בוטניקה בשירות העור

במסגרת המגמה של חזרה לטבע ברבים מתחומי החיים, נסענו עד הגנים הבוטניים הגדולים בצרפת כדי לבדוק מהי קוסמטיקה בוטנית, למה היא טובה לנו וכמה היא עולה?

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של 'חזרה לטבע' שבאה לידי ביטוי, בין היתר, במודעות לחשיבות השמירה על איכות הסביבה וניהול אורח חיים בריא.

אנחנו מודעים יותר למזון שאנחנו צורכים ומשתדלים להקפיד על מזון טרי ובריא תוך הימנעות או הפחתה, ככל האפשר, במזון מעובד או משומר, פעילות ספורטיבית הפכה לעניין שבשגרה עבור רבים מאיתנו, אנחנו נחשפים (אט אט), למשמעויות המזיקות של צריכת אופנה מהירה וגם בכל הקשור למוצרי טיפוח נעדיף במקרים רבים את הגרסה הטבעית על פני מוצרים המכילים בעיקר רכיבים סינתטיים וכימיקלים שמקורם במעבדה.

כדי להבין לעומק את ההבדלים בין מותגי הטיפוח המציעים קוסמטיקה קונבנציונלית לאלו המציעים מוצרים טבעיים המבוססים על צמחים וללמוד על יתרונותיהם של האחרונים, נסענו עד הכפר הציורי גסילי שבצרפת, שם אירח אותנו מותג הקוסמטיקה הבוטנית " YVES ROCHER".

מרכז המבקרים של איב רושה בלה גסילי בריטני צרפת צילום: יחצ חול

הסיפור של איב רושה

המותג נוסד בשנת 1959 בגסילי אשר במחוז בריטני בצרפת, על ידי מר איב רושה, בוטנאי עם תשוקה גדולה לטבע שזיהה את הפוטנציאל הטמון בקוסמטיקה בוטנית.

בחברה מספרים שאף אחד בתחום לא האמין שהרעיון שלו יכול לעבוד, כיון שבאותה תקופה עולם הקוסמטיקה התמקד בפיתוח מוצרים עמידים המבוססים על רכיבים כימיים סינתטיים שסונתזו במעבדות. שימוש בצמחים, לעומת זאת, נחשב כחזרה אחורה ל"עולם העתיק". דבק באמונתו, טען מר רושה שאם אף אחד לא מאמין בו לפחות לא יהיו לו מתחרים. הוא החל למכור את המוצרים שפיתח באופן עצמאי ושלח אותם בדואר ללקוחות. רק ב-1969, בעקבות שביתה של הדואר, פתח חנות הראשונה.

מאז ועד היום החברה נשארה בבעלות משפחתית (למעט אפיזודה קצרה שבה נמכרה ובמהרה נקנתה בחזרה על ידי המשפחה) ובמהלך 58 שנות קיומה פיתחה מגוון ענק של מוצרים המבוססים על תמציות צמחים בקטגוריות טיפוח שונות: פנים, בישום, טיפוח הגוף, איפור וטיפוח השיער.

ייתכן ונתקלתן באחד מ-12 הסניפים שנפתחו בשנתיים האחרונות בקניונים בישראל ואולי גם אהבתן את העיצוב היפה או את הריחות הנעימים, אבל כנראה שלא ידעתן (כמו כותבת שורות אלו), שמדובר במותג הנמכר ביותר בצרפת מזה מספר שנים, עם למעלה מ-300 מיליון מוצרים הנמכרים בכל שנה ב-110 מדינות מסביב לעולם.

איב_רושה_דיזינגוף_סנטר_-_צילום_לנס_הפקות_46

למה קוסמטיקה בוטנית?

"קוסמטיקה בוטנית נשענת על חקר הצמחים ועושה שימוש ביתרונות המוכחים של תמציות מן הטבע למען בריאות העור" מסבירה אורית מלובנצ'יק, מנהלת YVES ROCHER בישראל "היתרונות של מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח הבוטניים מתבססים על נושא ההטמעה – "אסימילציה". העור שלנו מזהה ביתר קלות רכיבים טבעיים, כיון שבני האדם חולקים מוצא משותף עם הצמחים (וליתר דיוק – 26% של DNA משותף) ולפיכך יכולת ההטמעה, הספיגה והיעילות של מוצרי קוסמטיקה בוטנית, גבוהה יותר מזו של קוסמטיקה סינתטית".

צמחים שונים בעלי סגולות טיפוח ייחודיות, מטפלים ומסייעים בפתרון בעיות עור שונות החל מטיהור ואיזון עור הנוטה לאקנה, דרך החדרת לחות לעור רגיל ועד טיפול ומניעת קמטים. באיב רושה, כך הוסבר לנו, חוקרים את איכויות הצמחים ומפתחים את המוצרים במעבדות מחקר שבבעלות החברה. העבודה נעשית על ידי צוותים רב תחומיים הכוללים בוטנאים, פיטוכימאים, רוקחים ודרמטולוגיים הפועלים יחד לגילוי, בידוד וניסוח המרכיבים הצמחיים והמרקמים היעילים ביותר.

חלק מהמוצרים של איב רושה אמנם עומדים בסטנדרטים של קוסמטיקה אורגנית, אבל חשוב להדגיש – לא מדובר במותג אורגני והוא אינו מתיימר להיות כזה. הדגש הוא על מוצרים בוטניים כשהמשמעות היא שרוב המוצרים מכילים מעל 80% רכיבים צמחיים (חלקם אף 100%, למשל אלו המבוססים על חמאת שיאה) ואינם מכילים פראבנים ותוספות סינתטיות שנויות במחלוקת (עם זאת, בחלק מהמוצרים משולבים רכיבים שאינם טבעיים, פירוט מלא וגלוי תוכלו למצוא לצד כל מוצר שנמכר באתר).

למה כולם מפחדים מפראבנים?

הפראבן הוא חומר משמר הנמצא במוצרים רפואיים וקוסמטיים. תפקידו למנוע פעילות חיידקים והיווצרות פטריות ועובש ולהאריך את חיי המדף של המוצר. בשנים האחרונות השימוש בפראבנים שנוי במחלוקת מאחר ומחקרים מצאו כי בשימוש יומיומי הם חודרים לגוף, מגרים את העור ועלולים לגרום לרגישויות, גירויים ואלרגיות עוריות. בנוסף, יש הגורסים כי קיים חשש לקשר בינם לבין התפרצות מחלות קשות כמו סרטן ובעיקר סרטן השד.

היום קיימים בשוק תחליפים לפראבנים ובאיב רושה מבטיחים שבמוצרים שלהם נעשה שימוש בחומרי שימור בטוחים.

מאיפה מגיעים הצמחים?

Récolte Camomille_Droits réservés Franck Bel

בכפר גסילי, המקום בו נוסד המותג, ממוקם משנת 1975 אחד מהגנים הבוטניים הגדולים בעולם המשמש בית ליותר מ-1,100 זנים שונים של צמחים. בנוסף ל-550 מ"ר של שדות בוטניים בגסילי, יודעים באיב רושה, לאתר ולגדל צמחים ייחודיים באיזורי גידול שונים ברחבי העולם, תוך הקפדה על חקלאות בת קיימא ותנאי סחר הוגן.

שומרים על הטבע

YVES ROCHER צילום יחצ חול (19)

כחלק מהאג'נדה של איב רושה, החיבור שלהם עם הטבע בא לידי ביטוי לא רק במוצרים עצמם ולא רק לתועלת האדם, אלא בחשיבה אקולוגית רב תחומית – החל מאריזות המוצרים ועד בניה אקולוגית של מעבדות ומשרדי החברה הממוקמים בפריז והקמת מלון הבוטיק האקולוגי בכפר גסילי שבו מוגש אך ורק אוכל שמיוצר מגידולים מקומיים.

כל אריזות המוצרים פותחו בחשיבה אקולוגית וכולן ניתנות למיחזור. דגש רב ניתן גם לפיתוח מוצרים חסכוניים. דוגמא מובהקת ניתן למצוא בג'ל הרחצה החדש, שהושק השבוע בישראל, ומציע חסכון של כ-75% בכמות החומר הנדרשת בכל מקלחת.

איב רושה ג'ל 19 שח צילום יחצ חול (4)

הג'ל האקולוגי, המכיל למעלה מ-97% רכיבים טבעיים ואורגניים, מוצע בכמות של 100 מ"ל בבקבוקי פלסטיק ממוחזרים המתכלים בקלות. הכמות תספיק, בשימוש נכון, לכ-40 מקלחות (כמות זהה לכמות המקלחות שמבטיח בקבוק של סבון רגיל בכמות של 400 מ"ל).  הג'ל אינו מכיל מים ובתהליך הייצור שלו קיימת הפחתה משמעותית בכמות מי השופכין. בנוסף, הכמות הקטנה מאפשרת שימוש באריזות קטנות שמשמעותן פחות פגיעה בסביבה באופן משמעותי כשמדובר בייצור ושינוע של מיליוני בקבוקים.

הג'ל מוצע בשלושה ניחוחות – מנגו כוסברה, זית ועלי פטיט הדרים ווניל בורבון ומחירו בישראל – 19 שקל (להשיג בסניפי הרשת ובאתר)

וגם לתת בחזרה

המותג פועל רבות לשמירה על כדור הארץ, בין היתר באמצעות קרן Yves Rocher הפועלת לנטיעת עצים ברחבי העולם ומחויבת לשמירה על הסביבה. הקרן החלה לפעול בשנת 2007 ומקיימת פעילות גלובלית ב-27 מדינות ובשת"פ עם 30 ארגונים הפועלים למען הסביבה ברחבי העולם. כל 3 שניות נשתל בעולם עץ בחסות קרן Yves Rocher. מעל ל-50 מיליון עצים כבר נשתלו ברחבי העולם מ-2007 והיעד הבא של החברה: 100 מיליון עצים עד שנת 2020.

ומה עם המחירים?

המחירים של איב רושה נגישים למדי, במידה מסויימת רמת המחירים הנמוכה יחסית שמקפידים עליה בחברה היא דווקא בעוכרם, כי בתחום הטיפוח (ובכלל), רבים נוטים לחשוב שמוצרים יקרים יותר יהיו גם יעילים יותר והמחיר הנמוך מעלה חשד לגבי טיבו של המוצר. אבל חשוב לזכור – באיב רושה מוותרים על פרזנטורים מפורסמים ואריזות יוקרתיות, שני אלו הם מרכיבים משמעותיים, במידה והם קיימים, במחיר הסופי של כל מוצר שאתן קונות וכשהעלויות האלו נחסכות, מחירי המוצרים יורדים.

מניסיונה של כותבת שורות אלו, אתן יכולות להיות רגועות. מדובר במוצרים טובים מאוד עם ריחות נהדרים, פשוטים לשימוש ולהבנה, שכדאי לנסות ללא חשש (קבלו המלצה אישית חמה על הדאודורנטים, זה שלי, הפילינג עם גרגירי המשמש, וג'ל הניקוי לפנים).

 הכותבת היתה אורחת של החברה בכפר גסילי ובמשרדי איב רושה בפריז