הבלוג של גלריית בבלי

גלריית בבלי

בלוג העיצוב והאמנות של פארק בבלי, תל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

כשאמנות ואדריכלות מדברות זו עם זו הן יוצרות מרחב זורם וטבעי שפשוט קורא לנו לבוא ולשהות בו. במרחבי פארק ירוק, בתוך גלריות שקופות, מוצגת אמנות מזן חדש

19/03/2014

גלריית בבלי פארק בבלי (צילום: אלדד רפאלי)

פארקים ומגרשי משחקים כבר מזמן לא מהווים עניין מפתיע כשמדברים על אזורי מגורים מתחדשים. אבל כשבתוך מרחבי הדשא צומחות, לצד העצים והפרחים, שלוש גלריות שמתמזגות במקום, בהרמוניה עם הטבע, אז כבר מדובר בערך מוסף תרבותי שטרם נראה כמותו. “בכדי להעמיק את חיי הקהילה השיתופית שתצמח בפארק המגורים של בבלי סביב ערכים של תרבות ואמנות, אנחנו לא רק מטפחים פארק פורח כבר מעכשיו אלא מקיימים בו גם תצוגות של תערוכות מתחלפות, פעילויות תרבותיות ומפגשים תרבותיים מגוונים”, אומרת גל נאור, אדריכלית הפארק. “לצורך כך, שתלנו במקום שלוש קוביות עשויות מתכת וזכוכית שמשמשות כספריית עיצוב וכגלריות לתערוכות מתחלפות שתפקידן לשמש בית לאמנות חוצות ישראלית לתושבים ולאורחים”.

התערוכות, שמוקדשות לאמנות ישראלית עכשווית ויתחלפו אחת למספר חודשים, משמשות כבר עכשיו מוקד עלייה לרגל והזדמנות מצוינת לעקוב אחר התקדמות הפארק. ראשונות להציג במקום הן שתי תערוכות שנושאות יחד את הכותרת “מתכת שקופה”, שאצר האדריכל גל גאון בדגש על התמזגות נפלאה של היצירות עם הטבע והסביבה. האחת, “מרחב אוריגמי” של האמן אילן גריבי, מורכבת מלוחות פלדה המשמשים כמראות תלת ממדיות ושנחתכו או קופלו לקבלת צורניות גיאומטרית שלוכדת את יפי הסביבה. השנייה, “מכלים וזיכרונות” של האמן רון אלוני, מכילה פסלי ענק שכמו נארגו מסיבי מתכת ונוכחותם בשטח נראית-לא נראית.

גלריות הזכוכית של פארק בבלי (צילום: אלדד רפאלי)עבודה של אילן גריבי בפארק בבלי

“שתי התערוכות מציגות למעשה שתי תפיסות חומר שונות בשני חללים נפרדים”, אומר גל גאון. “שתי גלריות הזכוכית מכילות שני גופי עבודות שמדגישים את רעיון עיצוב הביתנים בשפה מנוגדת המתמקדת בהשתקפות ושקיפות. מראות האוריגמי של אילן גריבי משקפות מציאות משתנה על פי מיקומו של הצופה והמעבר המתעתע בין פנים וחוץ שיוצר תחושה של דינמיות בחלל. מנגד, העבודות של רון אלוני מעניקות ממד של מבט החודר אל תוך החומר באמצעות השקיפות האורגנית והצבעוניות שנבחרה לעבודות. כל זה מול המחשבה של האמן על בניית צורות של כלי קיבול יומיומיים בהגדלה ניכרת ומרשימה ביחס של חפץ-סביבה”.

אם נתמקד ביצירות של אלוני (יליד תל אביב שחי ויוצר בתל אביב ובמינכן) נראה שלמעשה הן מזכירות רישום של פסלים תלת ממדיים שטומנים בחובם לא מעט ניגודים. המתכת, שמסמלת נפח, קשיחות ואטימות, הופכת בפסליו לגופים לא בלתי יציבים, אך בעלי מראה פיסולי קליל ורך שניתן להביט עליו ודרכו. “למעשה אני משתמש ברשתות הברזל המוכרות לישראלים מהתרבות המקומית בהקשר של גדרות למשל”, מסביר אלוני. “אני לוקח את אותו חומר מוכר, חותך אותו, מכופף, צובע ויוצר ממנו עבודות פיסול. למרות שמתכת מזוהה עם משקל וכובד, הפסלים שלי קלים יחסית משום שאמנם הם בעלי נפח פיזי לא מבוטל במרחב אבל הם גם נטולי חומר יחסית ואווריריים”.

אדריכלית גל נאור בונה את פארק בבלי (צילום: אלדד רפאלי)עבודה של רון אלוני בפארק בבלי

הצורניות המרשימה בפסליו של אלוני, שנראית כאילו הושגה בקלות רבה, מתאימה במיוחד להשתלב בפארק דווקא בשל העובדה שהיא גם נוכחת ומרשימה בגודלה ובו בזמן אינה משתלטת על הסביבה ומאפשרת התבוננות מלאה על המרחב גם כשהיא נמצאת בתוכו. “מה שמייחד את הפארק הם ביתני הזכוכית שאפשר לראות אותם ודרכם וכך, יחד עם העבודות שלי, שגם הן בעלות אותו אופי, נוצר אפקט מעניין של פארק ירוק שבתוכו שתולות גלריות ועבודות שהוצבו בזוויות מעניינות בשטח כשאף אלמנט אינו מפריע לאחר”.

- איך מתאימים עבודות בקנה מידה כזה למרחב?

“הרעיון ואופי העבודה מותאמים למקום בו מוצב כל פסל. למעשה, החשיבה מותאמת לשטח הנתון וההרכבה הסופית מתבצעת ממש במקום. שלא כמו במוזיאון, שם ניתן להתקרב ולהתרחק מהיצירות שתלויות על הקיר, בפארק אפשר ממש להתהלך בין העבודות והאוויר הפתוח ביניהן הוא זה שמאפשר את ההנאה מהן באופן מלא ושלם. כל זה יוצר קו חשיבה חדש למבקר, שהופך בעצמו לחלק בלתי נפרד מהמקום”.

הפסלים מוצבים בתוך ומחוץ לגלריות וכך משתלבות סביבת הפנים והחוץ בטשטוש מכוון. יצירות האמנות המתכתיות לוכדות ומשקפות את האור הטבעי ולאורך שעות היום משתנה האווירה במקום. “האמנות והמרחב הפתוח הם חלק בלתי נפרד מצמיחתו של הפארק ומאופיו התרבותי והקהילתי” אומרת גל נאור. “לכן, כמו שבחרנו מיצבים שמשלימים תמונה הרמונית ומשתלבים עם הפארק בתערוכה הראשונה, כך נמשיך לעשות גם להבא”.

צילומים: אלדד רפאלי

עוד מהבלוג של גלריית בבלי

תצוגה מקדימה

האם אדריכליות נשים בונות טוב יותר?

זה היה ערב חמים של חורף קיצי במיוחד. ענן האובך שנחת על העיר בשבוע שעבר צבע את השמיים בוורוד וסגול לאורן של קרני שמש אחרונות, ויצר את התאורה המושלמת לאירוע קבלת הפנים האקסקלוסיבי והנשי במיוחד שנערך בפארק בבלי ביום חמישי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

המעצבים: הדור הבא

כותבת: אודית לורן בלקין כמו בכל שנה בחודש יולי, גם השנה, ולמרות המצב הביטחוני והמורלי הקשה, הציגו בוגרי בתי הספר לאמנות ועיצוב את תערוכות הגמר שלהם. הסטודנטים במחלקות השונות, החל באדריכלות, דרך עיצוב תעשייתי ועד עיצוב...

תצוגה מקדימה

אופניים: הטרנד שסחף את העולם

 מאת: שרון דובז'ינסקי מי מאיתנו לא זוכר את חוויית לימוד הרכיבה על אופניים בתור ילד. גלגלי העזר, הנפילה, ההצלחה, החופש! נראה כי ישנה איזו תמימות בכלי הזה, שקיים למעלה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה