כל 5 דקות מישהו מת מזה

אריק שרון לקה בקריש דם במוח, גם דורון נשר, ואייל פלד, שרון סטון והילרי קלינטון. בכל 5 דקות מישהו, איפה שהוא, מת בעקבות היווצרות קריש דם. מתגייסים למאבק בקרישי דם ובשבץ המוחי

10/01/2013
פנינה רוזנצוויג קבלו עדכונים מפנינה רוזנצוויג
 • RSS

7 שנים חלפו מאז לקה ראש הממשלה דאז, אריק שרון, בשבץ מוחי חמור, בגלל קריש דם במוחו, ומאז הוא מאושפז ושרוי בתרדמת. בעקבות הפרסומים על אירועי המוח בהם לקו דורון נשר ואייל פלד בישראל, ובארצות הברית - שרון סטון והילרי קלינטון, שאושפזה בגלל קריש דם במוח לפני כשבועיים, אי אפשר להתכחש לכך שקרישי דם עלולים להופיע גם אצל אנשים פעילים, בשיא הקריירה שלהם ושזו אינה תופעה נדירה.

בעולם מייחסים חשיבות עצומה לנקיטת אמצעים המפחיתים את הסיכון להיווצרות קרישי דם באוכלוסייה, שכן  קריש דם המתפתח בווריד עמוק, ברוב המקרים, בשוק או בירך, מסכן חיים כאשר הוא נסחף לריאה ויוצר שם תסחיף ריאתי. כאשר קריש דם נסחף למוח מהלב הוא גורם לשבץ מוחי.

נשים בסיכון גבוה יותר לשבץ מוחי מאשר סרטן שד

כל 5 דקות, היכן שהוא בארץ ובעולם, נפטר אדם כתוצאה של שבץ מוחי. על פי הנתונים, שבץ מוחי תוקף אנשים צעירים יותר ויותר, ושכיחותו בקרב כלל האוכלוסייה עולה בהתמדה. לפי נתוני איגוד השבץ העולמי, אחד מכל שישה אנשים בעולם ייפגע משבץ מוחי במהלך החיים, והפגיעה  היא בדרך כלל בלתי הפיכה ומחוללת מוות או נכות קשה.נשים נמצאות בסיכון גבוה ללקות בשבץ מוחי מאשר בסרטן השד, אך הן אינן מודעות לעובדה זו. הילרי קלינטון ושרון סטון מהוות דוגמה לנשים מאוד מרשימות ופעילות שקריש דם יכול לפגוע בהן, ועלול לפגוע בכל אחת מאיתנו.

אחד האתגרים הרפואיים החשובים, הוא מניעת מחלות. זו הסיבה שהמדינה מעודדת נשים מעל גיל 50 להיבדק בממוגרפיה לאיתור סרטן השד, מעודדת אנשים להיבדק לאיתור סרטן המעי הגס, להתחסן בסתיו כנגד שפעת, וזה שנים ארוכות מעודדת אנשים בעלי יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם והשמנת יתר לדאוג לאיזונם ולטיפול בהם. זאת משום שסרטן שד, שפעת, סרטן המעי הגס ומחלות לב עולים לחולים בסבל רב ומיותר, במגבלות קשות ובפגיעה באיכות החיים, ולמדינה הם עולים בתקציב גבוה בהרבה מעלותה של מניעה.

באותה אופן, חובה עלינו להעלות מודעות ציבורית לסכנות שבקרישי דם, ובמיוחד בקרב אנשים המצויים בסיכון להיווצרות קריש דם, ולעודד אותם לקבל טיפול תרופתי מתאים. ככל שאוכלוסייה רחבה יותר מוגנת מפני הנזק האפשרי של קרישי דם, כך יימנעו מקרים רבים יותר של מוות, מוגבלות, נכות, וקשיים בתפקוד.

מירוץ נגד הזמן

לצד העלאת המודעות יש גם להעמיק את ההתגייסות הציבורית והממשלתית למאבק בקרישי דם ובשבץ המוחי, כפי שנעשה בשאר העולם. האו"ם וארגון הבריאות העולמי החליטו בשנה שעברה לתת עדיפות במשאבים להתמודדות עם מחלות כמו שבץ מוחי, מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, סרטן, שהן, כולן, מחלות לא-מידבקות, כרוניות, המתפתחות בהדרגה ומביאות לנכות ובסופו של דבר למוות. ואכן, בסוף 2012 התקיים באו"ם מושב מיוחד בנושא מחלות כרוניות לא-מידבקות. בהרצאתו בכנס, אמר ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, ש"אנחנו במירוץ נגד הזמן שבו אנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד".

כדי שלא נפסיד במירוץ, עלינו לשים לב לגורמי הסיכון שאנחנו מטפחים, לאורח החיים שלנו ובעיקר למידת הסיכון שלנו להיפגע מקריש דם. זיהוי סימני האזהרה, הנגשת נוגדי קרישה לאוכלוסיות בסיכון, והרחבת המודעות הציבורית והמערכתית לעלות הכבדה של כל מקרה שבו קריש דם גרם לשבץ מוחי או לתסחיף ריאתי – יכולים לחסוך חיי אדם, סבל, והוצאות כבדות ומיותרות.

עישון, הריון, מחלות לב וסרטן

קרישי דם, כמו מחלות רבות אחרות, הם בלתי נראים ובלתי צפויים עד שהם מחוללים נזק. הם סכנה מוחשית ושכיחה, והם יכולים להיגרם מסיבות רבות:

 • פרפור פרוזדורים, כלומר מהפרעה בקצב הלב
 • אשפוז או כל סיבה אחרת שגורמת לחוסר תנועה ולריתוק למיטה לתקופה ממושכת: חוסר בתנועה מאט את קצב זרימת הדם בוורידים, וקרישי דם נוטים להיווצר יותר כאשר הדם זורם באיטיות. כל מחלה או פציעה הגורמות לנייחות מעלות את הסיכון להיווצרות קריש דם. לדוגמא, ניתוח בירך, בברך או באגן, המחייב שהות ארוכה במיטה
 • הריון ובמיוחד התקופה שלאחר הלידה
 • השמנת יתר
 • סרטן. הדם נוטה יותר להיקרש אצל אנשים שסבלו מסרטן, לעיתים בשל המחלה עצמה ולעיתים בשל הטיפולים הכימותרפיים הנלווים
 • עישון
 • ניתוח תחת הרדמה, הנמשך מעל שעה וחצי, בגלל חוסר תנועה ברגליים במהלך הניתוח. בניתוחים באגן או ברגליים שיעור הסכנה אף עולה עוד
 • פגיעה במעטה הפנימי של הווריד שנגרמו כתוצאה של השתלת קוצב לב, אירוע קודם של קריש דם ורידי, נטייה לתורשתית להיווצרות קרישי דם (תרומבופיליה) הן הסיבות העיקריות לכך. להבדיל, גם הזרקת סמים באמצעות מחט לרגל או למפשעה.
 • שימוש בתרופות המכילות אסטרוגן – גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונלי חליפי
 • התייבשות: בעקבות התייבשות הדם נהפך לסמיך יותר ולכן מועד יותר להיקרש.

לך

-----------------------------------------------------------------------------

פנינה רוזנצוייג היא מנכ"לית עמותת נאמן לנפגעי אירוע מוחי. עוד על מניעת שבץ מוחי וטיפול בנפגעים באתר עמותת נאמן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה