גדעון אוברזון מודיע על פרישה (חלקית)

לאחר 56 שנות פעילות כמעצב אופנה מוביל, גדעון אוברזון יסגור את הסטודיו הותיק. לקראת פרידה יערוך תצוגה חגיגית בשבוע האופנה הישראלי שייערך בחודש מרץ בתל-אביב

*ידיעה שהתקבלה ממשרד יחסי הציבור של גדעון אוברזון ומועברת כלשונה 

 לאחר 56 שנות פעילות מעצב האופנה גדעון אוברזון פורש

אוברזון ימשיך את עיצוב יצור ויצוא בגדי הים ובתו קארן אוברזון שנבחרה ליו"ר "לצאת מהקופסא", תלווה מעצבים צעירים.

גדעון אוברזון צילום: ינאי דיטש

מעצב האופנה גדעון אוברזון (75), אחד המעצבים המרתקים, בולטים ומשפיעים בעולם האופנה, החליט לפרוש לחופשה ארוכה מעולם האופנה ולסגור את הסטודיו והחנות המיתולוגית בגורדון 36 שבתל אביב מיד אחרי שבוע האופנה שיתקיים בחודש מרץ.

פורץ דרך בתחומו

בשנות ה-60, כשגל האופנה החדשה והעדכנית שטף את בירות אירופה, אצלנו שררה אווירה שמרנית גם מבחינה תרבותית, שהתבטאה, בין היתר, בהחלטה לאסור על להקת החיפושיות להופיע בארץ. השמרנות נתפסה אז כחינוך לערכים של דור המייסדים והאופנה המובילה בחו"ל נתפסה כחלק מתרבות זרה לישראל. גדעון אוברזון היה זה שנתן את הדחיפה להתייחס לאופנה בישראל באותה רצינות ובאותו כבוד שהתייחסו אליה בעולם.

הקריירה של אוברזון המריאה עוד טרם מלאו לו 20. בשנת 1968, בניסיונה של ישראל להתעדכן אופנתית, התקיימה תחרות בין מעצבי האופנה המובילים על עיצוב מדי הדיילות החדשים של אל-על. אוברזון ניצח בתחרות ועיצב את דמותה של הישראלית גם כלפי העולם – צברית מצד אחד, קלאסית ופונה לעולם המערבי מצד שני.

גם בשנות ה-70, באווירה הקשה ששררה אחרי מלחמת יום כיפור ובשנות המיתון, כאשר שאר האופנאים בני דורו התמוטטו כלכלית, המשיך אוברזון לפעול בחדשנות כפורץ דרך. במהלך השנים, שמר בית אוברזון על בוטיק אחד, ללא הפצה ברשתות ותפירה עלית ללא קו ייצור המוני. אוברזון עיצב לנשים הבכירות במשק ובעולם הקולנוע והתיאטרון, מלתחות ובגדים לאירועים משמעותיים, כשהלקוחות מגיעות למדידות כך שהבגד נבנה על פי צורכיהן האישיים ותכתיבי הגוף, תוך הקפדה ללא פשרות על איכות החומרים ואיכות התפירה.

לא עוזב את בגדי הים

בתחילת שנות ה-80, הקים אוברזון מפעל בגדי ים, תוך הכנסת חידושים נועזים כמו עיצוב מפתח רגל גבוה ומאז כבש את השוק הישראלי ואת שווקי חו"ל. עד היום, נמכרים בגדי הים של אוברזון בשווקים מרכזיים בעולם. מפעל בגדי הים הנוכחי נמצא באיטליה וגדעון אוברזון ימשיך וירחיב פעילותו בתחום.

גדעון אוברזון צילום יחצ

פורש כדי להיות חופשי ליצור

אוברזון קיבל את אוסקר האופנה הישראלי על פעילותו בתחום האופנה העלית כמה שנים ברציפות ובשבוע שעבר קיבל פרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות. לאורך השנים נשאר תמיד נאמן לעצמו ועיצב אופנה בקווים חזקים, ברורים וארכיטקטוניים, כשהוא מכוון לסקסיות וספורטיביות במידה הנחוצה. קו נקי לצד חופש בחירה אישי.

"האופנה היא שפה" מציין אוברזון "היא בעצם תרגום של חיי היום-יום וזו, ככל הנראה, גם הסיבה שהיום מתלבשים בכל העולם פחות או יותר אותו הדבר, למעט ניואנסים דקים השונים ממדינה למדינה. אני פורש כדי להיות חופשי ליצור בתחומים נוספים וליהנות מחופשות ללא מגבלות".

גדעון אוברזון צילום: ינאי דיטש

בתו של גדעון, מעצבת האופנה קארן אוברזון בוגרת כלכלה ומנהל עסקים שעבדה לצידו והיתה שותפה בבית האופנה, מתרכזת בשנה האחרונה בליווי מעצבים צעירים בתחילת דרכם וחיבור בינם לבין עולם העסקים ובחודש אוקטובר האחרון מותה ליו"ר עמותת "לצאת מהקופסה", עמותה הפועלת לייצר עבור מעצבים צעירים במה וכלים לעשייה ויצירה.

בימים אלה מסתיימת בנייתו של טרמינל בת ים בו תוקם חממת מעצבים צעירים, מפעל שיקומי ועוד. קארן משמשת כמנטורית של מעצבים צעירים בקרן שמש והיא תמשיך ותתמקד בלווי מעצבים צעירים וחיבור בינם לעולם העסקי.

תצוגת גדעון וקארן אוברזון קיץ 18 צילום- אבי ולדמן

הסטודיו בגורדון 36 יישאר פתוח עד מרץ, במהלך תקופה זו ימכרו קולקציות חדשות וקולקציות מהעונות הקודמות במחירים חסרי תקדים.

גדעון וקארן אוברזון יציגו את הקולקציה האחרונה שלהם בקונספט מיוחד במסגרת שבוע האופנה של תל אביב שיתקיים במרץ.

שתפ אוברזון טאלנטס חלל המשלב אופנה עיצוב ואומנות בגורדון 36 צילום טינו ואקה

***