אופנת רחוב – הריאליטי של עולם האופנה

צילומי אופנת רחוב הפכו לחלק בלתי נפרד מסיקורי האופנה במגזינים המובילים בעולם. בארץ, יש רק צלם אחד שהפך את הצילום ברחוב למקצוע. הכירו את אסף ליברפרוינד, האיש שמאמין שאופנה צריכה להיכנס למהדורות החדשות

The StreetVibe אסף ליברפרוינד (6)

צילומי אופנת רחוב- Street Style, הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מסיקורי האופנה באתרים, בלוגים ומדורי האופנה המובילים בעולם. שמות כמו ביל קנניגהאם (שהלך לעולמו השנה בגיל 87), פיל הו, אדם כץ, סקוט שומן וטומי טון הפכו את הצילום ברחוב למקצוע יוקרתי ונחשב.

על אף שניתן למצוא רמזים ודוגמאות לצילומי אופנת רחוב כבר עשרות שנים, המהפכה האמיתית החלה רק לפני כעשור, בעיקר הודות לצמיחתן המהירה של הרשתות החברתיות ופלטפורמת הבלוגים שאיפשרו לצלמים להפיץ את התמונות ולהגיע לקהל רחב שאהב את הנגישות וההשראה שסיפקו הצילומים מהרחוב בהם תועדו נשים (וגברים) בעלי חוש אופנתי מפותח, לעומת צילומי המסלול והקמפיין המסורתיים שמשדרים ריחוק ומודל יופי אחיד וכמעט בלתי אפשרי לחיקוי או הזדהות.

יש מי שיאמרו שבעידן בו אנו חייים,  מה שקורה ברחוב מבחינה אופנתית חשוב ומעניין יותר ממה שקורה על המסלול. ויותר מזה, אם בעבר מעצבי העל נחשבו לקובעי הטרנדים ומובילי הדעה, ניכר שהיום הם עצמם מושפעים מהלך הרוח האופנתי של הרחוב ומגיבים בהתאם.

Tamu McPherson ,The StreetVibe אסף ליברפרוינד

בישראל, שלרוב דווקא ממהרת ליישר קו עם הנעשה בעולם, התחום עדיין בחיתוליו. למען האמת, על אף שנעשו ניסיונות בעבר, נכון להיום ניתן למנות רק צלם אפנת רחוב ישראלי אחד בולט בתחום ושמו אסף ליברפרוינד.

ליברפרוינד (31), הוא דמות מוכרת בסצנת האופנה המקומית ותמצאו אותו ממתין עם המצלמה בכל אירוע שמזמן אליו את הפאשניסטות הישראליות. במקביל, הוא טס באופן קבוע לתעד את הסצנה שמסביב לשבועות האופנה השונים ברחבי אירופה. את הצילומים הוא מרכז באתר שלו thestreetvibe.co ובנוסף הוא מצלם עבור מגזיני לייף סטייל ואופנה (גו סטייל, טיים אאוט, the critical f, וואלה! ועוד) והפקות שונות.

The StreetVibe 3

"גדלתי בפתח תקווה עד הצבא. בתיכון למדתי ביולגיה ואף אחד לא ממש הבין מה אני רוצה ועל מה אני מדבר" מספר אסף בראיון שערכנו איתו לקראת התערוכה הראשונה שלו "באוניברסיטה למדתי תולדות האמנות ובתוכנית הרב תחומית לאמנויות"

לאופנה הגיע בעיקר מחיי הלילה בתל אביב כשבילה במסיבות המוניות במועדונים דוגמת אלנבי 58 וגת רימון "הייתי ילד בחטיבה אבל למזלי הגובה וההתמדה עזרו לי להיכנס למסיבות האלה". בגיל 22 העמיק את ההתעניינות שלו בתחום והחל לקרוא ולצבור ידע כללי וגם תוכן חדשותי על בסיס יומי.

בשלב מאוחר יותר הידע הכללי שצבר פגש את הסילבוסים האקדמיים "עברתי לגור בספרייה כשמצד אחד ספרים בהיסטוריה, סוציולוגיה וכולי- ומצד שני מגזיני אופנה. באותו שלב לא ידעתי מה קורה בתל אביב אבל ידעתי פחות או יותר מה קורה בבירות האופנה הגדולות"

Eleonora Carisi, The StreetVibe אסף ליברפרוינד

מי הם צלמי אפנת הרחוב שהשפיעו עלייך? 

"טומי טון ופיל הו. אבל אין אחד שהשפיע. אולי נכון יותר לומר שהמגמה כולה השפיעה. אפשר לומר שראיתי כמעט בלייב (און ליין) כיצד עולם האופנה השתנה. השינוי הדומיננטי קרה כבר ב-2008. אצלנו חברות אופנה רבות מבינות את זה ועדיין מנסות להתעלם מזה. אבל זה בסדר, גם דינוזאורים נכחדו כי הם לא התאימו עצמם למציאות המשתנה"

אנחנו רואים הרבה צילומי פפראצ'י של מפורסמים, מה ההבדל בין סוג הצילום הזה למה שאתה עושה?

"אופנת רחוב כמו שאני רואה אותה היא למעשה ויז'ואל ג'ורנליזם. ממש לא פפראצ'י, אפילו לא קרוב"

"בצילום רחוב חשוב לי להעביר רגע מסוים שהבגד במרכזו. בגלל זה קוראים לאתר שלי סטריט וייב. קודם כל אני חושב אופנה וטרנדים. ויוצא מנקודת הנחה שטרנדים זה הבסיס ומה שיפה לראות זה איך כיום גם בעולם סופר גלובלי עדיין אפשר לזהות ניואנסים מקומיים אם נהיה מספיק רגישים לזה. צריך לחפש יותר אבל עדיין אפשר למצוא סגנון אישי ב-2017"

איך אתה בוחר את מי לצלם? 

"אני מחפש ומעריך מאד את המחוייבות האופנתית שיש לאנשים, זה משהו שמזהים די מהר. ברוב המקרים, זה אומר להיצמד לסגנון ללא הבדל של חורף/קיץ/יום/לילה/יציאה בערב/לבוש יומיומי"

Anna Dello Russo ,The StreetVibe אסף ליברפרוינד

רוב צלמי האופנה בארץ מעדיפים לצלם הפקות אופנה וקטלוגים מסחריים, שם נמצא הכסף. על אף הטענה שאת האופנה המקורית והמעניינת ניתן למצוא היום דווקא ברחובות, ובעיקר מחוץ לתצוגות בשבועות האופנה, מגזיני האופנה בארץ עדיין לא מפנים לה מספיק מקום. ליברפרוינד מאז ומעולם העדיף את הרחוב  "זה מרגש אותי וזה סוג תיעוד שאני יותר מאמין בו. אפשר ללמוד וליהנות הרבה יותר מתיעוד כזה מאשר אדיטוריאל. זה פחות סינטטי ופלקטי כי אין ממש שליטה על מגוון היבטים כמו סביבת הצילום ומה המצולמ.ת ילבש. אני מעדיף את זה ככה. יותר מעניין אותי לוקיישן מאשר סטודיו סטרילי, בשביל זה יש לוקבוק וזה מנותק מדי מהמציאות בעידן שבו אנחנו רק מחפשים את הזיקה למציאות"

The StreetVibe אסף ליברפרוינד (7)The StreetVibe אסף ליברפרוינד (10)

איך מתנהלת העבודה בחיי היומיום? 

"יש ימים שמסתובבים כל היום בחיפוש אחרי אנשים בעיקר בתל-אביב ויש ימים שאני מצלם ברחוב וגם באירועים. בגדול הזמן מתחלק בין תיעוד לעדכון שוטף של האתר thestreetvibe.co הייתי שמח לצאת לצלם בעוד מקומות מחוץ לתל-אביב אבל זה נופל בעיקר בגלל כסף"

מה נחשב ל"סטייל" שראוי לתעד בעיניך?

"ככלל, אני לא חושב שרלוונטי לשפוט אוטופיט לפי טוב/רע. כמו שאמרתי- אני מחפש את הסגנון שמושך/מרגש ומעניין אותי, כזה שאני לא יכול להישאר אדיש אליו. חלק מזה זו גם המחויבות לאופנה. מחויבות שמשקפת גם ניואנסים אישיים- בין אם במודע ובין אם לא"

מהי אופנה בשבילך? 

