הבלוג של alalufeliav

alalufeliav

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מספטמבר 2015

עשייה למען הקהילה נשמע כמו משהו נחמד לעשות, נכון?
זה מה שחשבתי. בשנים האחרונות, הפכתי יותר ויותר להיות מעורב בפעילות חברתית למען הקהילה.
התחלתי בפעילות חד פעמית, הרגשתי נפלא ואז הפכתי להיות חבר בעמותת “חיבוק ראשון”, שעושה עבודה נפלאה בטיפול בתינוקות שננטשים בבתי חולים לאחר הלידה, אם בשל בעיות כלכליות של ההורים ואם בשל בעיות בריאות, ולאחרונה הקמתי יחד עם שותפה, מיזם חברתי בשם “אהבנו”, שהיא חנות שמוכרת מתנות של מעצבים ישראלים מובילים – ומעבירה את ה”רווח” של החנות מכל מוצר שרוכשים בה, כתרומה לפרויקט חברתי לבחירת הלקוח, ועל שמו.

פרויקט חיבוק ראשון ב"אהבנו". ניתן להעביר 30% מהקניה באתר לתמיכה בתינוק אחד למשך חודש אחד.

פרויקט חיבוק ראשון ב”אהבנו”. ניתן להעביר 30% מהקניה באתר לתמיכה בתינוק אחד למשך חודש אחד.

לאתר אהבנו הקליקו >> https://www.ahavnoo.com/

 

וכאן גיליתי עובדה עצובה ביותר: רוב רובו של עם ישראל לא תורם. הם טוענים שכן, הם אפילו מרגישים שהם כן. אבל הם לא.

ויש להם תירוצים מוכנים ומלוטשים:

“אני רוצה להבטיח שהכסף יגיע ישירות לנזקקים”; “למה כסף? אני מוכן לתרום את הזמן שלי, ששווה יותר מכסף”; “תרמתי שלוש שנים בצבא, זה מספיק”; “אני לא מוכן לתרום לעמותות שמשלמות שכר למנכ”ל”; “אם העמותה מעסיקה מתנדבים, עבור מה היא צריכה כסף?”; “אין לי כסף לתרום” ועוד כהנה וכהנה.

(אגב, רוב החברות הרווחיות במשק אוהבות לפרסם נתוני תמיכה מספריים מרשימים, הם בדרך כלל פחות מ0.5% מסך הרווחים לפני מס, ובדרך כלל, חלק ניכר מהתרומה אינו במזומן אלא בהתנדבות עובדיהן.)

במילים אחרות, רוב הציבור בודקים את איכות העמותות לפי רמת ההוצאות שלהן, ולא לפי האפקטיביות שלהן; הוא עסוק בלחוש מרומה בזה שעובדים בארגונים למען הקהילה מקבלים שכר, כאילו שאפשר להפעיל מערכת שלמה של ניהול עובדים, שיווק, גיוס כספים, לוגיסטיקה ועוד בלי עובדים מקצועיים בשכר.

אבל גולת הכותרת היתה אותם אנשים שאמרו: “אני מאמין בנתינה בסתר”.

ועל זה אני רוצה לדבר.

במקור, נתינה בסתר היא משהו מקסים, אפילו רומנטי. היא מעידה על כוונות טהורות, על רצון כנה לסייע ולתמוך ללא תמורה. על הכרת תודה ליקום, למדינה או לבורא עולם ועל רצון להחזיר חזרה.

אבל כמו הרבה דברים בחיים, נתינה בסתר הפכה להיות כלי בידיים של אנשים שבכוונה או שלא בכוונה, הפכו אותה למשהו שלילי.

כן, הרעיון של נתינה בסתר כפי שהוא בא לידי ביטוי בחברה הישראלית, הוא דבר רע. ויש לזה כמה סיבות:

 1. נתינה בסתר היא התירוץ המוביל של אנשים ושל חברות שלא רוצות לתרום. “אני נותן בסתר, לכן אני לא תורם לכם”. כך אפשר לספר לכולם שאתה צדיק גדול, מבלי באמת לתת שום דבר לאיש. ותתפלאו כמה אנשים כאלו מסתובבים שם בחוץ.
 2. נתינה בסתר הופכת את קבלת התרומה למשהו מביך, משפיל:
  למה האדם או הארגון שמקבל עזרה צריך להסתתר? משהו לא בסדר?
  אסור לצלם את פרצופו של המקבל?
  אנשים יפי נפש מעירים על “השימוש הציני בילדים חולי סרטן בפרסומות”, אבל למה?

לעמותת “חיבוק ראשון” אסור לצלם את התינוקות בהם המתנדבים מטפלים ללא אישור בית משפט. למה? פרטיות? כי אולי בעוד 20 שנה מישהו יזהה את התינוק בן השבוע וילעג לו שהוא ננטש?
ובינתיים, העמותה נאבקת לגייס כסף למימון הפעילות שלה, כי התורמים “לא רואים מה עושים הכסף שלהם”.

שאלה: אם ידך אינך משגת לממן לימודים לילד שלך, למה זה משפיל שמישהו אחר יסייע?
אם אתה חייל בודד וצריך עזרה, למה זה משפיל שידעו?
אם אתה מובטל וצריך מימון של קורסים שבאמת מסייעים במציאת עבודה (לא אלו של לשכת הרווחה), למה זו בושה לבקש? ממתי זו בושה לבקש עזרה?

 • אבל את הנזק הכי גרוע, עושה רעיון הנתינה בסתר באמצעות הניגוד המשתמע:
  אם נתינה בסתר היא דבר נפלא, סימן שנתינה בגלוי היא דבר בזוי. למה אתה נותן בגלוי? אתה רוצה שכולם יראו איזה אדם נפלא אתה? איזה ארגון שדואג לקהילה שלו? אתה רוצה שכולם יכירו את השם שלך?
  אבל מה לא בסדר בלקבל הערכה על מעשה טוב שעשית בגלוי? הרי כולנו אוהבים שמעריכים כשאנחנו עושים משהו טוב עבור מישהו אחר, גם במקום העבודה, גם כשמשלמים לנו על זה. הכרת תודה זה דבר נפלא.

 

דיברתי לפני כשנה עם מנהל שיווק של ארגון גדול ורווחי, שאמר לי “אין לי מה לתרום יותר. כמה שאני יתרום, אנשים יגידו? “זהו? העשירים האלה, הם יכולים לתרום הרבה יותר, יש להם מלא כסף”. אז למה לי לתת יותר? ממילא הציבור לא מעריך”.

מתן בסתר הוא רעיון נפלא, שהפך להיות כלי שרת בידי אחוזים לא מבוטלים מהציבור הישראלי. הם משתמשים ברעיון כדי לא לתרום (נותן מי שיש לו, וגם אז, עדיף לתת ישירות) וכדי ללעוג לאלו שכן תורמים. בפעם הראשונה שאתם רואים מישהו שמעיר או לועג למישהו שעושה משהו נפלא כמו לתרום, תעשו לי טובה ותזכרו את זה.

—-

הכותב הוא מייסד-שותף ב”אהבנו”. למען הסר ספק, אהבנו הוא אינה עמותה ואינה מגייסת תרומות.

לאתר אהבנו >> https://www.ahavnoo.com/catalogue/

עוד מהבלוג של alalufeliav

איך אפשר להפוך שופינג לנתינה חברתית?

לפני כמה שנים, הצטרפתי כחבר עמותת חיבוק ראשון, שמטפלת בתינוקות נטושים. אחד הדברים הראשונים שהפריעו לי היה שסיוון, מנכ"לית העמותה, אישה מדהימה שבאה לעשות עבודת קודש, מבלה את רוב זמנה בגיוס כספים – חיזור אחר תורמים, סלבס...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מה עושים כשעומדת בפניכם אמא ל-5 ילדים שמבקשת עזרה?

      יש הרבה אנשים שאיבדו את האמון בתרומה, אבל לא איבדו את האמון בנתינה לאחר. הרבה אנשים טובים, שרוצים לדעת בסך הכל דבר אחד: שכאשר הם תורמים, מצבו של מישהו נזקק משתנה לטובה.   שושי אורן ואני הקמנו את אהבנו כדי...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה