האם גם הילדים זכאים לדרכון זר?

בשנים האחרונות נוצרה מציאות שמקלה במידה רבה על ישראלים להוציא דרכון זר. במיוחד מדובר על תהליך קבלת האזרחות עבור ישראלים המבקשים אזרחות במדינות אירופאיות כמו גרמניה, אשר החלו להכיר בעוולות ההיסטוריות שנעשו לבני העם היהודי, מה שהוביל להקלות בקבלת אזרחות. להלן נתייחס יותר לעומק לתהליכי הזכאות לדרכון זר באירופה, בייחוד בגרמניה ותוך מיקוד בשאלה האם גם הילדים זכאים להוציא לדרכון זר.

הזכאות המיוחדת לאזרחות גרמנית ליהודים ואיך זה קשור לילדים

מאז אוגוסט 2021, גרמניה הרחיבה את הקריטריונים שלה לזכאות לאזרחות להוצאת דרכון גרמני ליהודים שעומדים בקריטריונים מסוימים. משמעות הדבר היא הקלה בתהליך עבור ישראלים רבים, לרבות הורים לילדים או הורים לעתיד. שינויי חקיקה נועדו להיטיב במיוחד עם צאצאי אזרחים או תושבים גרמנים שנפלו קורבן לרדיפות הנאצים. בין היתר, הוחלט להאריך את הזכאות לצאצאי הניצולים, כמעט ללא הגבלה. משמעות הדבר היא שלא רק ילדים של אזרחים או תושבים בעבר אלא גם נכדים וצאצאים נוספים יכולים להגיש בקשה ולקבל אזרחות גרמנית. כל זאת, ללא קשר אם ההורים עצמם מימשו זכות זו או לא.

תהליך הגשת הבקשה

כעת כדאי לומר כמה דברים לגבי הגשת בקשה לקבלת דרכון אירופאי באמצעות קבלת אזרחות גרמנית. התהליך צריך להיות מדוקדק וקפדני, והוא כולל איסוף והגשת המסמכים הדרושים להוכחת הזכאות. זה כולל מסמכים שיש ביכולתם להוכיח קשר משפחתי היסטורי למי שהיה אזרח גרמני או אזרחית גרמנית, לרבות תושבים שנרדפו בשל היותם יהודים. מבקש האזרחות עשוי להידרש להציג מסמכים מקובלים שונים להוכחת זהות אישית ופרטים נוספים. לאחר קבלת האישור הראשוני שהבקשה התקבלה, הרשויות בגרמניה עורכות בדיקה מקיפה, מטעמה של מחלקת האזרחות הגרמנית. חשוב לציין כי התהליך, בהתחשב באופיו ובהקפדה של הרשויות בגרמניה, יכול להימשך כשנתיים עד שלוש שנים עד לקבלת תשובה סופית.

מה צריך לדעת על אזרחות כפולה למבוגרים ולילדים?

חשוב לציין שבדומה לאפשרות לקבל אזרחות גרמנית, יש אפשרויות נוספות, למשל לקבל אזרחות רומנית עבור צאצאי אזרחים רומנים. אחת השאלות הנפוצות לגבי הורים וילדים, היא לגבי מה שקורה עם אזרחות קיימת. לאורך השנים, למדינות כמו גרמניה וגם אחרות, הייתה מדיניות קפדנית בנוגע לאזרחות כפולה והאזרחים החדשים התבקשו לוותר על אזרחות קודמת. עם זאת, מדיניות זו השתנתה עם הזמן, וזה נכון במיוחד עבור אזרחי ישראל היהודים. כיום, אנשים שמשיגים אזרחות גרמנית אינם צריכים לוותר על אזרחותם הישראלית, מה שמאפשר להישאר עם אזרחות כפולה בין אם מדובר במבוגרים ובין אם מדובר בילדים.

זכאות ילדים לאזרחות גרמנית

ילדים של אזרחים גרמנים, שיכולים להיות ילדים מלידה או ילדים מאומצים, זכאים כמעט אוטומטית לקבל אזרחות גרמנית. זכות זו חלה בין היתר על צאצאי אזרחים גרמנים וכן תושבים שנרדפו על ידי הנאצים בשנים 1933-1945. לפיכך, ילדים ואפילו נכדים של אזרחים ותושבים יכולים להגיש בקשה ולקבל דרכון גרמני כחוק.

אזרחות לבני זוג וצאצאים

כאשר מדובר בבני זוג של אזרחים גרמנים,  על פי חוק יש אפשרות לקבל אזרחות. לרוב, הדרישה היא להתגורר בגרמניה כחוק לפחות שלוש שנים, במקביל לנישואין או לקשר של ידועים בציבור בעת הגשת הבקשה לאזרחות. חשוב להדגיש שעבור צאצאים כדוגמת ילדים או נכדים של ניצולי שואה שהם ילדים כיום, ישנה זכאות לאזרחות ולדרכון גרמני, אפילו אם הוריהם לא עברו תהליך של אזרחות בגרמניה. אגב, בעבר שירות בצה"ל, הערים קשיים על קבלת אזרחות גרמנית ואף הביא לשלילת אזרחות. מדיניות זו השתנתה לפני מספר שנים, כך שהשירות בצה"ל אינו משפיע עוד על האפשרות לקבל אזרחות הגרמנית לבני כל הגילאים.

 

קרדיט- freepik