שיטת התנועה החדשה שעושה טוב

שילוב מרפא ומחטב של מוזיקה טובה, ריקוד, אמנויות לחימה ושיטות טיפול - תכירו את ניה, שיטת הכושר החדשה לעצלניות

22/11/2012
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS

יש את הנמרות שבגיל 40 מתחילות להתאמן בריצה וחושפות את אשת הברזל שתמיד הסתתרה בתוכן. יש כאלה שמתחילות לנשום עמוק בשיעורי יוגה, הופכות לברבורות אצילות ורגועות שמתבגרות בחן. יש בנות 40 שרוצות להתחטב, נקודה! ואלה יתאמצו בפילאטיס ובסטודיו C ואז יתלבשו סקסי, כדי שמי שמביט לא יפספס את ההישג של הידוק שרירי הישבן.

ויש את הסוג הרביעי, של אוהבות התנועה שלא מפסיקות להתחדש. מי שהפכו את החיפוש והלמידה של שיטות תנועה שונות לטריפ חיים מתמשך. הנשים האלה בדקו את הג'יירוקינסיס ואת הזומבה, התנסו במאמא סקווש וטעמו גם טאי צ'י. הן משלבות, הן בקיאות והן אוהבות לגוון. את אלה תעניין שיטת תנועה חדשה שנחתה בארץ – ניה (nia). הלהיט האמריקאי החדש שואף להביא את המיטב מתשע שיטות התנועה המובילות, ומייחדת אותו השאיפה לשחרר את המתאמנים ולגרום להם להרגיש טוב.

יונית לרנר אופן, מורה לניה. התחילה עם שלוש פריצות דיסק צוואריות.

ביקור בשיעור ניה

התמונה מזמינה ומפתה להיכנס: נשים יחפות בלבוש צבעוני ורפוי, לכל אחת מרחב המחייה שלה בסטודיו, ויש חיוכים מסביב. הנשים שכאן השאירו את הלחצים, הדאגות והמכאובים בחוץ ובאו להזיז את עצמן, לשמן את האיברים החורקים, לשחרר עכבות ולהתמזג עם המוזיקה. שיטת הניה מבוססת על אומנויות המחול, אומנויות הלחימה ואומנויות ריפוי כמו יוגה, טאי צ'י ושיטת פלדנקרייז. מעולם המחול הם נוטלים את ההבעה, היצירה, החן והאצילות. מעולם הלחימה את הדיוק, המסירות, הכוח וההתמדה ומעולם הריפוי את החיבור לצרכי הגוף.
.

דבי רוסאס, מייסדת השיטה, מספרת שאי שם בשנות השמונים גילתה שהמחול האירובי שלימדה, גרם לפציעות בקרב תלמידיה. כשהיא ובעלה קרלוס התנסו בשיעורי תנועה חדשים הבינה רוסאס שהיא כבר לא מסוגלת לנוע באופן טבעי, אלא רק כפי שלימדו באותה במשך השנים. זה עשה מהפך בעולמה ומשם צמחה הניה שמבקשת להכיר את צורת הגוף ואת  השימוש הנכון בו. "המסר שלנו הוא שאין צורך בכאב כדי לשנות את הגוף", כותבת רוסאס באתר ניה, "ברגע שאתה לומד את ההנאה מן התנועה אתה יכול להשתמש בה כשאתה מוגבל זמנית או חולה, וזה כל כך חשוב".

אם זה מהנה, זה טוב

יונית לרנר אופן החטובה והקורנת (43), אמא לארבעה, מורה מוסמכת עם חגורה שחורה בניה, חזרה לארץ אחרי שהות ארוכה בארצות הברית עם שאיפה להפיץ את השיטה בישראל. שלוש פריצות דיסק צוואריות ושתיים מותניות היו לה. טובי המאבחנים אמרו לה שלעולם לא תוכל לחזור לרקוד. אבל היא, שהתנועה היתה חייה, לא ויתרה. "היתה לי אינטואיציה טובה וכשהגעתי לאימון ניה ידעתי שאני במקום נכון", היא אומרת. "הגוף משדר לנו כשנעים לו ותמיד יבחר הנאה פיזית על פני כאב. בחרתי ב-ניה ועם הזמן,הכאבים חלפו, התחזקתי והיום אני מתפקדת יותר טוב מאשר בגיל עשרים".

"השיטה מבוססת על עקרון ההנאה שבתנועה ונותנת למתרגלים כלים ללמוד מה טוב ומה לא נעים להם ולאפשר לגוף להוביל אותם", אומרת לרנר אופן, "כשנעים לנו עם צעד מסוים שהמדריכה מדגימה, אנחנו ממשיכות בכיוון הזה, ולומדות להעצים ולהתמיד בהנאה הזו.

"את התובנות האלו אנחנו מוציאות מהסטודיו אל ההתנהלות היומיומית, כשההקשבה החדשה הזו לגוף משפיעה גם על התודעה ועל הרגשות. כל שיעור מוגש בשלוש עוצמות, מ-1 שהיא הנמוכה ביותר ועד 3. מתרגלים מתחילים חסרי קואורדינציה או אתלטים ומתקדמים, יכולים להשתלב בשיעור בקלות".

אין בשיעור ניה פרצופים סובלים או מבולבלים המנסים להדביק את קצב או לפענח את הצעד המודגם, וזו אולי מהות העניין. נשות ניה משאירות את העצב והדיכאון, העצבים על הבעל והכעס על הבוס מאחורי הדלת ובפנים הן משתחררות.

איך זה עובד?

"בכל שיעור יש שבעה חלקים מובנים וברורים, עם הרבה מקום לחופש והבעה אישית", מסבירה לרנר אופן, "מתחילים במיקוד ובהגדרת מטרת השיעור  ואז עושים step in, צעד שמשמעותו שכרגע עזבנו את כל מה שלא צריך בחוץ, וצעדנו פנימה לחוויה חדשה.

"מיד אחר כך מתחילים בשלב החימום של 13 המפרקים העיקריים, ואז עוברים ל-get moving - החלק האירובי, הקצבי, שסוחף את הגוף החם ומשלב עבודה על סיבולת לב-ריאות. בחלק הזה משלבים את תשע שיטות התנועה, כל אחד בהתאם ליכולות, לגיל ולכושר הגופני.

בשלב החמישי, ה-cool down, משפרים את הגמישות, הכוח והיציבה, עוברים ל-floor play, בו מתחברים לאדמה לקבלת השראה בהתאם למטרת השיעור ומסיימים בטקס פרידה. בכל שיעור בוחרים מוזיקת עולם, אפריקאית, לטינית, ישראלית או אינסטרומנטלית שמתאימה למיקוד של השיעור. המוזיקה משפיעה על האווירה ומעצימה אותה".

לדבריה התלמידות מקבלות כלים להעצמה אישית ולהנאה ממה שיש לגוף שלהן להציע ובמקביל מחזקות ומרפאות את כל מערכות הגוף - השרירים, השלד, העיכול והעצבים וגם מחטבות ומעצבות את הגוף.

ניה לבנות 40

"אני אומרת לתלמידות שלי: "כשאני מעיזה - אני מגלה, כשאני מגלה - אני אוהבת וכשאני אוהבת - הכל אפשרי". האמירה הזו מאוד מדברת לבנות הארבעים והחמישים שעוברות שינויים רבים ומתמודדות עם אתגרים חדשים, הן בתחום המשפחה והם בתחום הפיזי", אומרת לרנר אופן. "בגילאים האלה לפעמים הגוף מתחיל לאכזב. אנחנו יודעות שצריך לצאת להליכה או לחדר הכושר אבל לא ממש בא לנו. אנחנו לא נהנות כי כואב ונתפסים השרירים, וגם לא ממש רואות שינוי או התפתחות משמעותית. והנה באה ניה ומציעה כלים ליהנות מהגוף הזה, להתאמן תוך הנאה צרופה".

באתר של ניה ישראל יש מפה שמפרטת את מיקומם של שיעורים כמעט בכל עיר בארץ. והנה סרטון לכתבת טלוויזיה שמדגימה איך זה נראה:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה