להפוך נטל לנכס

בחרתי לומר שהחיים נתנו לי הרבה הזדמנויות והרבה שבילים ללכת בהם, ואותו משבר שקרה, רק אפשר לי לעבור ולנסות שביל אחר

13/03/2011
סיון אסקיו קבלו עדכונים מסיון
 • RSS
» מה אלוהים מנסה לרמוז לי? צילום: ThinkStockPhoto

יש משפטים שלא תמיד מבינים את המשמעות שלהם באותו רגע. צריך שיעבור קצת זמן כדי לעכל אותם, או להבין מה הייתה הכוונה. לפני שלוש שנים, עברתי תקופה לא קלה (בלשון המעטה) בחיים. המציאות שלי השתנתה ב- 180 מעלות ומבלי שהייתה לי עליה ממש שליטה.

בחודש אחד הפכתי מבחורה נשואה באושר לבחור שהיא אוהבת, ואחת שהגשימה חלום לעבוד בתור מנהלת מדיה של אחד מהמותגים היותר חזקים בארצות הברית, לבחורה אבודה ואובדת, שנמצאת על סף גירושין כואבים ואיבוד מקום העבודה בשל בירוקרטיה מעצבנת.

למה הכל קרה לי בבת אחת? מה זה אומר? מה אלוהים מנסה לרמוז לי?

כל עכבה לטובה

באותה תקופה קשה, האנשים שהיו סביבי ניסו לעודד אותי. שמעתי נונסטופ את המשפטים ‘כל עכבה לטובה’, ‘לכל דבר יש סיבה’ או ‘תני לזמן לעשות את שלו’, ואת האמת, שנאתי את המשפטים האלו. הם די עצבנו אותי. אולי בגלל שהם היו די ערטילאיים ותלויים באוויר.

חוץ ממשפט אחד.

אני זוכרת שישבתי בסטארבקס השכונתי עם שחר, חבר טוב וקולגה בעבודה, שעזר לי מאוד בתקופה הנאחסית הזאת. שתינו גרנד לאטה אחד וקפוצ’ינו דל שומן, שחר ניסה באמת מכל הלב, לעזור לי לצאת מהדיכאון או לפחות לקחת קצת אוויר לנשימה ולעכל את מה שקרה. הייתי כל כך מרוכזת בסבל של עצמי, שהקשבתי לשחר בחצי אוזן.

ואז הוא אמר לי משפט שאני לא אשכח, והציע לי לנקוט בגישה של ‘להפוך נטל לנכס’

להפוך משבר להזדמנות

‘נטל, למה?’ אני זוכרת ששאלתי אותו, כי לא ממש הקשבתי, ‘להפוך נטל לנכס’ הוא חזר על עצמו. כעקרון, מה שהמשפט הזה אומר הוא לקחת תמיד את הדברים בפרופורציה ובמצבים של משבר או סיטואציות לא נעימות, תמיד לראות איך אפשר להפוך את המצב הקיים למשהו טוב. להזדמנות של ממש. המשפט הזה היה מוחשי עבורי. בר ביצוע, ולא ערטילאי ומופשט כמו המשפט ‘כל עכבה לטובה’. המשפט ששחר אמר לי אז על כוס קפה בסטארבקס, מלווה אותי עד היום. את המשבר הגדול בחיי, החלטתי להפוך להזדמנות. לשינוי. זה לא היה בן רגע.

התחלתי לכתוב. בהתחלה רק כדי לעכל עם עצמי את מה שקרה, ואחר כך במטרה לכתוב ספר (עכשיו כבר בשלבי עריכה) שייתן תקווה לנשים אחרות, שעוברות תהליך דומה. התחלתי לצלם יותר. לשים לב לפרטים הקטנים, הצילום היווה עבורי מפלט מהמציאות העצובה ומהמשבר שנקלעתי אליו, ולאט לאט התחביב הפך למקצוע. טיילתי במקומות שעד אותה תקופה רק חלמתי להגיע אליהם. השקעתי את עצמי בסמינרים של מודעות עצמית ואחר כך לתקופה ארוכה גם הדרכתי בהם אנשים אחרים. למדתי על עצמי כל כך הרבה דברים חדשים, שאילולא אותם שינויים ותהפוכות, לא הייתי יודעת בכלל שהם קיימים וגיליתי מי הם החברים האמיתיים, שתמיד יהיו לצידי ומי שהיה רק באופן זמני.

החלטה: להיות אופטימית

‘נטל לנכס, נטל לנכס’… המשפט הזה הדהד בראשי והפך למנטרה.

מי שמכיר אותי מקרוב יודע שאני לא תמיד טיפוס אופטימי ויש לי גם כמה טיפות של ציניות. ואם כבר מדברים על צבע, אז ורוד זה בטח לא הצבע האהוב עליי (שחור מאוד פופולרי בקרב ניו יורקריות) אבל החלטתי למרות הקשיים שנקרו בדרכי, להסתכל על המצב הקיים כבתור הזדמנות למשהו טוב יותר. למצוא אופטימיות גם כשהחיים שלי התהפכו לגמרי. במקום להגיד שאני במצב של חוסר אונים, מבולבלת ואבודה, (מה שהיה נכון ללא צל של ספק) בחרתי לומר שהחיים נתנו לי הרבה הזדמנויות והרבה שבילים ללכת בהם, ואותו משבר שקרה, רק אפשר לי לעבור ולנסות שביל אחר.

לאן השבילים מובילים אותנו, רק ימים יגידו, אבל אם אנחנו כבר במסע, אז למה שלא נהנה גם בדרך? (ובאותה הזדמנות גם נצלם).

מתוך הבלוג של סיון אסקיו.

לרגל חגיגות 100 שנה ליום האישה, בואי להתפנק במבצעים ורודים מיוחדים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • Reut Graidy 13/03/2011

  יש לזה עוד הסבר:
  make the defect effective
  כל כך קשה להבין וכל כך נכון אחרי שמבינים!!
  מתי אפשר לקרוא את הספר?

 • תמונה אישית סיון אסקיו 13/03/2011

  תודה רעות
  הספר כתוב באנגלית ועכשיו בשלבי עריכה
  חלקים ממנו יפורסמו בבלוג שלי באנגלית
  אז stay tuned מה שנקרא ותמשיכי למצוא את הטוב גם כשרע

בחזרה למעלה