מחשבה עשירית – על הספר "במופלא ממני" / אמונה אלון

לירז, יישות אחת בעלת שני פנים. שתי חוות. באיזו חווה תבחר? האם שתי החוות הללו יכולות באמת להיות בנו תוכנו ולהתנהל באופן פעיל ולא האחת להלכה והשנייה למעשה?

בחורה עם מחשב נייד

מחשבות, מחשבות, של מציאות טרופה מאמת ובדיה, סדורה וממוספרת, כך בנוי ספרה של אמונה אלון,"במופלא ממני", עד המחשבה התשיעית החותמת את הספר. למדו עליי סנגוריה על שבחרתי ל"הכתיר" את רשמיי מהספר הנפלא הזה, ב"מחשבה עשירית".

לירז, יישות אחת בעלת שני פנים. שתי חוות. האחת לילי, העולה על בריקדות בדידותה ועצמאותה. שבחרה להיות לבדה ואינה נאותה לתייג עצמה במודל האישה הנורמטיבי-רעיה ואם. כמו לילית השד השטני, ש"פרחה לה באוויר העולם" וקיימת בכל אישה ובכל מקום. השנייה, שנוצרה מצלע האדם והייתה ל"אם כל חי". זו, שכאשר תצליח לירז לפענח אותה, ייחשף גם רז חייה הלא פתור, שיאפשר לה "מסוגלות לאושר".

ליבה של לירז, אף הוא חלוק לשניים: לאביב אהובה, נשמתה התאומה ולנאור אחיה התאום. כתאומתו של נאור, רק היא מבינה את תהומות נפשו המזדעקת, המחפשת עיקר ראוי בטפלותו של העולם בידענותו אין קץ ובחוכמתו, הבאים לכדי מימוש בהקמת בית מדרש עם חזון מהפכני בהרי הגליל.

אביב, המבליח לחייהם מעולמו החילוני והגשמי, חובר לנאור כאילו היה מושיעו הרוחני. הם דבקים נפש איש ברעותה כמו היו דויד ויהונתן, שנפלאה להם אהבתם מאהבת נשים. בין דפי הספר, תסביר זאת הסופרת בציטוט מדוייק :

"אהבת גבר ואישה מחברת את גופיהם לבשר אחד, בעוד שאהבת שני גברים מתיכה את נשמותיהם".

הסיפור, שנקודת מוצאו הוא צומת קריטי בחייה של לירז, מתנהל כמו  "דלתות מסתובבות" וסופו יהיה תלוי בדלת דרכה תעבור לדרך שתבחר.  האם תינשא לאביב, תהפוך לאם ותקים עמו ועם אחיה את בית המדרש בגליל? או, שמא – תקדיש את חייה לכתיבה המניעה את דעתה ורוחה, הכתיבה שהיא לה "ארץ הפלאות", ללימוד שקדני ולהוראה כמורה נערצת, שתשפיע על עדת נשים גדולה – ותבחר לא להינשא ולא ללדת ילדים?

באיזו חווה תבחר? האם שתי החוות הללו יכולות באמת להיות בנו תוכנו ולהתנהל באופן פעיל ולא האחת להלכה והשנייה למעשה?

באותן "דלתות מסתובבות" של הסיפור, מצויה גם ילדותה של לירז, אימה ותפיסתה את ההורות דרך עיניה של לירז. בפרשנות של לירז, האם העדיפה תמיד את התאום נאור, שאותו כינתה : "הזוהר שלה, אור שבעת הימים שלה, משוש תבל שלה".

בחוויה של לירז, היא זוכרת עצמה, כמי שהייתה סרח עודף לאחיה, שארית רחם לא רצויה, שוליית שלייה של הקסם האמיתי, נאור. ולא מתוך היותה "נבאכית" היא זוכרת זאת, אלא דווקא כאדם מודע ואיתן בכישרונו וביכולותיו.

התגלותה של האם מחדש ללירז, תוך כדי מאבקה העיקש במחלת הסרטן, מראה ללירז "דלת אחרת" לחייה ולילדותה. מתוך חשיפת סודות חייה של האם, מראה לנו הסופרת אמונה אלון, שפני הדברים הנשקפים דרך עינינו כילדים ומלווים אותנו לבגרותינו, לא אמת אחת הם. זוויות רבות להם המשברות את קרני השפעתם לכאן ולכאן. והבחירה, שלנו היא.

"שום גדר או הגדרה"

חזונו של בית המדרש, (הנתפס כחתרני, על ידי החברה החרדית שמרנית הלכודה בכסותה ומלבושי תחפושתה), כפי שמבטא זאת נאור, שאינו מסוגל להגדיר עצמו "בשום גדר או הגדרה"- לכד את עיניי וליבי. באוזני תלמידיו מאמיניו הוא מדגיש את בטלות ההגדרות : "דתי", "לא דתי", "חילוני". ההגדרות הללו מגבילות ומנוונות. האדם לא צריך לעבוד את דתו כי אם את השם.

תהליך החזרה בתשובה, אין משמעותו להפוך למישהו אחר, אלא סוף סוף לגלות מי אתה באמת. "מה היית כל הזמן ולא ידעת, או ידעת אבל בחרת להתעלם מכך".

קראתי את סיפורה של הסופרת אמונה אלון בתנופה וברצף אחיד ומדוייק, ממש כמו כתיבתה ואני בוחרת לקחת עימי את חזון בית המדרש שלה.