"בתפקידי המנכ"לים יש מועדון גברי סגור"

אנחנו חיים במדינה שוביניסטית, רוב המנהלות משכילות מהמנהלים, וכדי שאישה תבצע תפקיד בכיר היא צריכה תמיכה מהבית. חנה הרצמן, מנכ”לית עירית חולון ויוזמת פסטיבל אשה, בראיון נוקב

25/02/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
» חנה הרצמן: "חשוב שתהיה במה לנשים". צילום: תמר מצפי

בעשרים השנה האחרונות מכהנת חנה הרצמן בתפקיד מנכ"לית עירית חולון. הרצמן, היא גם היוזמת של פסטיבל אשה, ונחשבת לאדריכלית חזון חולון כעיר הילדים וכמרכז תרבות ארצי.

היא "בולדוזר" נשי שעובד 24 שעות ביממה, עם זיקה חזקה מאוד לנושאי חינוך, תרבות ואסתטיקה, ובתוך זאת מקיימת חיי משפחה עם שלושה ילדים בוגרים ונכדים.

בתקופתה כמנכ"לית וביוזמתה נבנו בעיר מוזיאון העיצוב הישראלי, מוזיאון הילדים הישראלי חולון, פרויקט "דיאלוג עם הזמן", פרויקט "דיאלוג בחשיכה", המדיטק והמוזיאון הישראלי לקריקטורה. חוץ מזה היא הספיקה להפוך את חולון לעיר גנים אמיתית, כשבתקופתה הוקמו כ-36 גינות ציבוריות ברחבי העיר.

בהשכלתה הרצמן מוסמכת תואר שני M.A בתוכנית למדיניות ציבורית, בוגרת לימודי תעודה באוצרות (מוזיאולוגיה) וכיום היא משלימה תואר שני נוסף בחינוך לגיל הרך ותקשוב.

האישה הדינאמית הזאת עברה גם ילדות רצופת קשיים, כשאיבדה את אביה בגיל 17 ולקחה את האחריות על אמה ואחותה לאחר האסון. כבר אז באה לידי ביטוי האישיות החזקה שלה.

עשרים שנה את מנכ"לית עירית חולון והיית המנכ"לית הראשונה של עירייה בישראל, איך הגעת לתפקיד הבכיר והתובעני הזה?

"בזמנו גם הייתי בין הבודדות שסיימה תואר שני במנהל ציבורי, המחזור השני ללימודי מנהל ציבורי בתל אביב לפני 25 שנה. צמחתי בתוך עירית חולון, והיו לי  שאיפות להתקדם בתוך הארגון. אז  ניגשתי למכרז עם הרבה מאוד ביטחון ורצון לשינויים. זה לא היה התפקיד הביצועי הראשון שלי, קודם לכן הייתי מנהלת מחלקת רישוי עסקים. אנשים חשבו שזה תובעני לגשת למכרז כזה בגלל שעות העבודה שאינן נגמרות ובגלל היקף העבודה העצום ומהותה".

מה היו החששות שלך כשחשבת על כניסה לתפקיד?

"בגלל כל הפרמטרים האלה היה חשש שאולי אתקשה להתמודד. הייתי אישה צעירה, נשואה, עם תינוק בבית בן שלוש ושתי בנות קצת יותר גדולות. וההתלבטות שלי הייתה אישית, לא אם אצליח להתמודד עם התפקיד והמהות, אלא אם זה יבוא על חשבון הבית והמשפחה, במובן הזה היו לי באמת לבטים. אבל למזלי יש לי בעל תומך, גם הוא בתפקיד בכיר, אבל עובד בשעות סבירות יותר, וגם חמותי ז"ל הייתה לצדי כל השנים, מאוד עזרה וטיפלה בילדים, ואמא שלי גם.

התמיכה המשפחתית נתנה לי את היכולת להתמודד על תפקיד כזה וגם לבצע אותו בצורה המקסימלית. וזה למרות שאני אמא לשלושה ילדים, וזה למרות שמדובר בתפקיד שלא נגמר - עשרים וארבע על שבע. גומרים את העבודה במשרד ופונים לפגישות מחוץ למשרד, אירוע רודף אירוע, והנוכחות שאני נדרשת לה היא נוכחות מאוד אינטנסיבית וארוכה".

ולמה בעצם העולם הזה של הניהול המוניציפאלי הוא גברי כמעט לגמרי. הרבה נשים הציגו מועמדות לראשות עירייה, אך רק מעט נבחרו?

"נכון, האמת שהעולם כן גברי, בהתחלה בשנים הראשונות הקימו את פורום המנכ"לים ובאמת זה היה פורום גברי ואני, מלבד מנכ"ל אחד לדעתי שהוא לא יוצא צבא, גם כל בעלי התפקידים האחרים היו אנשי צבא בכירים מאוד. אני זוכרת שישבתי והייתי מחייכת לעצמי ותוהה מה אני עושה בחבורה הזאת".

למה בעצם המצב הוא כזה?

"אנחנו עדיין מדינה מאוד שוביניסטית, מדינה שמאמינה ביכולות של הגברים שהן גבוהות יותר מיכולות הנשים, ולכן אני חושבת שצריך לתת במה לנשים בכל מקום אפשרי".

את מיישמת את זה בפועל ומעסיקה נשים בתפקידי ניהול?

"אצלי יש יותר מנהלת ממנהלים. אני מאוד מאמינה בניהול נשי. הוא יותר רחב, יצירתי, גמיש ואינטלקטואלי. רוב המנהלות משכילות מהמנהלים ויש להן תארים גבוהים יותר מגברים באותו מעמד".

אולי בזכות ובגלל זה יזמת את פסטיבל אשה, המתקיים מדי שנה בתיאטרון חולון לציון יום האישה הבינלאומי?

"פסטיבל אישה בא מהמקום שאולי ניתנה לי ההזדמנות להיות מנכ"ל. פעם הרגשתי וחשבתי שזה תלוי בנו כנשים ההחלטה אם אנחנו רוצות לקבל את התפקיד, היום אני חושבת שאני יותר מפוכחת ולא בטוחה שזה תלוי רק ברצונה של האישה. אני חושבת שיש מועדון גברי סגור שלא ממש שמח להכניס נשים לתוכו. זה בולט במובהק בתפקידי המנכ"לים בחברות עסקיות, הרבה מאוד תנועה פנימית יש. מנכ"ל עובר מחברה לעוד חברה, התנועה של המנהלים הבכירים נשארת די סגורה ואת יכולה למנות עשרים מנהלים בכירים שנעים כל הזמן מחברה אחת לשנייה, אצל נשים זה לא קיים".

מה הסיבות?

"לדעתי זה גם חלק מפרגון אחד לשני, קצת גם יד לוחצת יד, היום פחות בולט הקשר הצבאי אבל עדיין קיים קשר חברתי של תמיכה אחד בשני. מנהל בכיר יכול לשבת שנה בבית ויודע שהחברים שלו ידאגו לו. אני לא רואה את הדבר הזה קיים אצל נשים. אני לא יכולה להגיד לך שהתקשרה אליך מישהי מהמנהלות הבכירות לעניין אותי בעבודה, זה קיים בקרב גברים".

אולי זו גם נקודה לרעתן של נשים?

"אנחנו צריכות לעבור אבולוציה כי זה התחיל מהמועדונים הצבאיים הגברים ואולי גם הצבא בונה אותך אישיותית כמי שמחויב. ברגע שהבנתי שזה לא תלוי רק ברצון של האישה עצמה לקבל תפקידים חשבתי שמאוד חשוב שתהיה במה לנשים, והדבר הכי טבעי זה קודם כל במה אמנותית. בתקופה ההיא רוב הזמרים היו גברים דווקא, בשורה של הזמרים היקרים יותר, היו כמה שחקנים בתיאטרון שבלטו ונחשבו לטובים ביותר ולמקבלי הפרסים הטובים ביותר הרגשתי שאני צריכה לתת במה.

מכאן צמח הרעיון ל"פסטיבל אשה". זה התחיל מלתת במה אמנותית, לנשים שאנחנו מצדיעים להצלחות שלהן, שחקניות כירות, מחוות לנשים שעשו הבדל, קיבלו במה להופיע וגם פרס כספי, ולאט לאט הוספנו שיח של נשים בשיתוף עיתוני נשים".

רגעי שיא בפסטיבל אשה במהלך השנים?

"ביקורים של נשים בולטות כמו שרון סטון, הזמרת דידי ברידג'ווטר, או הזמרת מריאן פייתפול, הקומיקאית סנדרה ברנהרד, ויקטוריה אבריל ששיחקה בסרטיו של אלמודובר, או פאטומטה דיאוורה, זמרת ממאלי שהתארחה בפסטיבל בשנה שעברה. השנה תתארח למשל להקת בנות "הבוקסטס" שפועלת באנגליה.

אנחנו גם מקיימים פרויקט "אבירות השולחן העגול" - סיעור מוחות פומבי בשיתוף יועצת ראש העיר חולון למעמד האישה עם נציגות ארגוני הנשים בארץ, יוצרות, אמניות, אמהות, נשות עסקים ועוד. בהשתתפות הקהל. כמו גם כנס בשיתוף החוג למגדר באוניברסיטת תל אביב, ואתר "סלונה" שיעסוק בנשים וחופש, והאם באמת יש לנו יכולת וזכות לבחור את גורלנו".

ומה התפקיד הבא, את חושבת על ראשות העיר?

"ממש ממש לא. אני לא רואה את עצמי בפוליטיקה. השאיפות שלי לנהל ארגון פרטי עסקי גדול ולהשפיע בתחום של חשיבה אחרת. ניהול אקדמי או תקשורתי שזקוק להבראה ולשינוי. במשך עשרים שנה עשיתי מהפך גדול מאוד במבנה של העירייה ואני חושבת שגם אני צריכה לעשות שינוי".

*****

פסטיבל אשה יתקיים בין התאריכים ה-6-8 במרץ, צמוד ליום האישה הבינלאומי, בסימן “פנימהחוצה”. בפסטיבל, אשר יעסוק בנושאים מגדריים עכשיווים, יתקיימו מופעים רבים, וכן כנס בשיתוף סלונה, החוג למגדר באוניברסיטת תל-אביב ויוצרות במחול, בשם מאחורייך, מיילי סיירוס”. הכנס יעסוק בנשים, חופש וחופשיות מהיבטים שונים, ובמסגרתו יתקיים גם פאנל סלונה, בהנחיית שירה מרגלית, שיעסוק בייצוג נשי בתקשורת.

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים – לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה