אמריקן סטייל – קווים לדמותו

סדרה חדשה מבית CNN עוקבת אחר התפתחותו של עולם האופנה האמריקאי לאורך העשורים השונים ומתארת כיצד הושפע מהתופעות התרבותיות של אותו עשור. המלצת צפיה

לאחרונה, הפכה האופנה לחלק בלתי נפרד מעולם האומנות והעיצוב. זה בא לידי ביטוי וקיבל את "תו האיכות" כשמוזיאונים גדולים ובעלי מוניטין החלו לשלב בין כותליהם תערוכות אופנה שמושכות קהל רב כפי שלא משכו בעבר.
הראשונים להציג תערוכות אופנה היו מוזיאונים אירופאיים, וביניהם גם מוזיאון ויקטוריה ואלברט, שבימים אלו מוצגות בו שתי תערוכות אופנה נדירות – הראשונה של מעצב העל Dior (כריסטיאן דיור) שהפך להיות בית האופנה המפורסם והמוכר ביותר בעולם. התערוכה שמוצגת כעת בלונדון, תוצג עד לספטמבר 19 ונכון לעכשיו כל כרטיסי הכניסה אליה אזלו (התערוכה השנייה שמוצגת במוזיאון זה היא של מרי קוונט, מעצבת בריטית שהשאירה גם היא חותם על עולמות האופנה). במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק נפתחה בשבוע שעבר בגאלה חגיגית, תערוכת האופנה – Camp: Notes on Fashion שזכתה לסיקור תקשורתי חסר תקדים עוד לפני שנפתחה לציבור הרחב.

Photo-by-Vittorio-Zunino-Celotto-Getty-Images-for-The-Metropolitan-Museum-of-Art."Camp: Notes on Fashion

יערה קידר, היסטוריונית ואוצרת אופנה ועיצוב, מציגה נתונים פנומנליים של מספר המבקרים בתערוכות האופנה במוזיאונים השונים, ביניהם גם במטרופוליטן שבניו יורק. קידר מציינת שלתערוכה Heavenly bodies במטרופוליטן הגיעו מיליון ו-650 אלף מבקרים, נתון שלא היה כדוגמתו באף תערוכה מוזיאלית אחרת. התערוכה "סין דרך המראה" משכה כ-815 אלף מבקרים ואילו התערוכה על אלכסנדר מקווין הביאה 660 אלף. כל תערוכה הוצגה בממוצע 6 חודשים בלבד.
עם נתונים כאלו והשפעה כל כך גדולה, ברור שאופנה הוא תחום שמרתק ומושך המונים, ובהתאמה לכך מספר רב של גופים וארגונים הפכו אותו גם לאמצעי תוכן בעל ערך מוסף לקהלים השונים.
כך גם ערוץ CNN, שהשיק לאחרונה סדרה העוקבת אחר התפתחותו של עולם האופנה האמריקאי משנות החמישים ועד שנות ה- 2000 ומתארת כיצד הושפעה האופנה מהתופעות התרבותיות של אותו עשור. הסדרה בודקת את עולם האופנה שמשתנה בלי סוף – כל עשור שונה מקודמו בשל סיבות שונות. השינויים חלים בעקבות תנועות פוליטיות, תרבותיות ואומנותיות ופעולות המתרחשות באותה התקופה. בין היתר מספקת הסדרה תשובות לשאלות כמו מה הקשר בין מלחמת העולם ה-2 להופעתו של הביקיני ומה בין התפתחות תנועות ממשלתיות קיצוניות לטרנדים הנועזים של עולם האופנה האמריקני בשנות ה-60 וה-70?
[youtube EjlYw_oWBPo nolink]
בסדרה 4 פרקים ושכל פרק מוקדש לתקופת זמן מסויימת ועיקרי השינויים שחלו בה.
הפרק הראשון בוחן את סגנונות הלבוש השונים בשנות ה -40 וה -50, איך מלחמת העולם השנייה והוליווד עזרו ליצור את זהות האופנה האמריקאית, ואת תחילתן של מגמות אופנה חדשות, כולל ביקיני וחליפת zoot. הפרק השני בוחן את סגנון האופנה של שנות ה-60 וה-70, כאשר תרבות הצעירים הופכת למשפיעה על המגמות השונות והאופנה, כמו הפוליטיקה, מוקצנת בסגנונה. שני הפרקים הנותרים בוחנים את ההיסטוריה והסגנון של שנות ה-80 וה 90 ועד שנות ה-2000.

המעיל של מלניה טראמפ. צילום: יח"צ

מדובר בסדרת מופת של ה CNN שכל חובבת או חובב אופנה "חייבים" לסמן לעצמם כצפיית חובה!
הסדרה תעלה ביום שני 20.5. בערוץ HOT8 ותשודר בימים שני עד חמישי, בשעה 22:00 וגם ב HOTVOD .