עו"ד רותם גליקסברג: בגירושין – לפני הכל – צריך לראות את האדם, לא את התהליך

ריאיון אישי עם עו"ד לענייני גירושין רותם גליקסברג. סיפור על ניסיון מקצועי וחוויות מטיפול בתיקים.

מאת: אדי סוברי

מאחורי הגלימה – ראיון אישי עם עו"ד רותם גליקסברג

וותק: 19 שנה

מצב משפחתי: נשואה + 4

מקום מגורים: ניר בנים

 

עו"ד רותם גליקסברג. קרדיט תמונה: ענת פנחס

מה הוביל אותך להתמחות בתחום המשפחה?

היכולת שלי להיות גם לוגית וגם אנושית להנגיש לאנשים את החלק המשפטי תוך ראיית האדם בתוך התהליך. התמונה המלאה החלק הכי אנושי והכי רגיש של האנשים והיכולת לעזור למישהו לצלוח תקופה כה קשה.

מה הדבר הכי משמעותי שלמדת על המקצוע?

שלא כולם כמוני, ושיש הרבה אחרים שבשבילם תיק הוא רק תיק. שהמקצוע הזה מעצים אותי והוא יכול לשנות לאנשים את החיים בצורה קיצונית לחיוב.

מה הדבר הראשון שאת עושה כשאת נכנסת למשרד בבוקר?

קפה ואז נכנסת לחדר שלי פותחת תריסים – שהציוץ ציפורים והיופי של הגינה והמרחבים ייכנסו. עובדת על הרשימות שיש לי, על המשימות, בודקת ווטסאפ ומתחילה לעבוד.

התקווה שלי: ששופטים לא יבואו עם דעה מוגמרת לדיון. כאשר שופט יכנס לאולם, גם אם בלבו הוא כבר החליט – שימשיך להיות קשוב – כדי שצדדים לדיון משפטי רגיש כמו בדיני משפחה ירגישו שרואים אותם, שומעים אותם וההחלטה ניתנה תוך התחשבות בהם. אני מקווה ששופטים יפסיקו להפעיל לחץ על החולייה החלשה בהליכים משפטיים, וכי הצדק גם יראה וישמע.

החוזקות שלי: ראיה רחבה, וראיית האחר, יצירתיות והכי חשוב – זיכרון פנומנלי. היכולת שלי לזכור אירועים ודברים מאפשרת לי להתמודד עם תיקים מורכבים וקלים כאחד תוך שליטה על כל מה שקרה בתיק.

מה מוציא אותך מדעתך?

כאשר צד משקר במצח נחושה – והכל כדי לפגוע בצד השני, ותוך מניפולציה שממש מוציאה אותו מאיזון. כעורכת דין אני לא מתרגשת מכך שאנשים משקרים, אנשים כל הזמן משקרים – אבל יש שקרים שזועקים לשמיים, וביהמ"ש אפילו מקבל אותם כאמת – כן, זה מוציא אותי מדעתי.

מה הערך המרכזי בחייך?

לשמור על אופטימיות ולא לפחד מהפחד. אני איכשהו אצליח לראות בכל דבר גם את חצי הכוס המלאה; אני תמיד אהיה זו שאגייס כוח להתגבר על משהו כי גם אם הוא קשה.

אני אוהבת לעזור לאנשים ואני שמחה שיש לי את היכולת לתת. אני בוודאי נותנת ברוחב לב לכל מי שבוחר בי לייצג אותו.

במבט רטרוספקטיבי – היה נכון ללמוד משפטים?

כן! אני אוהבת את המקצועי אני אוהבת לקום מוקדם בבוקר (5:00) להיכנס למשרד ולעבוד בשקט, לקרוא את המסמכים לכתוב את המסמכים שלי ולחדד אותם ולדייק ולמצוא פרצות בטיעונים של הצד השני ולהשתמש בהן לטובתי.

אני לא יכולה לתאר לעצמי מקצוע אחר שהייתי לומדת, ואני חושבת שכלל הלקוחות שלי מברכים על הבחירה שלי ללמוד משפטים ולעסוק בתחום דיני המשפחה. את האהבה לדיני המשפחה גיליתי לאחר ההתמחות כאשר התחלתי לעבוד באפוטרופוס הכללי בבאר שבע – שם הבנתי כמה אני אוהבת את אנשים ושזה למעשה מה שגורם לי סיפוק מהעיסוק במקצוע הזה.

תיק שאף פעם לא תשכחי: ייצגתי את הבעל, הוא היה לפני זה אצל עו"ד אחר/ת ונתנו לו עצה שגרמה לתיק להתקלקל בצורה קיצונית. קיבלתי אותו לייצוג וליוויתי אותו במשך 5 שנים. אשתו לשעבר וב"כ היו לוחמנים וכל מה שעניין אותם היה לפגוע בו ולהסב לו נזקים.

ברגע שנכנסתי לתיק התחלתי לפעול לטובתו וזה גרם לקרקע לזוז, לזוז כך שפתאום הבקשות הקשות של האישה לא התקבלו, ונשקלו היטב. הצלחתי לשכנע את הערכאות שהיא רודפת אותו, ולא נותנת לו שקט ושלמעשה כל כוונתה – נקמה. כאשר סיימנו את התיק, הוא אמר לי שהייתי עורכת הדין היחידה שבאמת היה לה איכפת ממנו ושנלחמתי עליו כמו לביאה. זה ריגש אותי עד דמעות, ואני לא יכולה לשכוח את הטיפול בתיק ואת ההערכה הגדולה של הלקוח.

 

* לאתר האינטרנט של עורכת הדין רותם גליקסברג