חלון ראווה: אורי טופז

אורי טופז רואה בתיק חלק בלתי נפרד מהגוף ובהתאם עיצבה קולקציית תיקים שעוטפים את הגוף ומתמזגים בחללים שנוצרים סביבו תוך התחשבות בתנועה. התוצאה מקורית ומפתיעה

אורי טופז

מי אני?

אורי טופז, בזוגיות + 2 קטנטנות. מעצבת תיקים ובעלת המותג Nona Stella.

Nona Stella (סבתא סטלה) הלא היא סבתא שלי, האישה והאגדה. למרות שמעולם לא עסקה במפורש בעיצוב, ממנה למדתי את יופיים האמיתי של הדברים. היא תמיד ידעה לחיות בשפע, גם כשלא היה ממה לחיות, והיו לה את הידיים הכי טובות והכי כישרוניות. הכל היא ידעה לעשות בעצמה.

הקמתי את המותג לפני מספר שנים אבל הפסקתי לייצר תיקים כשנולדה ביתי הבכורה ולא הצלחתי לשלב בין השניים. בימים אלו סיימתי תואר שני בשנקר בעיצוב רב תחומי ועם קולקציית הגמר שלי החלטתי לקפוץ שוב למים.

ORI1817

רקע

אני מתל אביב במקור, מנחלת יצחק. אחרי הצבא נסעתי לניו יורק ונשארתי שם שבע שנים. כשחזרתי לארץ, הפעם לדירה שכורה בלב תל אביב, הרגשתי כאילו היגרתי שוב למדינה חדשה. הכל היה חדש ומתוק ובעברית! היתה לי חוויה חיובית מאד לשוב לכאן.

תואר ראשון למדתי בניו יורק בהאנטר קולג׳. התחלתי לימודי פסיכולוגיה אבל איפשהו באמצע התואר התחלתי לקחת קורסים באומנות ונשאבתי לתוך זה. עם סיום הלימודים עברתי ל -FIT ושם למדתי קורסים בעיצוב אופנה שנמשכו גם כשחזרתי לארץ כאשר נרשמתי לקורס תדמיתנות של משרד התמ"ת.

באותה תקופה הכרתי את אלי בן חמו ז״ל ואצלו התחלתי ללמוד עבודה בעור. לימים הפכתי אסיסטנטית שלו ובשנים האחרונות לחייו לימדתי לצידו. בכל התקופה הזו התפרנסתי כמעצבת לפרויקטים מיוחדים, כתדמיתנית עבור מעצבים אחרים וכן מהוראה של מקצועות האופנה.

מתי ולמה הבנת שאת רוצה להיות מעצבת?

אני חושבת שתמיד ידעתי שאני רוצה, אבל זה נתפס אצלי כאיזושהי פריבליגיה והרגשתי נוח יותר להיות חלק בשרשרת של מעצב אחר. עם השנים ועם הנסיון הבשלתי יותר, עד שהחלטתי לשים את עצמי בחזית וללכת ללמוד תואר שני בעיצוב. זו היתה חוויה יוצאת דופן מבחינתי כיוון שהבנתי שאני מאוד נהנית ממחקר ופיתוח של קונספט בפרט ומהתהליך העיצובי בכלל.

ORI18171

מה היה החלק הכי מאתגר בדרך?

הגמישות הדרושה בתהליך העיצוב היתה עבורי מאוד מאתגרת ולא צפויה. כלומר, בכל פעם עובדים על רעיון אחר או פרויקט אחר עם יעדים אחרים ומטרות שונות ולכן גם האתגר משתנה כל הזמן. זה לדעת לעבוד כל הזמן בתנועה ועם האצבע על הדופק.

איך את מתארת את סגנון העיצוב שלך?

אני חושבת שכמעצבת אני אוהבת לבדוק גבולות הקשורים לנפח, צורה וקומפוזיציה. אני אוהבת הומור ותמיד מחפשת אותו גם בתהליך. בעיני, לאופנה עם אמירה יש את היכולת להעלות חיוך.

ORI18172

לסגנון האופנתי של איזו מפורסמת את מתחברת?

אני אוהבת לצפות באנשים שונים ברחוב או בבתי קפה ולקלוט פתאום מישהו או מישהי עם סגנון וסטייל לא שגרתיים. מזה אני שואבת הכי הרבה השראה. זה מהעולם האמיתי וזה מדבר אלי הכי הרבה.

מה מאפיין את הקולקציה החדשה שלך?

לקולקציה הזו שהיא למעשה פרויקט הגמר שלי בתואר השני קראתי Mā.

נקודת המוצא לפרויקט היא נקודת החיכוך בין האדם לתיק שהוא נושא עליו. נקודת החיכוך הפיסית כמו גם המטאפורית בין האדם הנושא את התיק כשהוא נע מחוץ לביתו, לחפצים אותם הוא בוחר לקחת עמו.

ORI18174

התיקים שיצרתי אינם נתלים על הגוף, הם עוטפים אותו, נאחזים בו וכרוכים סביבו כדי לתת לו משענת נוספת ולהעצים את יכולותיו. המושג מָה ביפנית (Mā) בא לתאר חלל שלילי או רווח במרחב. אני בחרתי לנצל את החללים הנוצרים סביב הגוף על מנת למקם בהם את התיק באופן המתחשב בתנועה, גוף ומקום לכדי אורגניזם אחד שלם. התיקים הופכים למעשה לעור שני, איבר חדש, פרוטזה, כיס תלוי בין האדם לחייו היומיומיים.

ORI18175

ORI18176

את התהליך שעברתי אפשר לראות בסרטון הקצר

[youtube GM1psglx9t8 nolink]

טווח מחירים: 850-1,850 שקל

כיאה לפריטים המונחים על הגוף התיקים יגיעו במידות שונות.

איפה קונים? כרגע בהזמנה אישית או דרך הפייסבוק www.facebook.com/mynonastella/

צילומים: מירב בן לולו. דוגמן: אמיתי שולמן

 ***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק