זהב, אדום, שחור

טקס גלובוס הזהב של שנת 2018 ייזכר עמוק בתודעה בעיקר בגלל המחאה והסולידריות שהפגינו נשות התעשייה שבחרו, כמעט ללא יוצא מן הכלל, להגיע בשמלות שחורות

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsמימין: אשלי ג'אד, סלמה הייק, אווה לנגוריה וריס וויתרספון, מהפעילות הבולטות במאבק של כוכבות הוליווד כנגד הטרדות מיניות 

"יום חדש קרב באופק וכשהוא סוף סוף יגיע, זה יהיה בזכות הנשים הנפלאות, שמקצתן יושבות בחדר הזה, וגם חלק מהגברים הנפלאים, שמובילים אותנו לתקופה שבה שבה אף אחד לא יצטרך יותר להגיד 'MeToo' '(גם אני)." במסר העוצמתי והמרגש הזה, סיימה אופרה וינפרי את נאומה הסוחף בטקס גלובוס הזהב ה-75, שהתקיים הלילה בלוס אנג'לס.

כצפוי היה הטקס – השני בחשיבותו בהיררכיית הפרסים ההוליוודית – בסימן קמפיין MeToo# ויוזמת "Time's Up" (עבר הזמן) שהושקה בעקבותיו, למאבק נגד ההטרדות המיניות ומיגור סקסיזם ואלימות כנגד נשים שלא רק בתעשיית הקולנוע והבידור. בהתאם, רבים מנאומי הזוכים הוקדשו לנושא זה, כמו גם לעקיצות על פערי השכר המגדריים ולמסרים של העצמה נשית.

אבל עוד לפני תחילת הטקס, צעדו הכוכבות על השטיח האדום, לבושות רובן ככולן בשחור. הפעם לא הייתה זו עוד הצהרה אופנתית, אלא אקט סמלי של מחאה, כנגד הכוחות שאפשרו את השתקת ההטרדות המיניות במשך שנים רבות כל כך. שחקניות מוכרות פרסמו פוסטים ברשתות החברתיות תחת האשטאג #WhyWeWearBlack שמבהיר כי הלבוש השחור, הינו אקט של סולידריות עם הנשים האנונימיות והידועניות, נפגעות הטרדה מינית, וקריאה חד משמעית לשינוי.

GettyImages-902349018גל גדות – גיבורת העל הפמיניסטית הראשונה – הגישה את פרס השחקנית הטובה לניקול קידמן, בשמלה של טום פורד עם ז'קט טוקסידו קטן מעל (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

"אתם תוהים למה אנחנו לובשות שחור?" כותבת השחקנית קארי וושינגטון ("סקנדל") "כי אנחנו עומדות לצידכם. ביחד אנחנו יכולים למגר לעד: הטרדות, אפליה, ניצול, כדי ליצור סביבה בטוחה ומכילה, כזאת שיש בה שיוויון מגדרי בכל ענפי התעשייה". וושינגטון כמו קבוצה גדולה של תסריטאיות, מפיקות, בימאיות וכוכבות על בסדר הגודל של ריס ויתרספון, אווה לנגוריה, נטלי פורטמן, אמה סטון שונדה ריימס ואשלי ג'אד – שהייתה בין השחקניות הראשונות אשר סיפרו בגלוי ובאומץ, על ההטרדות המיניות של המפיק הארווי ויינשטיין – הן חברות יוזמת "Time's Up " שהושקה רק בשבוע שעבר וכבר גייסה סכום של קרוב ל- 16 מיליון דולר, לצורך מימון תמיכה משפטית עבור נשים וגברים מעוטי יכולת, שהיו קורבן להטרדה מינית במקום העבודה שלהם.

רבים מהגברים שהגיעו לטקס לבשו אף הם חליפות שחורות, לאות סולידריות עם המחאה הנשית (ומתחשק כמובן להעיר כמה הערות ציניות על הסולידריות הזאת שהתעוררה אצל רובם רק עכשיו, אחרי התעלמות ממושכת ממה שהתרחש בחדרי חדרים והיה כנראה ידוע לכל, אבל מוטב כמובן מאוחר וכ"ו).

שלא כמקובל בטקסים האלה, בהם כל כוכבת מנסה לבלוט באור הזרקורים ולתפוס את מירב הפוקוס לעצמה, הפעם צעדו רבות מהכוכבות על השטיח האדום בזוגות, מפגינות סולידריות ואחוות נשים עם חברותיהן למאבק. כך למשל אמרה השחקנית אווה לנגוריה, שנמצאת בהיריון מתקדם וצעדה ביחד עם חברתה ליוזמת "Time's Up " השחקנית ריס וויתרספון: "זהו לא רגע של אופנה היום, זהו רגע של סולידריות. במשך שנים מכרנו את טקסי הפרסים הללו באמצעות שמלות נוצצות, פנים יפות והזוהר ששידרנו, הפעם הזאת התעשייה לא יכולה לצפות שאנחנו נסתובב סביבה." רוצה לומר, הפעם הפוקוס הוא על הדברים החשובים והמהותיים באמת.

לאות סולידריות אנחנו מביאות אליכן את התמונות של הנשים היפות בשחור, הפעם בלי ביקורת אופנה וללא ציונים. כולן יפות, כולן אמיצות, כולנו מזדהות עימן.

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsניקול קידמן – זוכת פרס השחקנית הטובה במיני סדרה (שאותה גם הפיקה ביחד עם השחקנית ריס ויתרספון) "שקרים קטנים גדולים" העוסקת – כמה הולם את המציאות הנוכחית – בנשים המתאחדות כנגד אלימות גברית – קידמן לובשת שמלה של ז'וונשי קוטור (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsריס ויתרספון בשמלה של ז'ק פוזן ואווה לנגוריה בהיריון מתקדם ובשמלת טוקסידו של ג'ני, מהיוזמות והפעילות קמפיין "Time's Up" למאבק בהטרדות המיניות גם מחוץ לתעשיית הקולנוע והבידור (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Press Roomאופרה וינפרי (בשמלת קטיפה מחמיאה של סופיה וובסטר), קיבלה בטקס גלובוס הזהב פרס מפעל חיים ע"ש ססיל ב.דמיל, כהוקרה על פעילותה הענפה בתחום התרבות והתקשורת. את הפרס הקדישה ווינפרי לכל הנשים האנונימיות שעברו תקיפות מיניות בחייהן. אופרה עצמה הייתה קורבן לתקיפה מינית בילדותה והיא סמל בארה"ב והאישה השחורה הראשונה, שזוכה בפרס היוקרתי. המילים המהדהדות ביותר מהנאום שנשאה הן: "יום חדש נמצא באופק וכשהוא סוף סוף יגיע.. אף אחד לא יצטרך יותר להגיד 'MeToo' ('גם אני')"(Photo by Kevin Winter/Getty Images)

Salma Hayek and Ashley Juddמימין השחקנית אשלי ג'אד (בשמלה של אלי סאאב), אשר הייתה מהמתלוננות הראשונות והבולטות, שצוטטו בתחקיר "הניו יורק טיימס" אשר פוצץ את פרשת ההטרדות המיניות של המפיק הארווי ויינשטיין עם חברתה הטובה סלמה הייק, שפרסמה מאוחר יותר טור אישי ב"ניו יורק טיימס" בו חשפה את מסכת ההתעללויות שהעביר אותה הארווי ויינשטיין במהלך הפקת הסרט "פרידה": "הוא היה המפלצת שלי," כתבה שם "הייתי חייבת להסכים" (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

GettyImages-902355500אנג'לינה ג'ולי, שסיפרה גם היא כי הוטרדה מינית בתחילת הקריירה שלה ע"י המפיק הארווי ויינשטיין, עם בנה פקס, בשמלת שיפון ונוצות של ורסצ'ה אטלייה (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsויולה דייויס, לובשת שחור של ברנדון מקסוואל (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsג'סיקה ביל, בשמלת קוטור של דיור (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsדקוטה ג'ונסון, בשמלת קטיפה וחגורה עם אבזם כסף של גוצ'י (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Saoirse Ronan בראוןסירשה רונן (זוכת פרס השחקנית הטובה על הסרט "ליידי בירד") בשמלה שחורה ואסימטרית בשילוב פאייטים בכסף,  של ורסצ'ה אטלייה (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

Laura Dern בראוןלורה דרן, זוכת פרס שחקנית המשנה על תפקידה במיני סדרת הטלוויזיה "שקרים קטנים גדולים", בשמלה של ארמני פריווה (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

GettyImages-902345452דיאן קרוגר, שהסרט בו היא מככבת "In the Fade" זכה בפרס הסרט הזר, בשמלת שיפון של פראדה (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Zoe Kravitzזואי קרביץ, בשמלת סטרפלס שחורה ומינימליסטית של סן לורן ועגילי האמרלד האייקונים של לורן שוורץ (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsאליזבת מוס, זוכת פרס השחקנית הטובה על תפקידה בסדרת הטלוויזיה המדוברת "סיפורה של שפחה", בשמלה בסגנון פיפטיז של דיור קוטור. בנאום הזכייה שלה הודתה מוס למרגרט אטווד, מחברת הספר עליו מבוססת הסדרה: "זה בשבילך מרגרט אטווד ובשביל כל הנשים שבאו לפניך והיו אמיצות מספיק, כדי לצאת נגד עוולות" (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Kerry Washington בראוןקארי וושינגטון, בהופעה אדג'ית עם שמלה של  פארבל גורינג, מגפונים כסופים של רוג'ר ויוייר ועיניים מאופרות בצבע השנה לפי פנטון: אולטרה סגול (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsג'סיקה צ'סטיין, בשמלת קטיפה של ארמני פריווה ואוקטביה ספנסר, בשמלה של טאדאשי שוג'י (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

Kate Hudsonקייט הדסון, בולנטינו קוטור (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Claire Foyהשחקנית הבריטית קלייר פוי, בחליפת מכנסיים שחורה של סטלה מקרטני (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsאליסיה ויקנדר, בשמלה ארוכת שרוולים עם צווארון גבוה של לואי ויטון (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsקנדל ג'נר, בשמלת טול עתירת שכבות של ג'ימבטיסטה וואלי (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsמילי בובי בראון, בשחור של קלווין קליין (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsטרייסי אליס רוס, לובשת מארק ג'ייקובס (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

GettyImages-902352150פנלופה קרוז, בשמלה של רלף אנד רוסו (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsקטרין זיטה ג'ונס, בשמלה שקופה של זוהיר מורד. זיטה – ג'ונס היא כלתו של השחקן האגדי קירק דאגלס (שלאחרונה מלאו לו 101). דאגלס הגיע לטקס על כיסא גלגלים וזכה לתשואות מהקהל, שעמד לכבודו על הרגליים במשך שניות ארוכות (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

(Photo by Frederick M. Brownהאלי בארי, במיני תחרה שקוף של זוהיר מורד (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsמישל פייפר, בדיור קוטור (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Meryl Streep & Ai-jen Pooמריל סטריפ, בשמלה של ורה וונג עם הבימאית והאקטיביסטית למען שיוויון מגדרי, איי -ג'יין פו (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsכריסטינה הנדריקס, לובשת שמלה פתוחה ועתירת בד מעל מכנסי קפרי, של כריסטיאן סיריאנו (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsדברה מסינג, אף היא באאוטפיט שמשלב מעין שמלה עם מכנסיים וגם זו יצירה של כריסטיאן סיריאנו (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsאלקסיס בלדל, באוברול של אוסקר דה לה רנטה (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsהיידי קלום, לובשת האשי סטודיו (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsנעמי קמפבל, בז'אן פול גוטייה (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsמריה קארי, בשמלה של דולצ'ה גבאנה (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

75th Annual Golden Globe Awards - Arrivalsמימין: בילי ג'ין קינג (מייסדת קרן תמיכה לנשים וההשראה לסרט "Battle of the Sexes" שבו משחקת אמה סטון), אמה סטון (בשמלת תחרה של לואי ויטון), אמריקה פררה ונטלי פורטמן בדיור קוטור (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

*

לכל הכתבות של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.