אני שרון (מגנזי) ויש לי אינסטינקט בסיסי- תובנות מועידת הנשיא

הסירו דאגה, אני ברגליים משוכלות ולא הסרתי תחתונים, (לפחות לא הפעם..), אבל יש לי אינסטינקט בסיסי לראות, לבחון, לזהות. לזהות את הדברים החשובים, לפחות רוב הזמן.

הסירו דאגה, אני ברגליים משוכלות ולא הסרתי תחתונים, (לפחות הפעם..), אבל יש לי אינסטינקט בסיסי לראות, לבחון, לזהות. לזהות את הדברים החשובים, לפחות רוב הזמן.

שרון סטון מרהיבה, זו לא תהייה, זו לא שאלה לדיון, זו עובדה. כמו אבן יקרה זהרה על הבמה, פעם אחר פעם בחיוך שפתיים ושיכול רגליים, בשמלה רכה מושלמת למתאר החטוב של גופה שעידנה את הבמה החנוטה, באמירה בוטחת ואסרטיבית, קשוחה במידה ותמיד אישה-אישה. אבל אם אדבר רק על מראה ויופיה של סטון ואתמקד בניסיון להפריך את אימרות המצקצקים שסובלים בקנאתם, אחטיא את המטרה שלשמה הגעתי לועידת הנשיא. כי ככלות הכל המסע הזה היה הרבה יותר ממסע בין כוכבים..

הרי לכם מיטב התובנות של הועידה הזו, אותן ליקטתי במסע דילוגיי ותיפופיי על עקביי בין מליאה אחת ושלושה רבי השיח בעיר הקודש.

אני מחנה ואצה רצה במעלה מדרגות האבן, מקבלת תג עיתונות בכניסה לבניני האומה וממהרת למליאת הבוקר השנייה בהנחיית אשת התקשורת תמר איש שלום, שממלאת את הבמה בחוכמתה וביופיה הרהוט, (האם יכלו לבחור מישהי עם שם סמלי יותר לועידה הזו?). המליאה כבר מלאה עד אפס מקום ותור ארוך מדי משתרך בחוץ, אבל תג ה- PRESS שלי מכניס אותי כהרף לאולם ואני אף מוצאת כסא בודד להנחית עליו את עכוזי, (אינסטינקט בסיסי או לא?).  בפאנל השתתפו מומחים מובילים בתחומם, אשר העלו תובנות שונות על תחומים שלכאורה אינם משיקים להם.

It's Not Really My Field But

פרופ' דן אריאלי, אשף בלכידת תשומת לב הקהל, שמדבר על –  On line Dating, מציג תובנה פסיכולוגית על האופטימיות שלנו כשאנו מתנהלים בעולם הזה. כשאנו לא ממש מכירים, הטקסטים שאנו מחליפים די משעממים, טקטסטים על 'מזג אויר וספורט' ומדוע? כי אנו לא ממש יודעים כיצד לפתוח בשיחה, אנו לא רוצים לפגוע וגם נמנעים מלהיחשף ולהיפגע. אנו בונים לנו איזה מודל מושלם, או קרוב לשלמות, על בסיס התשובות שאנו מקבלים ומנסים להשלים את הפערים במוחנו באופן אופטימי מעל ומעבר. השלמת הפערים נובעת מתוך החשש המתאמת לעיתים, שככל שאנו לומדים על אנשים יותר, אנו נוטים לחבב אותם פחות.

דיוויד אקסלרוד, יועץ פוליטי יהודי אמריקאי הידוע בעיקר כיועץ בכיר לנשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה, מדבר על מודלים שונים למנהיגות שבאמצעותם ניתן ליצור שינוי משמעותי. מודלים שחוצים כל תחום, מנהיגות רפואית, מנהיגות עסקית וכמובן מנהיגות פוליטית. איש מרשים, ידען גדול, הייתי שמחה לשיחה 'אחד על אחד' איתו שכן הוא אדם מרתק ונכח ברגעים המכוננים המשמעותיים ביותר. לדבריו, הצלחה וניצחון בבחירות אינם המדד האמיתי לבחינת מנהיגות. עולם הפוליטיקה נחלק לשניים: אלה שיעשו הכל בכדי להיות שם, ואלו שמוכנים לסכן את השאיפות האישיות שלהם כדי להשיג מטרה גדולה יותר. זוהי מנהיגות פוליטית. האמירה המעניינת הזו מתחברת לי היטב לכתבה עליה אני עומלת במרץ בימים אלה על המנהיגות הנשית החדשה, כי בעיניי האיפיון הזה עשוי להיות חלק מהאיפיונים שמבדלים את המנהיגות הנשית ההולכת ומתעצמת בקהילה הארצית והמקומית.

שרון סטון, שחה על האומץ הרב הנדרש לבחור בדרך הנכונה במקום לשקוע תחת העול הכבד של התקיעות בסטטוס קוו. אם לא נתעקש על אינטראקציה של שיתוף המציאות, אם לא נבין שאנו קהילה גלובלית, לא נוכל להמשיך הלאה. שרון סטון אוהבת להשתמש בעקרונות האהבה כאנאלוגיה להסבר דבריה, זה לא נראה כמניפולציה על הקהל, אלא בחירה חכמה ואותנטית בכדי להגיע ללבבות של כולם. בפוליטיקה כמו באהבה צריך לדעת לוותר לפעמים, להתפשר בכדי להתקדם וליצור שינוי. כל אחד רוצה שיקבלו אותו בעד מי שהוא וכל אחד הוא המנהיג של עצמו, שיכול בכל רגע לבחור לעשות את הדבר הנכון.

ומי שציני שייצא עכשיו מהאולם..

בין לבין השתתפתי בסשן קצר עם פרופ' דן אריאלי באולם התערוכה האינטראקטיבית STATE OF MIND , שמזמינה לחווית מחקר המוח של המדענים המובילים בישראל. בסשן הזה, אני מצליחה ללקט תובנה מדעית הקשורה להבדלים בין הצרפתים והאמריקאים בתחום הרפואה, מבחינת הפאטליות שבה רופאים מבשרים למטופליהם בשורות הרות גורל. הצרפתים חד משמעיים, אין מקום להתלבטות, לבדיקה נוספת, או למחשבות, בלי 'אבל' ו'אולי'. אצל האמריקאים לעומת זאת, יש אמנם דיאגנוזה אבל תמיד יש מקום ל'מצד שני', להתלבטות נוספת.

מה יותר כדאי? לקום כל בוקר ולבחון את החלטה מחדש או לקבל אותה כמות שהיא? יש פה הרבה מקום להתלבטות..

לקראת המדיה איוונט עם שרון סטון ושמעון פרס, שבבוקר התבשרתי בחדר התקשורת שהתרחבה ותנחה אותה אשפית התקשורת, אילנה דיין, אני נכנסת לפאנל נוסף שמעלה את סף ההתרגשות, בהשתתפות האומן רון ארד, השחקן נורמן עיסא, ריטה והסופרת דורית רביניאן.

Arts and Culture: The Bridges of Tomorrow

ברור שהקשבתי לכולם וברור שכולם אמרו דברי שפר ועניין על היצירה שלהם ועל הגישור שהם מצליחים ליצור בין עולמות שונים באמצעות האומנות המיוחדת שלהם, ( עונה 3 ל'עבודה ערבית' בדרך, יש חיים אחרי הריאליטי..), אבל ריטה היא ריטה והיא מלכת הדרמה ומלכת הפאנל, פשוט ככה. מדברת על הדיסק בפרסית שכל כך חששה לצאת עמו לדרך, אבל ברגע שהחליטה, למרות הפליאה מכל הצדדים, שעטה איתו קדימה והצליחה לחצות את הגבול לאיראן ולחדור גם שם ללבבות. היא אומרת שהסיפור שלה הוא סיפור סינדרלה. ואני אומרת שהסיפור שלה הוא גם סיפור 'גבירתי הנאווה' עם רמי קליינשטיין בתפקיד ד"ר דוליטל. הנה לכם עוד חיבור בין עולמות שונים שהצליח לאורך שנים, לפחות מבחינה אומנותית.

ראיתי אותה מופיעה כמעט מעל כל במה אפשרית וגם על הבמה הזאת נתנה לנו טעימה בהפתעה כששרה מלודיה בפרסית. לא הבנתי מילה, אבל הבנתי את לבה הבוכה כלבי, את כאב היתמות שלה שמהדהד בשלי ואת האמירה שאני מיישמת יום יום- דווקא מכאב עצום אתה יכול להתרומם ולעוף למעלה, דווקא מהסתירה הבלתי נתפסת הזאת.

הסופרת דורית רביניאן ספרה על דרכה בין הספרים, על ספרה הראשון, 'Persian Brides ' המבוסס על זכרונות סבתה שתמיד נדהמה מכך, שהקוראים יכולים להאמין ל'שקרים' שמבוססים על זכרונותיה ועל ההתחבטות שעולה כל פעם מחדש, עד כמה להיחשף, היכן עובר הגבול בין הפרטי שנותר במגירה או בין ארבע אמות ביתך לבין מה שנחשף לציבור?

מעורר מחשבה המשפט שציינה :  The more private you get the more worldwide you get.

Does this mean that all? מתוך אתר ועידת ישראל 2013

שיחה בשניים -One on One

אילנה דיין, מודל מופת בשבילי, הוצבה כמובילת הפאנל והביאה עמה את שריון הנחישות, האסרטיבות הקשוחה והעתונות החוקרת של 'עובדה', שריון שאני חושבת שהיה כדאי אם הייתה משאירה בדסק התחקירים ולא מביאה עמה לבמה הזו. זה לא התאים, לא הפעם. להמם את נשיא המדינה שמעון פרס בשאלה אם הוא חותם על המדיניות של נתניהו רק ברמת ההצהרה או שבפועל, זה ניסיון ליצור סנסציה שמקומה לא יכירנה. גם שמעון פרס לא רצה להכיר בה ובאלגנטיות ההומוריסטית שלו הצליח לחמוק ממנה ועדיין להשיב שדיבר עם נתניהו על ההכרח לשוב לשולחן המשא ומתן. כאחרון המשוררים הוא חוזר להתפייט ולכבוש את הקהל, כשהוא אומר שאהבה ושלום אינם מושלמים אבל שניהם נפלאים ואם שאלתם, התוכנית שלו היא לחיות ולזכות לראות את השלום מתממש.

שותפים חשובים ונכבדים בפאנל היו נציגי הדור הצעיר של ארגון המנהיגים הצעירים של המזרח התיכון, 'יאללה' (Yala), שהוקם על ידי מרכז פרס לשלום ושרון סטון הנה אחת הפעילות המובילות בו. פעילים ממצרים, מרוקו, תוניסיה וגם מישראל, הציגו לשמעון פרס ולשרון סטון שאלות בזה אחר זה והוכיחו עד כמה הארגון הזה הוא משב רוח מרענן לקיפאון של השלום, להנעה שלו ושל מאבקי הזכויות סביבו.

שתי שאלות שעניינו אותי במיוחד וקשורות להשפעתה של המדיה החברתית ולמאבק זכויות הנשים, היו של מונה ממצרים לשמעון פרס ושל סאמיה מתוניס לשרון סטון.

מונה מדברת על כך שהכל מתחיל בלב ושואלת כיצד ניתן לשנות את הדפוס וליצור שלום בלב במקום מלחמה, שיתוף במקום ניכור ותחרות, סליחה וחמלה במקום החרמה?

כאשר אנו חיים על אדמה, עונה פרס, עלינו להילחם עליה וברגע שזכינו בה למלחמה אין יותר תפקיד. העולם משתנה, מלחמה היא בזבוז זמן, היא כבר איננה אמצעי נחוץ ועלינו לשפוט את ההיסטוריה רק על פי ההתפתחויות. יש כאלו שלא מודעים לעובדה ש-9 מיליון ערבים נמצאים כבר און ליין ברשת ורובם נשים שקוראות לחופש, שמקבלות מידע באופן מיידי ורצוף ולא ניתן לעצור זאת.

פרס פונה לכל פאנל נציגי יאללה ואומר להם שנכון שהיום לא פשוט להיות צעיר. הכל יקר יותר, האוכל, ההשכלה, רמת התחרות, אבל זה רק בידייך לבנות את העתיד שלך, לממש את הצרכים והתקוות שלך.

סאמיה מעידה על היותה חלק מהמאבק לזכויות האישה כתוניסאית מוסלמית, מאבק שנמצא בעיצומו ושואלת את שרון סטון מה המלצתה  לנשים, כמי שידועה כתומכת פעילה במאבק לשיוויון ולזכויות האישה?

חלק מהטעויות שלנו כנשים, אומרת סטון, הוא הרצון להיות כמו גברים, שעה שאנו צריכות לשמור על הזהות הנשית שלנו ולהבין שהעולם עובד מצוין כשנשים וגברים עובדים ביחד.

שריון התחקיר הצולב של אילנה דיין משמן את ציריו ומשהו לא מתיישב לה עם האמירה הזו ועם אמירתה של שרון סטון יום קודם על כך שגם בגיל 55 היא סקסית ולוהטת. סטון לא לא מתעניינת בפוליטיקלי קורקט אלא רק בקורקט, כי היא באמת סקסית ולוהטת יחד עם מאבקה לזכויות האשה ואין בכך כל סתירה.

אילנה דיין שואלת לסיום את שרון סטון האם יש סרט, סצינה, או תפקיד שעליהם היא חולמת? סטון עונה שדווקא עם השנים היא מוצאת שהיא מתעניינת יותר ויותר בקומדיות, כי בחיים יש לה כבר לא מעט דרמה.

So go ahead make us laugh, שולפת דיין.

אני לא יודעת אם זו רק אני ששמתי לב אבל נראה לרגע ששרון סטון מחשבת את קיצה של אילנה דיין לאחור והולכת טו גיב הר 'כאפ' ולא Laugh..

מה שחשוב הוא שבסיומו של השיח הנפלא הזה קמה שרון סטון לאילנה דיין, לוחצת ידה והן מתחבקות ומתנשקות, חזקות ואמיצות ומצהירות בכך על התובנה החשובה מכולן:

Strong women stick together