"אופנה זו שפה ויזואלית והיא אמצעי להעברת מסרים (גם אם מי שמתלבש לא מנסה בהכרח להביע מסר כלשהו). כמו כל תוצר תרבותי אחר, משתקפים באופנה היבטים טובים לצד חולי חברתי. זה די בולט למשל בשיח החברתי המקומי שבעיני נחשב לסופר אגרסיבי. אופנה זה עיסוק שלפעמים מטעמי אלגנטיות לא צועק מספיק חזק לכן נוח וקל להעלים אותו מסדר היום הציבורי"

The StreetVibe 7

כמי שחי את התחום ועוסק בו לא מעט שנים, ליברפורינד מעיד שאופנה בישראל עדיין לא נתפסת כעיסוק ותחום עניין לגטימי "זו לדעתי בורות או רגרסיה (הרי בסבנטיז ואפילו באייטיז היה פה יותר כבוד לאופנה) אין מילים יפות לתאר את זה"

איזה שינוי היית רוצה לראות? 

"מבחינתי מי שמתעסק באופנה בישראל צריך לקבל את מלוא הכבוד. מי שכותב צריך לקבל מעמד ראוי, כמו סופר.ת או כתב.ת מדיני.ת. אופנה היא ממש לא רק תוכן חדשותי קל ונעים. כמו שבכל תחום יש רכילות גם באופנה יש, אבל להגיד שאופנה זה רק משהו רדוד וקליל זה חוטא ומטעה לדעתי. אופנה זה חלק מנימוס ומקצועיות"

"אנשים קונים בגדים סופר טרנדיים ויקרים אך מפחדים לצאת איתם מהבית ולובשים אותם רק בערב, למסעדה/בר. כשחושך ולא רואים. למה? המעבר החד וחוסר האיזון בין אימונית ביום לשמלה של אוסקר בחתונות/אירועים משקף חוסר איזון בעייתי. הרי גם במדינות מפותחות יש פער בין ערב ליום אך לא באופן גס כל-כך כמו פה"

למה דווקא אצלנו הפער כל כך גדול? 

"לדעתי יש בארץ רצון לנורמליות שלא בא לידי ביטוי מובהק בתוכן החדשותי המשודר. למה במהדורת חדשות שעורכת 59 דקות אין זמן להכניס אף אייטם קצר על אופנה? לדעתי זה סדר עדיפויות שנועד לשמר את הסדר הישן ולהפחיד את הציבור עם היקפי סיקור מוגזמים של תחומים כמו צבא וביטחון. בתוך דינמיקה כזו יוצא כל החשק להתלבש ולהשקיע"

The StreetVibe 8

ובכל זאת, מי הנשים הישראליות שמצליחות להתעלות מעל זה ושווה לעקוב אחריהן? 

"שני זיגרון, שירן מניה, נטע סקלי, טל אלבלנסי, יערה בנבנישתי, מיטל כץ ומיכל עזר"

תוכניות לעתיד? 

בעיקר להמשיך לעשות את מה שאני עושה כרגע. אני נהנה מכל רגע.

ב-5/1/17 תפתח בבוטיק המעצבים בדיזינגוף סנטר תערוכת צילומי אופנה אורבניים שצילם בשבועות אופנה מסביב לעולם, ביניהם מילאנו, לונדון, פאריז, ברלין, קופנהגן ושטוקהולם. מדובר בתערוכה ראשונה בישראל בנושא ה-Street Style וגם בתערוכת הבכורה של ליבפרוינד (כאן הוא מבקש להודות לצוות מדיזינגוף סנטר על הזמן, הנכונות והמקום).

The StreetVibe 9The StreetVibe 10The StreetVibe 11The StreetVibe 12

The StreetVibe  – פתיחה 5.1.17, נעילה – 5.2.17. 

מתחם בוטיק המעצבים בדיזנגוף סנטר

הכניסה חופשית

 ***

הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק