שישי בבוקר במרום הגליל

קחו לכם שישי בבוקר ספונטני וצאו מהבית מוקדם. פלסו את דרככם בין יישובים כפריים ושדות חקלאיים וסעו ליום של נופי אמת, ארוחת בוקר עשויה ביד אמן וקבלת שבת של מלכה

09/10/2013
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

מתוך האתר של חגית אברון

ביום הולדתה ה-30 ארזה ש' מזוודה והניחה אותה ליד הדלת. לקחה כמה ימי חופשה מהעבודה והודיעה לכולם חגיגית שבעלה עושה לה הפתעה. חו"ל, כמובן. מה השאלה בכלל. הכול התנהל כמתוכנן, כולל הפרצוף המופתע כשהוא הגיע למקום עבודתה. "Come on baby, המטוס מחכה", זימרה בלבה. או-טו-טו אני ממריאה.

מחצית השעה מאוחר יותר התקשרה אלינו, החברות שנותרו מאחור: "אני באיילון צפון", ייבבה, "הסברתי לו שזאת לא הדרך לשדה התעופה, אבל הוא אומר שנוסעים לבילוי קליל בגליל. מבטיח שתהיה לי הפתעה נהדרת".

אז לא נסעתם בחגים לטוסקנה, ניו יורק או פרובאנס. זאת לא סיבה להזעיף פנים. קחו לכם שישי בבוקר ספונטני וצאו מהבית מוקדם. פלסו את דרככם בין יישובים כפריים ושדות חקלאיים, עצרו לקנות תפוחים סמוקי לחיים בצדי הדרכים, והמשיכו ליום של נופי אמת, ארוחת בוקר עשויה ביד אמן וקבלת שבת של מלכה.

כדי שתזכרו שאתם בתוך היופי שלנו ולא בנוף זר, התחילו את היום במצפור הר אדיר - מצפור שנבנה לזכרם של חללי מלחמת לבנון השנייה. המצפור מתנוסס לגובה 1,008 מ' מעל פני הים, על הרכס הצפוני בשמורת הרי מירון. הכביש לפסגה יוביל אתכם עד לדרך עפר, שם השאירו את רכבכם והעפילו לקודקוד ההר. בקצה החורש בנויה מרפסת עץ הצופה אל רוב אתרי הקרבות של מלחמת לבנון השנייה, בבחינת הושט היד וגם בם. על המעקה הסובב את המרפסת הסברים על השתלשלות המלחמה, מפת התמצאות ביישובי הלבנון הפרושים מולכם, ולוחות מתכת עליהם חקוקים שמות 121 הלוחמים שנפלו במלחמה זו. זהו מצפור שאת מראותיו תישאו עמכם עוד זמן רב.

מצפור הר אדירמצפור הר אדיר. צילום: חגית גלבר

.

משם, התפתלו במורד ההר לכיוון מצפה מתת. שם תתנחלו למספר שעות מענגות על המרפסת הגבוהה של קפה-גלריה רושקה, שתלווה את ארוחת הבוקר שלכם ביופי של מראות. אתם צפויים למזג אוויר קריר, לרוח נעימה ולירוק בעיניים בכל עונות השנה, ובחורף אולי אף לשלג. בעלי המקום הם מירל'ה ויובל תלם. ידיה הטובות של מירל'ה אחראיות על ארוחת הבוקר, מיני המתוקים, הפשטידות והסלטים המוגשים על אותה מרפסת קרירה בקיץ, ובתוך מבנה הגלריה שקופת החלונות בחורף. איזה כיף לפתוח כך את סוף השבוע.

במזג אוויר סגרירי נסו מרק סמיך, מומלץ תוך טבילת לחמניות רוקפור לוהטות בתוכו. מיד אחרי זה כדאי להזמין שוקולטה חומה כמו פודינג או קפה הפוך בחלב חם, ואם אתם עוד חפצים בקינוח - אז גם עוגת גבינה עם פירורי בצק זהובים או טארט שוקולדה נמסה על הלשון, מתכון ותיק של סבתא רושקה, לצד ליקר פסיפלורה תוצרת בית, לחיי החיים הטובים.

ארוחת בוקר מול הנוף בקפה-גלריה רושקה בגלילארוחת בוקר מול הנוף בקפה-גלריה רושקה. צילום: אנטולי מיכאלו

.

לאחר שטעמתם ממעשה ידיה הענוגות של מירל'ה, הביטו בידיו של יובל, בעלה. בגלריית הברזל שבמקום רהיטים ויצירות אמנות מעשה ידיו, לצד תערוכות מקומיות. תלם הוא חרש ברזל ותיק וידוע שם, שהקים במתת נפחייה פעילה ושוקקת, שם הוא יוצר ומייצר באש, פטיש וסדן. לאחר ארוחת הבוקר, תוכלו לסייר בנפחייה, לקבל הסבר על תהליכי העבודה ואפילו להתנסות בסדנה אישית של מספר שעות. חוויה מכוננת לכל אוהבי עבודות הכפיים.

גלריית הברזל יובל תלםגלריית הברזל. צילום: חגית גלבר

.

השמש במרכז השמים. זה הזמן לשתות משהו קטן באווירה מקומית ולקבל באהבה את פני שבת המלכה. ברור וידוע שבכל טיול כזה עוצרים לטעום יין באחד מיקבי הבוטיק הרבים המנקדים את מפת ארצנו. ובכן, לידיעת הנוסעים הקולינריים וחובבי השיכר, המילה האחרונה בתחום האלכוהול היא בירות הבוטיק. מבשלות בירה הנצו ברחבי הארץ בניצוחם של משוגעים לדבר המייצרים בירות נהדרות. אחד מאותם משוגעים הוא אסף לביא, הבעלים של בירה מלכה הממוקמת למרגלות מבצר יחיעם, עשר דקות נסיעה ממצפה מתת. נוסף על טעמן המשובח של הבירות והמיקום היפה, אף הוא על מרפסת פתוחה הצופה אל הנוף, מדי שישי מתקיימת במקום קבלת שבת חגיגית ושמחה. על שולחנות העץ הארוכים מונחת ה"מלכה" ואתם תוזמנו לשתות, לנשנש מזונות ההולמים את טעמה האדמוני, הכהה או הזהוב, לשמוח ולצהול עד שתשקע השמש מעבר למבצר. שבת שלום!

בירה מלכהבירה מלכה. צילום: חגית גלבר

.

תגיד שחגית:

מצפור הר אדיר: הגעה דרך כביש מספר 899.

קפה גלריה רושקה: מצפה מתת, 054-4371414/5, פתוח בשישי ובשבת בלבד מ-10:00 בבוקר.

יובל תלם, חרש ברזל: סדנאות אישיות בתיאום מראש, 054-4371414/5.

בירה מלכה: מבשלת בירה ומרכז מבקרים בקיבוץ יחיעם, 054-4363424. כשר, סיור במבשלה בתיאום מראש בלבד באמצע השבוע.

מתוך הספר "ימים טובים", הוצאת כנרת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה