הבלוג של atara

atarab

פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.

עדכונים:

פוסטים: 76

החל ממרץ 2013

מקבלי ההחלטות בתחרות “מיס אמריקה” הודיעו שהמועמדות לא יתחרו בביקיני, בניסיון להפוך את הטקס הרדוד לרלוונטי אך השאלה היא למה צריך תחרות כזאת בכלל ומה בישראל?

09/06/2018

תגידו ביי ביי ביקיני. טקס הכתרת”מיס אמריקה” תתנהל מעתה והלאה באופן שונה לגמרי ובכפוף להשלכות מהלך #metoo. הרבה שינויים מבניים יתחוללו במוסד התחרותי הוותיק והזוהר הזה שאוטוטו ימלאו לו 100 שנה (חוגג 97 בימים אלה אבל מי סופר). מה שהכי מטלטל ובולט הוא ההתפשטות מהביקיני אבל לא לכיוון הנודיסטי, אלא ההיפך – התכסות. “בלי קיני”, אבל אחר…

התחרות המתוקשרת תעבור מלהיות תחרות “בשר” ששופטת מראה חיצוני לתחרות, איך נאמר, מסוג אחר. ההגדרה החדשה של תחרות מיס אמריקה תשפוט את “איך את, המתמודדת, כאדם, מבפנים. מהי האישיות שלך והנשמה שלך”. מי שמובילה את המהלך היא יו”ר התחרות – גרצ’ן קארלסון, מנצחת התחרות בעברה ואושיה של Fox News. את ההודעה מסרה קארלסון בתכנית ”גוד מורנינג אמריקה” כשהיא מצטטת נשים רבות שאמרו “היינו שמחות לקחת חלק בתכנית שלך אבל אנחנו לא מוכנות לעמוד על הבמה בבגד ים ובעקבים גבוהים”. “אז נחשו מה?” מודיעה קארלסון “לא תצטרכו לעשות את זה יותר”.

מיס אמריקה צילום: Donald Kravitz/Getty Images for Dick Clark Productions

צילום: Donald Kravitz/Getty Images for Dick Clark Productions

קארה מונד, מיס אמריקה לשנת 2018, העלתה קליפ של ביקיני שנעלם בפיצוץ בחשבון הטוויטר שלה. השינוי מוצהר כשינוי שמגיב לתנועת ה’מי טו’ והינו “חלק מהמהפכה התרבותית שכולנו עוברים”, על פי קארלסון, על פיה נשים “מוצאות את האומץ לעמוד על דעתן ולהשמיע אות קולן בסוגיות רבות”. בהמשך להודעה הרשמית, מודיעה יושבת הראש ש”מיס אמריקה גאה להתפתח כארגון ולהצטרף לתנועת ההעצמה הזו”.

ואני שואלת: אם ארגון מיס אמריקה רוצה להצטרף למהפכת ההעצמה הנשית, מה הקשר בין זה לבין העלמת הביקיני ועל מה בדיוק תתחולל התחרות בין הנשים, בהנחה שאנחנו רוצים להעצים אותן?

כדי לנהל דיון הוגן, חשוב לומר שתנועת #metoo השפיעה על עוד החלטות כמו למשל, ביטול נערות השמפניה בתחרות הפורמולה 1, בה המנצח מרסס נערות יפות וצעירות בשמפניה מוקצפת. כמובן שהאסוציאציה לריסוס אישה על ידי גבר בהשפרצה של נוזל מתפרץ לא נזקקת ליותר מדי דמיון, ודי ברור למה האקט ברוטאלי ומטריד, וכי יש לבטלו. בעיני זה איחסה בלי קשר לתנועה הפמיניסטית.

אבל נחזור לנושא לשמו התכנסנו. למה, אם מורידים את סוגיית היופי, האם צריך תחרות יופי?

מלכת יופי ישראל

מלכת היופי של ישראל 2018. ומה בארצנו? צילום: יח”צ

ועל מה בדיוק תתחרינה נשים במיס אמריקה, אם קיימות כבר תחרויות אחרות? אם נפתח צוהר על נושא זה, נגלה שכל המשבצות נתפסו כבר. למשל, תחרויות שחמט או חידון התנ”ך, תחרויות ספורט (אולימפיאדה, מאחורייך?) ותחרויות debate, תחרויות מחול ושירה, תחרויות הישרדות ואומץ – כל אלו סופחו כבר או על ידי תכניות ריאליטי, משרדי התרבות ברחבי תבל, ועידות הספורט ומלך שוודיה (נובל, כאילו?).

על מה תהיה תחרות מיס אמריקה אם לא על יופי והאם לא ברור לנו, לכולנו, שנושא האישיות והאינטליגנציה של המתמודדות תמיד היה מאולץ בתחרות מלכות היופי? האם לא ברור לנו שתחרות מלכת היופי, בכל מדינה שהיא, עירטלה את הנשים כדי להצליח לשפוט את יופיין?

אין דבר יותר מגוחך בתחרויות יופי משלב ה’שכל’. הרי ברור שתחרות מיס אמריקה נועדה לבחון במשך תקופה ארוכה של ניפוי המתמודדות, שלא לדבר על הטקס הסופי שמשתרך לאורך זמן יקר ערך של פרסומות וחסויות – את גופן לאורכו ולרוחבו (אין רוחב) של עשר או עשרים יפהפיות שטוחות בטן, ארוכות רגליים וזקופות חזה!

אז נכון שבעבר היה זה מהפכני להעז להיחשף בבגד ים קבל עם ועדה, סוג של שחרור האישה, בעוד שכיום מדובר באקט שמנציח את האישה כאובייקט מיני. ונכון שההיגיון הפשוט אומר, אם אתן סובלות מהחפצה מינית, קודם כל תתלבשו! ונכון שיש כוונה לשנות את אופי התחרות לאינטראקציה חיה בין המתמודדות לבין השופטים, בהן ידונו הישגים שלהן, מטרות שהן שמות לעצמן וחזון אישי של אחת ואחת אותו תבקש לממש במידה שכתר מיס אמריקה יונח על ראשה.

מיס אמריקה Donald Kravitz/Getty Images for Dick Clark Productions

צילום: Donald Kravitz/Getty Images for Dick Clark Productions

אבל אם תשאלו אותי  מדובר באירוע שנשמע לי כמו אינספור תכניות האירוח שנסבות סביב התמודדות המשתתפים עם דיון בינם לבין המנחה… ויש לנו כאלה עד מעל לאוזניים.

אז האם נראה יפהפיות מתנצחות זו עם זו, מתחכמות עם השופטים או שאולי, חילופין, אנחנו נכנסים לעידן פוריטאני חשוך, בו יופיעו נשים שרוצות שנראה כמה הן יפות אבל יתביישו ברצונן זה, ויתחבאו מאחורי תירוצים צבועים? מה הן תלבשנה כדי שגם נראה שהן יפות אבל בלי שיהפכו לאובייקטים מיניים והאם אין פה אוקסימורון?

האם נתחרה, במיס אמריקות הבאות, על הצלת העולם מרעב ומהתחממות? האם תהפוך תחרות היופי הסקסית והכנה לתחרות פילנתרופיה וכוונות טובות לכאורה? אני טוענת שהפשטת התחרות מהביקיני עוד לא יצקה תוכן ממשי ראוי לאירוע. לקחתם ביקיני אבל נשארתם בלי קונספט ממשי. הדבר דומה לקפה נטול חלב נטול קפאין נטול סוכר, אשר כלל אינו קפה.

והנמשל, תחרות שנושלה מהייחודיות שלה אולי צריכה לסגור את עצמה ולא לחפש בכל זאת להתקיים בכל מחיר. זה מתחיל להראות כמו מיזם כלכלי שמתעקש לקיים את עצמו למטרות רווח והתעשרות, למרות שהפך, כפי הנראה, לבלתי רלוונטי בעליל.

עוד מהבלוג של atara

הסיפור כאריזה של מידע

אחרי הרבה מלים, אסטרטגיות ובריפים הנחתי את העט. העט הוירטואלית כי מזמן זו כבר לא עט אלא מקלדת מתקתקת. וחשבתי עד כמה הסיפור הזה שאנחנו קוראים לו "נרטיב" כדי שהוא יישמע יותר מקצועי ופחות אינטואיטיבי, הוא למעשה התרמיל הטוב...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

התמכרות לאלימות יש דבר כזה

יש דבר כזה... במאמר מטלטל שפורסם ב ynet בדצמבר האחרון, מדבר פרופ’ זאב מעוז על כך שמדינת ישראל מכורה לאלימות. במאמר שסוקר את הטריגר לכל מערכות ישראל, מראה מעוז כי יותר מכל אומה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע

ברור מדי לקבוע עובדה כי ההורים הם אלה שמשפיעים עלינו. השאלה המעניינת היא מיהם האנשים הנוספים שעשו כן, ובזכות מה נקנתה השפעתם עלינו. כשאני מסתכלת על חיי, מתבהרות לי תביעות אצבעותיהם של אנשים שיצרו צריבה משמעותית בליבי....

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה