האם מיו מיו משתמשים בטלאי צהוב על הבגדים?

תמונה של שמלה מבית מותג היוקרה מיו-מיו שעליה כוכב צהוב מזעזעת את הרשת והגולשים זועמים. האם מדובר בשימוש ציני בטלאי שהוצמד ליהודים בשואה או שהאמת הרבה פחות מסעירה?

מדי פעם מותג אופנה, כזה או אחר, מואשם בשימוש בסממנים גזעניים או אנטישמיים ובהעברת מסרים, סמויים או גלויים, שמסעירים את הרשת ומתפשטים כמו אש בשדה קוצים.

במשך שנים מותג הסניקרס VANS מואשם בכך שסוליות הנעליים שלו מעוצבות במכוון עם מגני דוד כשהמשמעות שעומדת מאחוריהן היא דריכה על היהודים ואמונתם. בשנת 2014 זארה הציעה למכירה במחלקת הילדים חולצת פסים עם טלאי צהוב. בחברה אמנם התכוונו לרפרר לסמל של שריף, אבל בפועל החולצה הזכירה את המדים שלבשו יהודים במחנות הריכוז. לאור הסערה החברה התנצלה והסירה את החולצה המדוברת מהמדפים. אלו רק 2 דוגמאות מתוך מבחר תקריות דומות.

השבוע היתה זו תמונה של שמלה מבית המותג האיטלקי מיו-מיו שצולמה בחלון ראווה של חנות יוקרה בקנדה, שעוררה סערה. מדובר בשמלת משבצות שבצדה השמאלי העליון מוקם טלאי צהוב בצורת כוכב ועליו הוטבע השם JOHN. התמונה הופצה ברשתות החברתיות והגולשים הביעו תגובות זועמות על השימוש בכובב המזכיר את הטלאי הצהוב שהוצמד ליהודים בגרמניה של 1939, לצד תגובות מרושעות ואנטישמיות כגון "הם טעו באיות של המילה Jew".

MIUMIU228

מי שנתן מבט שני בשמלה ראה כי לכוכב המדובר יש רק 5 פינות בניגוד לטלאי מגן הדוד הצהוב שלו 6 פינות. זה לא הפחית את הזעם ולמען האמת, אפשר להבין, אבל בחינה לעומק של האירוע מלמדת שהכוכב של מיו-מיו מגיע בצבעים שונים על פריטי הקולקציה שמוצעת בימים אלו למכירה.

תוכלו למצוא בנוסף לכוכב בצהוב, בין היתר, גם כוכב אדום עם השם Alain וכוכב ורוד עם השם Jack. ההשראה לקולקציה נולדה מתוך מחווה למדי בית ספר ובהתאם היא כוללת חצאיות קפלים, שמלת סרפן משובצת, חולצה מכופרת עם כתפיים תפוחות, ג'קט בומבר ועוד, בכולם משולבים הכוכבים.

הכוכב הצהוב, על פי אחת הכתבות בנושא שעלתה ברשת, מסמל את מדבקת הכוכב המוזהבת שמקבלים תלמידים על התנהגות טובה או הצטיינות במבחן ואין לה כל קשר לטלאי שהוצמד ליהודים בשואה. פאצ'ים אחרים מזכירים תגי שם שמוצמדים לתלמידים בתחילת השנה וסמלים נוספים המאפיינים את הווי בית הספר.

PicturesMIUMIU228

אנחנו נוטים להאמין שמדובר בפרשנות שגויה של הגולשים ובהאשמות שווא של המותג באנטישמיות. עם זאת, היינו מצפים שמישהו בתהליך העיצוב והייצור, שכולל עשרות אנשים, היה מפעיל שיקול דעת, מבין את המשמעויות שעלולות להיקשר לטלאי צהוב ומונע את התקרית המביכה והמיותרת שתשאיר אצל רבים טעם רע.

נכון לכתיבת שורות אלו, טרם נתקלנו בתגובה רשמית של מיו-מיו.

***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק