ללוות נשים בדרך ליצירת חיים

זכורה לי במיוחד בדיקת האולטרסאונד. לא אשכח את המבט שהיה נסוך על פניהם כשראו את העובר לראשונה - עו"ד סיגל רוסק גיסין על מיזם הפונדקאות שהקימה

31/12/2014
עו''ד סיגל רוסק גיסין קבלו עדכונים מעו''ד סיגל
  • RSS

בחייו של אדם ישנם שני רגעים משמעותיים שחוזרים על עצמם פעם אחר פעם, אחת לכמה שנים. הרגע שבו אדם חולם חלום, והרגע שבו הוא מגשים אותו. שני הרגעים האלה, החלום וההגשמה,  הם שנותנים את הטעם האמיתי לחיים. כך הרגשתי כשהפכתי לאימא לילדים, וכך חשתי כשהקמתי את מיזם "חיים חדשים".

עו''ד סיגל רוסק גיסין

השאיפה להקים מיזם משלי החלה כשהייתי עורכת דין, אימא לשניים, הייתי אז עו"ד בתביעות, והרגשתי שמיציתי את התחום. המהפך התרחש כשבדרכי נקרתה חברה שהייתה זקוקה לפונדקאית. הנושא ריתק אותי. במשך שנים רבות רציתי להקים מיזם משלי, רק לא ידעתי מהו. באותו רגע הייתה לי הארה. הבנתי שמצאתי את מה שרציתי.

הקמתי את המיזם יחד עם חברתי עו"ד תמר רובנשטיין וזמן מה לאחר מכן גיליתי שאני בהריון עם הילד השלישי. פניתי לחברתי תמר, ויחד התחלנו בהקמתו. אני רואה במיזם שלנו בבחינת אתגר רגשי שמטרתו ללוות זוגות, לעזור להם להפוך להורים ולסייע להם בהקמתה של משפחה. עשרות זוגות עברו דרכנו מאז הקמנו את "חיים חדשים" ובכל פעם התפעמנו מהדרך שעברנו עם כל אחד מהזוגות מרגע שהגיע אלינו לפגישה הראשונה ועד התינוק, שנולד בתום מסע ארוך עמוס טלטלות.

ההתמודדויות בתוך התהליך המורכב הזה הן מגוונות. הזוג צריך להרגיש בטוח עם הפונדקאית, לסמוך עליה שהוא יכול להפקיד אצלה את היקר להם מכל. בנוסף להיבט הרגשי המשמעותי, הזוג נתקל בקשיים ביורוקרטיים לא מעטים. חלק מהקריטריונים של הועדה לנשיאת עוברים אינם כתובים וזוגות עלולים לבזבז זמן רב בניסיון לאתר פונדקאית, לעבור איתה תהליך ארוך, ולגלות בסופו שהיא אינה עומדת בקריטריונים ושלשווא בזבזו זמן יקר.

גם לאחר אישור הוועדה הקשיים רבים: אי הבנות ואי-הסכמות בין שני הצדדים, הצפה ריגשית, בלבול וכד', וכאן חשוב מאד שיהיה מי שילווה באדיקות וברגישות את שני הצדדים, יחזק אותם ויעזור להם לגשר על הפערים.

כעורכות דין נדרשנו להכיר את הוועדה לנשיאת עוברים, את קשיי הביורקרטיה ואת ההתמודדות הרגשית מול זוגות שמגיעים אלינו. לא פעם חשתי שמקרים עצובים וקשים עליהם שמעתי מצד הזוגות משפיעים עליי מאוד, ורק עם הזמן הצלחתי להכיל את התחושות, ולהתייחס לדברים מהפן המקצועי. הזוגות הפונים אליי רוצים, מלבד הזדהות ואמפתיה, את היד המכוונת ואת היכולת המקצועית לסייע להם. במסגרת המיזם שלנו "חיים חדשים - פונדקאות תמר וסיגל", אנחנו מלוות את הזוגות ואת הפונדקאיות בכל השלבים הנדרשים (ביטוח, חוזה משפטי, רופאי פיריון, פסיכולוג מאבחן ועוד), ומסייעות להן באופן מלא עד לחתימה בוועדה, ולאחר מכן לאורך ההחזרות, ההריון ועד ללידה עצמה.

בני הזוג הראשונים שבאו אלינו לפני חמש שנים, בדיוק כשפתחנו את המיזם, כבר היו הורים לילד, כשבמהלך ההיריון האישה לקתה בעיוורון זמני. ראייתה אמנם שבה אליה, אך רופאיה המליצו לה שלא תיכנס עוד להריון, מחשש שתתעוור שוב והפעם לצמיתות. הזוג פנה אלינו להליך ויצרנו קשר בינם לבין אם פונדקאית. מהרגע הראשון הייתה כימיה מצוינת ביניהם. הפונדקאית הייתה חמה, מסורה ואחראית והזוג סייע לה לאורך כל הדרך. בתוך כל התהליך זכורה לי במיוחד בדיקת האולטרסאונד. לא אשכח את המבט שהיה נסוך על פניהם כשראו את העובר לראשונה. מרגע זה החל להתפתח קשר אישי ומיוחד בין האם לבין הפונדקאית.

בזמן הלידה האם הביולוגית המיועדת נכחה בחדר לידה יחד עם הפונדקאית וגם בעלה של הפונדקאית נותר לצידה. זו הייתה לידה ארוכה ומורטת עצבים. רק לאחר ששמענו את בכיו הראשון של התינוק שסימן לנו כי הוא יצא לאוויר העולם, המתח שנצבר בחודשים האחרונים התפרק. באותו רגע חשתי אושר עצום כלפי בני הזוג וסיפוק עצום על עבודתי.

לאחר הלידה המרגשת המשיכו בני הזוג  לשמור על קשר עם הפונדקאית, שאף הגיעה לימי ההולדת הראשונים של הילד. גם אנחנו שומרות איתם על קשר עד היום, ותמיד שמחות להתעדכן ולשמוע חוויות מגידול הילד שהיום הוא כבר בן שלוש.

המיזם שהקמנו תמר ואני מעניק לנו תחושת סיפוק רבה ואושר כל פעם שמגיע לעולם תינוק נוסף בעזרתנו. הידיעה שהיה לנו חלק בהליך המורכב והרגיש הזה של פונדקאית משמחת וממלאת אותנו מאד.

.

עו"ד סיגל רוסק גיסין היא מייסדת מיזם "חיים חדשים - פונדקאות תמר וסיגל".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה