זה המקום שלנו

מזל טוב! יש הצעה, יש טבעת, פורסמה ההודעה המשמחת, עכשיו צריך להתחיל להזיז עניינים בדרך לחופה. המדריך המלא לבחירת המקום לאירוע- חלק א'

01/02/2011
מתחתנים ברשת קבלו עדכונים ממתחתנים
  • RSS

מאת: רוני זיו

"נו, מתי תתחתנו?" כשכבר נמאס לכם לשמוע את השאלה הזו מכל הדודות והשכנות, מההורים ומהחברים, זה הרגע שבו אתם בדרך כלל מחליטים: זהו זה, גם אנחנו מתחתנים!

קביעת המוזמנים והתקציב

אז הייתה הצעה והייתה גם טבעת, והייתה הודעה מרגשת ומשמחת, ועכשיו צריך להתחיל להזיז כמה עניינים בדרך לטקס החופה והקידושין. ההפקה הגדולה שלכם מתחילה בצעד הראשון: בחירת המקום.

אם החלום שלכם הוא מסיבה מטורפת באחד המועדונים הנחשבים, אם דמיינתם חתונת טבע אמיתית במקום בתולי, אם התאהבתם באולם המעוצב הנפתח אל גן פורח בו נישאו חבריכם הטובים, אם בא לכם חתונת סתלבט על חוף הים תחת חופת בד לבנה, וגם אם טרם התגבשתם על הרעיון שמתאים לכם – ההחלטה על המקום נובעת משני גורמים: מספר האורחים הצפוי (חלק מהמקומות דורשים מינימום מוזמנים, ואילו אחרים לא יכולים להכיל כמות גדולה מדי של משתתפים), והתקציב העומד לרשותכם.

כמו לפני כל פרויקט גדול בחיים, יש להחליט על התקציב להפקת אירוע החתונה, לפי חלוקה לסעיפים: אולם, קייטרינג, צלם, שמלה וכו'. אם ההורים צד בעניין, זה הזמן לשאול אותם מה גובה ההשתתפות הכספית שלהם. אם אתם משלמים על החתונה, כדאי שלא תסמכו על הצ'קים של האורחים, כי לא בטוח שהם יוכלו לעמוד במחיר המנה שבחרתם. לא רצוי להתחיל את החיים המשותפים שלכם עם חובות מהחתונה, לכן כדאי להיצמד לתקציב ריאלי שתוכלו לעמוד בו. אם חורגים בסעיף אחד, אפשר לצמצם בסעיף אחר.

מתי נתחתן?

בחירת העונה

ההבדל בין חתונת קיץ לחתונת חורף הוא עניין של אופי. אנשי החורף יטענו בלהט שחתונת חורף היא אלגנטית ומהודרת יותר. בקיץ ידמיינו המצדדים גן אירועים עטור צמחייה, פינות שאנטי ומסיבת ריקודים פרועה אל תוך הלילה.

עם זאת, ההבדל בין חתונת קיץ לחורף הוא הרבה פעמים רק בראש. בקיץ מצטיירת תמונה של חתונה קלילה ומרחפת בגן אירועים ירוק, ובחורף של חתונה סגורה ומעונבת באולם שמחות נוצץ. זה יכול להיות כך, אך זה גם יכול להיות להיפך. אין מניעה, מן הסתם, לערוך חתונה קלאסית באולם מפואר ונוצץ בקיץ, אך גם בחורף הישראלי, שאינו משופע בגשמים, ניתן פעמים רבות לערוך חתונה בגן אירועים (יש לציין בהזמנה להצטייד בלבוש חם). לרוב גני האירועים יש אופציה של קירוי, כך שאם בכל זאת יירד גשם – ניתן להעתיק את כל האירוע פנימה. בנוסף, החום והלחות בקיץ, לפחות ביולי-אוגוסט, עלולים ליצור אירוע לח ודביק. חיסרון נוסף של הקיץ הוא שנערכות בו חתונות רבות, לכן האורחים שלכם עשויים להיות שבעים מאירועים ומרוקנים בכיסים. כדאי גם לדעת שבין החודשים נובמבר למרץ מחירי האולמות וגני האירועים יורדים, וכי החודשים יוני וספטמבר הם החודשים היקרים ביותר בשנה.

בחירת היום

ימי חמישי הם הפופולריים ביותר לקיום אירוע, ולכן היקרים ביותר. יש מקומות שדורשים מינימום מוזמנים ליום זה. נכון שלמחרת רוב המוזמנים לא עובדים והאירוע יוכל להימשך אל תוך הלילה, עם זאת האורחים שלכם יעמדו בפקקים ביום חמישי יותר מאשר בכל יום אחר. לכל יום היתרונות שלו: ביום ראשון אנשים עייפים פחות אחרי המנוחה של סוף השבוע, היהדות מעדיפה את יום שני (חופה נערכת אחרי השקיעה וכך נחשב יום שני ליום שלישי שבו נאמר "פעמיים כי טוב"), וכן הלאה. כדאי שפשוט תבחרו את היום המועדף עליכם ולא תתחשבו בשיקולים זרים.

בחירת התאריך

תוכלו לבחור בתאריך בו התחלתם לצאת, בתאריכי ימי הולדת, יום הנישואים של ההורים, ביום האהבה היהודי (ט"ו באב) או הנוצרי (וולנטיינ'ס דיי – 14.2), או בתאריך מיוחד כמו ה-1.1, ה-8.9.10 וכו'. הקפידו להתחשב באירועים החשובים לאורחים שלכם, כמו תקופת מבחנים באוניברסיטה, מסיבות סיום בבתי הספר, אירועי ספורט, גמר "כוכב נולד", חופשות מרוכזות וכו'. אם יש לכם אורחים רבים מחו"ל, אולי תחליטו לקבוע את החתונה במועד שנוח להם, כמו חופשת חג המולד.

לוח השנה היהודי אוסר על קיום טקס הנישואים בסופי שבוע, ערבי חג וחג, ימי צום, וספירת העומר שבין פסח לשבועות. יש לציין כי בעדות המזרח מותר להתחתן אחרי ל"ג בעומר ובעדות אשכנז צריך להמתין עד חג שבועות (העדה הקובעת היא של החתן). יוצאים מן הכלל הם ערב ל"ג בעומר וראשי חודש - א' אייר וא' סיון. גם בתקופת בין המצרים, המתקיימת בין צום י"ז בתמוז לצום ט' באב, בה מתאבלים על חורבן בית המקדש - אסור להינשא. בני עדות המזרח שומרים רק על השבוע הראשון בחודש אב ואילו האשכנזים מקפידים לא להתחתן במשך כל התקופה. ספירת העומר ותקופת בין המצרים הן תקופות מוזלות יותר באולמות. אם החתן ספרדי – הרווחתם. ספטמבר, החודש האטרקטיבי ביותר בשנה לחתונות מבחינת מזג האוויר הנוח יחסית, חופף לרוב לחודש תשרי העברי, בו חלים כידוע בזה אחר זה – ראש השנה, יום הכיפורים וחג הסוכות, בהם גם כן אין עורכים חתונות יהודיות.

לפי ההלכה היהודית, אסור לכלה להינשא בתקופת המחזור (הסבר מלא תקבלי בהדרכת הכלה ברבנות). החתונה תתקיים שבעה ימים לאחר סיום הווסת.

בכל מקרה, אם אתם רואים מקום שמוצא חן בעיניכם – שריינו את התאריך המועדף עליכם. אם אתם מתכוונים להתחתן בעוד כשנה, סביר להניח שרוב המקומות יהיו עדיין פנויים בתאריך שתבחרו. אם בא לתקתק את העסק בשלושה חודשים, קחו בחשבון שמספר התאריכים הפנויים הוא מצומצם ויצריך פשרה מסוימת.

קרוב זה טוב

צפון, דרום או מרכז?

אם שניכם מאזור המרכז, קשה להאמין שתבחרו להתחתן באילת. אם אחד ממטולה והשני מבאר שבע, אפשר להתפשר על מקום טוב באמצע. כעיקרון, מומלץ לבחור במקום שאינו מרוחק יותר משעה נסיעה ממקום מגוריהם/ עבודתם של רוב האורחים. אירוע במקום מרוחק יגרום לחלק גדול מהאורחים לעזוב בשעה מוקדמת יחסית, בידיעה שעומדת לפניהם נסיעה ארוכה הביתה. לטובת המוזמנים שמגיעים מרחוק, רצוי לשכור הסעה שתביא אותם לחתונה ובחזרה לביתם. אפשרות נוספת היא לצוות מבעוד מועד אורחים שאינם בעלי רכב לאורחים הממונעים שגרים בסמוך. אל תחכו שיפנו אליכם, עשו זאת ביוזמתכם. הם יעריכו אתכם על כך. אם אין מדובר בחברים שלכם אלא באורחים של ההורים, השאירו להם לארגן זאת.

מבחינת מחירים, אולמות וגני אירועים זה בערך כמו בתים: מחיר המקום עולה ככל שמתקרבים למרכז הארץ, ויורד ככל שמתרחקים ממנו. האזורים המרוחקים מהמרכז הם לרוב גם נוחים יותר מבחינת הגעה (פחות פקקים) וחניה.

גן או אולם?

הבחירה בין גן אירועים לאולם נובעת בעיקר מההעדפה האישית שלכם. נסו לחשוב לאילו מהחתונות בהן הייתם בשנים האחרונות התחברתם יותר. האם פינות ישיבה בינות לעצים מדברות אליכם? האם מקום סגור ומעוצב נראה לכם יותר? למרבה השמחה, כיום אין צורך לעשות את הבחירה בין גן לאולם, שכן מקומות רבים מציעים שילוב בין השניים, כלומר גן שיש בו חלק מקורה וממוזג. קבלו המלצות מחברים, שוטטו באתר "מתחתנים ברשת" ולאחר מכן קבעו פגישות עם כמה מקומות. מקומות רבים, כאמור, משלבים גן פתוח ואולם סגור, כך שהאופי יכול להינתן באמצעות עיצוב.

חתונה אינטימית או רבת משתתפים?

על בחירת המקום משפיעה גם כמות האורחים. יש מקומות רחבי ידיים שקהל מצומצם "יילך לאיבוד" בהם, ומקומות אינטימיים שייראו מפוצצים עם כמות גדולה של אנשים.

אולי בחצר של ההורים? נשמע שחתונה בחצר הבית מוזילה את ההוצאות, כי אין צורך לשלם על המקום. אך בפועל, כשצריך לדאוג לשירותים, לאחזקה, לריהוט, לתאורה, להגברה ולעוד אלמנטים שכבר קיימים בגני אירועים מבלי שתצטרכו לשבור את הראש, העלויות יכולות להשתוות, אם לא יותר מכך.

>> בכתבה הבאה: אילו פרמטרים חשוב לבדוק במקום שבו אתם שוקלים להתחתן?

>> לאתר מתחתנים ברשת

צילומים: ערן בארי, עומר ערמוני, טל פרץ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה