הבלוג של 1meyrav2

בדים מדברים-הבלוג

מירב מנהלל, בה נולדתי לפני כ -60 שנה , ובה אני מתגוררת היום עם משפחתי. משלבת בכתיבתי זיכרונות תובנות וסיפורים , מהווה ומהעבר האישי והפרטי, כמו גם הכללי ציבורי. מנסה לרקום בדברי, כמו בבדי צירופים מיוחדים, ושמו של הבלוג, נגזר... +עוד

מירב מנהלל, בה נולדתי לפני כ -60 שנה , ובה אני מתגוררת היום עם משפחתי. משלבת בכתיבתי זיכרונות תובנות וסיפורים , מהווה ומהעבר האישי והפרטי, כמו גם הכללי ציבורי. מנסה לרקום בדברי, כמו בבדי צירופים מיוחדים, ושמו של הבלוג, נגזר משם מותג העיצוב שלי המוכר כ"בדים מדברים". לצד העיצוב והכתיבה עוסקת בהוראה תומכת ומתקנת דרך הכנה לבגרות במקצועות ההיסטוריה, התנ"ך והאזרחות.

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מאוגוסט 2017

כיצד שימשתי במהלך שירותי הצבאי כ”קצינה מלווה” לראש ממשלת ישראל, מנחם בגין ז”ל , בהלווייתו של יגאל אלון ז”ל בקיבוץ גינוסר. בהתבוננות מאוחרת והומוריסטית מנקודת המבט של “היד שמחזיקה את המטרייה” , של קצינה צעירה שרצתה לאחר היום הרטוב והעצוב הזה לכל הפחות תמונה ב”מבט”.

10/09/2017

 

היה פעם נוהג, שאני מאוד מקווה שפס מהעולם, שקצינות צה”ל באשר הן, משמשות כ”נערות לווי” ו”נושאות מטרייה “באירועים רשמיים וצבאיים , שהלוויות ממלכתיות מובילות בהן.  אז במוצאי שבת קר חורפי וגשום אחד, חזרתי הביתה מהסרט בבית העם, וקיבלתי טלפון מפיקוד הצפון. (כמעט כמו בשיר) בו הודיעו לי שכל תוכניותיי האחרות למחרת היום  בטלות ומבוטלות. יגאל אלון נפטר, הלווייתו  תערך למחרת בקיבוצו, גינוסר (29.2.1980) ואי לכך, עלי להתייצב השכם בבוקר במשרדה של קצינת הח”ן הפיקודית. לא לבד התייצבתי, היו עוד קצינות ,  יפות,  טובות וממושמעות. וכל זה , כפי שהובהר באותה שיחת טלפון, בחצאית א’, וב”נעלי גולדה”  תיקניות , שחורות ומכוערות . באנו לפיקוד והוחתמנו מיד על ידי רס”ר בכיר כלשהו ,תקשיבו טוב, על מעיל גשם ” א’ טקס” (במקום ה”דובונית” החמימה) , ועל-גיבורת סיפורנו, מטרייה קפיצית שחורה.  הוסענו לאחר כבוד לקיבוץ גינוסר, ובמהלך הדרך הוסברה לנו מהות המשימה אליה הוזעקנו. להלוויה יגיעו אנשים רבים וחשובים, אחמי”ם, ואנחנו צריכות להיצמד אליהם, ולפתוח ולסגור את מטרייתם (מטרייתנו) בהתאם למצב הגשם בגזרה. עד היום אינני יודעת מה פשר הכבוד שנפל בחלקי, ובטח לא היה זה בשל נטייתי  הפוליטית, אך הוצמדתי לראש- הממשלה דאז, מנחם בגין. לא היינו לבד. אלינו היו צמודים יגאל ידין שכיהן כסגנו, בחור גברתן מ”בחורינו המצוינים”  לבוש במעיל טוב ומחמם , אני, וכאמור המטרייה. לא היה ממש  מקום לכל הכבודה המכובדת הזו. בעיקר היה מקום לגשם שטפטף דרך הכומתה שלי, והזדחל היישר לתוך עקבי “נעלי הגולדה”  שלי. הגשם, היה גם הוא די מתעתע באותו יום, ברצותו ירד וברצותו פסק, ואני בהתאם, מניפה ופותחת, או מנמיכה וסוגרת, לפי ההנחיה הפיקודיות. או אולי יותר נכון לומר “ההנחיות מלמעלה”.

מטריה קפיצית שחורה

מטריה קפיצית שחורה-לא המקורית אלא דוגמנית צילום

אם יש מקום  קטן לאתנחתא קומית, או אולי קיומית, שלפחות היתה לנו במהלך האירוע. היו שתי ברות מזל מבין הקצינות, שאמנם לא זכו לכבוד הגדול  ללוות את ראש הממשלה, אך זכו שהגברים שלצידן, הנשיא יצחק נבון ז”ל, והשגריר האמריקאי, סוככו עליהן אוחזים בידית מטרייתן שלהן, במהלך כל הטקס.

מטרייתי הצמודה, שמן הסתם עברה אימונים קדחתניים לקראת תפקידה וייעודה ההיסטורי, לא עמדה בעומס המשימה. בשלב מסוים ודי קריטי של טקס ההלוויה  התקמט לה אחד ה”שפיצים”. למרות שלחצתי כהלכה על כפתור ההפעלה, לפי התרגולת והנוהל, היא נפתחה בדרך לא אלגנטית משלה. בשפה של רובאים ללא ספק היה לי “מעצור במטרייה”. בעודי נלחמת במטרייה ומנסה לתמרן בתוך הכבודה הכבדה והמכובדת במטר הכבד , אני שומעת לבושתי מישהו  מהקהל מפטיר “צורה למטרייה של בגין, כמו לממשלה שלו” (מזל שלא עשה שום אנלוגיות למצבה או למראה של הקצינה הרטובה)

מטריה שחורה

תמונת מטריה מאתר www.freepik.com

 

 ועכשיו אתנחתא של עצב וכבוד. היות שהייתי “בשורה הראשונה” זכיתי לראות את יצחק רבין ז”ל , שהיה אז אזרח מן השורה, מבודד פוליטית, אך מלא כבוד למפקדו הנערץ, עומד במדי החקי שלו, חובש את  כובע הקצינים על ראשו ומצדיע נוכח קברו הפתוח של אלון.

אחת הנחמות האישיות שלי במהלך היום הקר, העצוב והרטוב הזה , היתה שהנה זכיתי לתהילת עולם, ובטח בערב אני ומטרייתי נככב במהדורת “מבט”, אם לא נפתח אותה. אבל מסתבר שארוכה הדרך לתהילה. על המטרייה “היזדכיתי” לקראת ערב בפיקוד,  והגעתי הביתה למקלחת חמה ומחיית נפש, מתוך ידיעה שעוד מעט, אני ו”מבט”. התכרבלתי לי בבגדי בית חמימים, והנה-הפסקת חשמל. בכוחותיי האחרונים לאותו יום,  נדדתי עם כל  בנות המשפחה לבית ידידים מואר ומחומם בחציו השני של הכפר, הגענו בזמן,המהדורה נפתחה, רואים הכל, ו…כמעט כמו במערכון של “הגשש”, אני מראה להם שאני אני ממש כאן,”מאחורי העץ”, רואים הכל חוץ ממני.

לצדק ההיסטורי דרכים משלו. אחרי הרבה שנים, יצא באחד מעיתוני הערב לקראת ראש- השנה קובץ “תמונות העשור” , והנה אני רואה תצלום של ההלוויה, את בגין ז”ל, ומזהה את קצה הכומתה שלי צמוד אליו. אישי היקר מיד אמר שהנה הפכתי ל”סלב”, ועכשיו הוא מבין בדיעבד למה נישא לי מלכתחילה.

לפני כ-20 שנה, בסיום חגיגי של אחת משנות הלימודים וההוראה, התכנסנו כל מורי בית- הספר בו עבדתי ליום שיש בו תוכן רציני ולאחריו בילוי של שיט בכנרת וסיומו במסעדת דגים.  החלק הרציני התחיל בפעילות והרצאה  בבית יגאל- אלון בגינוסר. המדריכה, חיילת צעירה, סיפרה לנו על הבית, על האיש, ועל ההלוויה. היא סיפרה שההלוויה חלה  ביום הקר והרטוב ביותר מזה שנים, ושניתן היה לראות בהרמת ראש את הרי צפת המושלגים. שגם השמים האבלים על אלון לא פסקו מלהמטיר, ושאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין. הרמתי בעדינות את זרועי, הצבעתי, וכאשר קיבלתי את זכות הדיבור, אמרתי שאני לא רק מדמיינת, אלא שהייתי בו במקום באותו היום ממש. באותו רגע, ללא ספק הפכתי ל”סלב”, בעייני המדריכה הנרגשת , וחבריי לצוות ההוראה שישבו באותו אולם.

__________________________________

לאחר שהפצתי את הפוסט לראשונה לאחר כתיבתו, לפני כשנתיים, לאחר כתיבתו, קוראים הפנו את תשומת ליבי לשירו של חיים חפר שנכתב בעקבות אותה הלוויה עצובה, שנתן ביטוי לשלל המטריות. שמו של השיר “ופתאום געגוע” והוא מושר על ידי רונית אופיר (ומופיע ביוטיוב)

עוד מהבלוג של 1meyrav2

תצוגה מקדימה

הג'ינג'ית האימתנית

בימים האחרונים כשאני שומעת שמדברים על נהלל במהדורת החדשות ברדיו, בגלל עוד עגלה שהתגלתה כנגועה בכלבת, הסיפור שאני הולכת לספר לכם יכול להיות לא מצחיק בכלל. אותי הוא לא הצחיק מלכתחילה, למרות שכמו שאספר אותו, הוא בטח יצחיק...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

נהגת בוס

לפני הרבה שנים, המון, כשעוד הייתי נערה צעירה לפני גיוס, מה שמכנים היום מלשבי"ת, יצאה שמועה, שהתבססה על אמת, שאולי לא כדאי להספיק ולעשות רישיון נהיגה לפני הגיוס, כי הצבא עשוי לקחת את הבנות בעלות הרישיון להיות נהגות במהלך...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

הפסקה מתודית-מחנה יהודה

בזמן האחרון, אני פוגשת אנשים רבים מידי , שכאשר הם רואים אותי, הם עושים מן פרצוף מתנצל כזה, ואומרים לי: "אוי, אני מצטער, לא הספקתי לקרוא את הפוסט האחרון", מה שמחזיר אותי באופן מידי ולא משמח לימי העבר הזוהרים שלי כמורה בכיתות,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה