נו, מה עם עוד ילד?

כמה ילדים עוד צריך שיהיו לי כדי שאפסיק לשמוע שאלות והערות על כך שכדאי לי להמשיך ללדת? אולי תניחו כבר וצאו לי מהרחם? תפנימו, טוב לנו ככה, משפחה של שני מבוגרים ושתי ילדות

27/03/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» לא בהריון (צילום: Thinstock)

מה, תישארי רק עם שתי ילדות? ילד שלישי ממש גדל על הדרך. עם ילדות כאלה טובות, לא כדאי לעשות עוד? את חייבת שיהיו לך ילדים משני המינים. אלה רק חלק מהדוגמאות להערות שאני מקבלת מאנשים טובים באמצע הדרך. חלקם אפילו לא קרובים אלי בשום אופן. זו יכולה להיות אישה בתור בסופר, אמא של ילד מהכיתה של אחת הבנות או קרובת משפחה רחוקה שמתעניינת מה קורה פעם בשנה כשנפגשים באיזה חתונה רועשת.

יש לי שתי בנות ולא יהיו לי עוד ילדים. מה תעשו לי? פעם עוד הייתי מסבירה את ההחלטה אבל עם הזמן הבנתי שאנשים לא ממש מקשיבים ובטוחים שאני עושה את טעות חיי. כשסיפרתי לאחת המתעניינות שלא יהיו לנו עוד ילדים עקב בעיה רפואית כלשהי, היא חזרה אלי אחרי כמה ימים ואמרה שהיא חשבה על זה ונראה לה שסתם נתתי איזה תירוץ כי אני נראית לה בריאה לחלוטין. כלומר, אחרי שדיברנו היא לא הייתה רגועה, ובטח בארוחת ערב סיפרה לבעלה על שיחתנו והם הגיעו למסקנה נחרצת. כמובן שהיה לה חשוב לעדכן אותי ואולי לשנות את דעתי. רציתי להציע לשלוח את התיק הרפואי שלי או לבקש אישור מהרופא אבל אמרתי לה שהיא תאלץ להאמין לי.

הלחץ על עניין הילודה מגיע כבר יומיים אחרי ששוברים את הכוס. מהר מאד מגיעות הערות חצי ברצינות חצי בצחוק של "מה קורה ולמה את מחכה?", כאילו מישהו עומד עם סטופר ובודק אם את בזמנים. אחרי שנולד הילד הראשון לאט לאט מגיעות הערות של "כדאי לך לעשות לו אח שיהיה לו עם מי לשחק", או "אל תעשו רווח גדול בין הילדים כי אם יוצאים מהחיתולים קשה לחזור לזה", ועוד כל מיני עצות של אנשים שבטוחים שהם יודעים מה טוב עבורך. אחרי שיש שני ילדים, נותני העצות קצת נרגעים אבל תוך שנתיים-שלוש הם מתעוררים שוב ומתחילים להגיע מכל עבר.

על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במשפחה ישראלית יש 2.3 ילדים בממוצע, ועוד לא נאמרה מילה על כמה עולה לגדל את ה-2.3 ילדים האלה. כשהייתי בחופשת לידה אחרי שבתי השנייה נולדה הייתי צריכה להגיע למוסך לתקן את הרכב. המוסכניק שראה את התינוקת בסל-קל ישר שאל אותי כמה ילדים יש לי ומה התכנונים לעתיד. אמרתי לו שאני עוד לא יודעת כי רק בשביל לשלם גן פרטי לכל ילד צריך לקחת משכנתא. לרגע הוא נלחץ שאני אעצור בשלב זה את מפעל הילודה אז הוא סיפר שיש לו ארבעה ילדים ואמר שכל ילד מביא את המזל שלו. חזרתי הביתה שמחה ורגועה ואמרתי לבן זוגי היקר שאין מה לדאוג. המזל הגיע יחד איתנו בדרך חזרה מאיכילוב. זה בערך כמו לומר או לשיר - מי שמאמין לא מפחד.

אחרי שכל העולם ואחותו, כולל המוסכניק, ניסו להסביר לי למה אני חייבת לפחות עוד ילד אחד, יצא לי לדבר עם מישהי שכמובן שאלה אותי מה הלאה ואני השבתי לה שטוב לי בחלקי. חיכיתי כבר לחלק שבו היא מסבירה לי כמה היא מאושרת עם שלושה ילדים אבל אז, כנראה ברגע של חולשה או של כנות אמיתית, היא אמרה לי שאם מישהו היה מספר לה כמה זה קשה עם הילד השלישי היא הייתה חושבת פעמיים. ואז הבנתי, זה מסוג הדברים שאף אחד לא מדבר עליהם, ממש כמו שאף אחד לא מספר לפני שנולדים ילדים על הספונטניות שנעלמת או על הדאגה התמידית שלא נגמרת, רק מספרים כמה זה מדהים ומושלם להיות הורים.

אני מודה שגם אני בין אלה ששמחים לספר לכל מי שרוצה לשמוע איזה כייף זה כשהילדים צוחקים, שרים, שמחים וכמובן כמה טוב להיות איתם ולאהוב אותם, אבל לפעמיים אנחנו שוכחים או מעדיפים להתעלם מכל השאר. ילד שלישי, רביעי או חמישי יכול לגרום לשמחה גדולה בבתים מסויימים וגם להביא מזל טוב, ממש כמו שהמוסכניק שלי טוען, אבל כל משפחה עושה את השיקולים שלה ולכל אחד יש את הסיבות למה לעשות עוד ילד או לא. אז בפעם הבאה שעומד לכם על קצה הלשון לשאול מה הלאה, תחסכו את השאלה הזאת. היא לא תורמת לכלום.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה