עשר סיבות להצעה הטובה ביותר

זה הולך להיות קצר וקולע, ישר ופוגע, כמו סקס ממוקד עם שיא מדהים, כי לא תמיד צריך משחק מקדים. הסיבות הנכונות לראות את הסרט 'ההצעה הטובה ביותר' של ג'וזפה טורנטורה.

כפי שהבטחתי, בלי הקדמות, נעבור ישר לעשר הסיבות שלי להצעה הטובה ביותר:

1. ג'ורג טורנטורה במאי הסרט, שהנו גם במאי הסרט האלמותי סינמה פרדיסו, שהשפעתו המאגית של רומן הנעורים סביבו נסוב הסרט, משתה את לבי מקרבו, כמו גם את לבם של רבים אחרים. טרנטורה יצר שורה של סרטים שלמרביתם גם כתב את התסריט וניתן לחלקם לשניים מבחינת איפיוני התכנים: סרטים סיציליאניים העוסקים בזכרונות המסע לילדותו ונעוריו וסרטים בינלאומיים חוצי שפה ויבשות. משובח עם ניחוח איטלקי זה בשבילי!

2. סיפור מרתק אודות אשף אומנות מתבודד וכרוז מכירות פומביות יהיר, שאוהב את עיסוקו עד כדי אובססיביות שאין לה מתחרים, אלא הוא עצמו  והאופן בו נרעדים סיפי עולמו כשהוא מחליף אובססיה אחת בשנייה – משיכה ותשוקה בלתי נשלטות לאישה מסתורית שהוא נעתר לנהל את עזבון הוריה.

3. הסרט לא מנסה למצוא חן, יש בו סיפור אמיתי שנשזר לשלם מורכב ומהימן ולא שירבוט של שבבי עלילה שמתחברים לפאזל מאולץ. יש בו יופי אמיתי מפני שהוא לא נסוג מפני הכיעור,  זה לא  'סרט לפנים', אלא מגיע עמוק לבפנים.

4. השחקנים – בתפקיד הראשי ג'פרי ראש , (וירג'יל), במשחק רהוט, בזעקת הרגש שניבטת מבעד לאטימות המנוכרת של בדידותו ובשפה אנגלית עשירה שהיא סימפונייה מילולית לאוזן. דונלד סאת'רלנד ,(בילי), כידידו היחיד וגם הזייפן של וירג'יל, מומחה ל'הונאות אומנות', המושתל במכירות הפומביות בכדי להשיג עבורו את היצירות המשובחות והיקרות ביותר. יצירות אלו מאכלסות את קירות האנגר האומנות המפואר שיצר ג'פרי בביתו המהודר, שם הוא מנהל שיחות אילמות עם הנשים הססגוניות שבתמונות, כתחליף למערכת יחסים ממשית. ג'ים סטורג'ס ,(רוברט), גאון מכני ומפצח טכני למכשירים עתיקים, שמעשיי ידיו הם מלאכת מחשבת ומתוקף פגישותיהם התכופות, משמש לדילמות המקצועיות והאישיות של וירג'יל, אוזן קשבת.

5. סילביה הוקס, (קלייר), היפהפייה, בתפקיד האישה המסתורית המערבלת את חייו היציבים והאוטומטיים של וירג'יל- היא סיבה בפני עצמה.

6. האם אגרופוביה, מעבר להיותה מחלה, היא גם מאפיין אורגני של כותבים? האם אין זה חלק מן הישיבה המתארכת מול מילים מרצדות שעות על גבי שעות, בבידוד מן העולם, לכאורה ועם קשב טוטלי לרחשי המילים? הרהור שעלה בראשי במהלך הצפייה וראוי למחשבה..

7. 124 דקות שמחייבות אורך רוח לפחות בחלקו הראשון של הסרט, אין קיצורי דרך, צריך סבלנות. זה לא סרט למי שמחפש פתרונות מהירים וקלים. צריך ללמוד לפעמים לדחות סיפוקים בשביל להגיע לחלקים הבאמת טובים. כמו בחיים.

8. פסקול סרט פנומנלי של אניו מוריקונה, גדול המלחינים הקולנועיים שניצח גם על יצירת המופת מהסרט 'הטוב, הרע והמכוער'. פסקול הסרט מלווה את הצילום המרהיב והמדוייק,(פאביו זמריון), שמעצים את הנרטיב הדרמתי-מותח.

9. לראות את הקונספט המבריק של סצינת הסיום בה נצפה וירג'יל בבר-מסעדה, שכולו תפאורת מנגנוני שעונים ולהבין שחיינו נעים לתקתוק ריקוד המחוגים הזה הבלתי ניתן לעצירה או לחזרה. (חייבת למצוא את המקום הזה).

10. בכל זיוף חבוי משהו אותנטי.

סיבות נוספות? לכו לראות… אני אשמח לתגובות.

[youtube kCmC2XBYbOk nolink]