איך לבחור מה ללמוד ואיך להתקבל ללימודי תואר ראשון?

לימודי סייבר או לימודי הנדסת חשמל? לימודי תקשורת או מדעי המדינה? בשביל לקבל את ההחלטה הנכונה

לימודים לתואר ראשונים מצריכים: השקעה של 3 או 4 שנים מהחיים וסכום כסף שבין 30,000 – 60,000 שח רק עבור שכר הלימוד.
מעבר לכך, יש לקחת בחשבון כי קבלת ההחלטה לגבי מסלול הלימודים, יכולה להשפיע במידה רבה על המקצוע העתידי בו תעסקו, כמו גם על מקום העבודה בו תשתלבו.
לכן, יש חשיבות גבוהה להחלטות השונות אותן תקבלו לפני שאתם מתחילים בלימודי התואר הראשון.
אז כמובן, שבשלב הראשון, חשוב מאוד שתבינו עם עצמכם מה מעניין אתכם, לאלו תחומים יש לכם זיקה, איפה אתם רואים את עצמכם בעוד 10 ו-20 שנה וכן הלאה..
כמובן, שבמידה ולא תצליחו להגיע למסקנות חד משמעיות בנושא, תוכלו להיעזר בפלטפורמות אשר יספקו לכם מידע בנושא כמו: אתרי האינטרנט השונים של מוסדות הלימודים – בהם תוכלו למצוא את כל המידע על הפקולטות ועל מקצועות הלימוד המוצעים.

איך לבחור מסלול לימודים?
לימודי סייבר או לימודי הנדסת חשמל? לימודי תקשורת או מדעי המדינה? בשביל לקבל את ההחלטה הנכונה, כדאי לפרק אותה למספר גורמים שונים: להבין אם אתם מבקשים לבחור במסלול ריאלי או הומני. לשאול את עצמכם אם אתם רוצים ללמוד במכללה או באוניברסיטה. לבדוק את התכנים המוצעים בכל אחד מהמסלולים הרלוונטיים. לוודא מהם ההבדלים בין המסלולים השונים והאם ניתן לשלב בין מספר חוגים וכיוצא בזה.

למה אתם יכולים להתקבל?
יש משפט שאומר "אין דבר העומד בפני הרצון" וזה כמובן נכון. כי גם אם אתם שואפים ללמוד במסלול ובמוסד לימודים מסוים, אבל מגלים שאתם לא יכולים להתקבל אליו. תמיד קיימת האפשרות להירשם למכינה על מנת לשפר את ציוני הבגרות ולעבור שוב את מבחן הפסיכומטרי – ובמידת הצורך לעשות זאת גם פעם נוספת, על מנת שתוכלו בסופו של דבר להתקבל לאותו המסלול.
יחד עם זאת, אם אין לכם את הזמן או הרצון להשקיע בשיפור הציונים, תוכלו פשוט לבדוק את האפשרויות אליהן תוכלו להתקבל עם ההישגים הנוכחיים.

אפשרויות מימון
לפעמים מה שיכול לעמוד ביניכם לבין לימודי התואר הראשון – או בינכם לבין לימודי תואר ראשון במכללה פרטית (בה שכר הלימוד הינו גבוה יותר) זה שכר הלימוד – אשר כאמור, יכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים.
לכן, אם אין לכם את האפשרות לגייס את אותו הסכום, באפשרותכם לבדוק אפשרויות מימון שונים ובין היתר: האפשרויות לקחת הלוואות, אפשרויות לקבלת מלגות – מלגות יכולות לסייע לכם לממן את שכר הלימוד.

מיקום ופתרונות מגורים
ניתן למצוא מוסדות לימודים בכל רחבי הארץ – החל מהצפון הרחוק ועד לאילת. לכן, גם להעדפות שלכם לגבי המיקום הגיאוגרפי של אותו מוסד לימודים יכולה להיות השפעה לא קטנה על הבחירה. אם לדוגמא, אתם מתכננים להישאר לגור עם ההורים (אולי בגלל שאין לכם אופציה לממן לעצמכם מגורים), אז תמקדו את החיפוש במוסדות לימוד הממוקמים באזור מקום המגורים.
אם יש לכם שאיפה לעבור לעיר מסוימת או שהדרך היחידה בה תוכלו להרשות לעצמכם לממן מגורים היא במעונות סטודנטים, כדאי לבדוק גם את הנושא הזה בהליך הבחירה.

חשוב לזכור, כי בחירת מוסד הלימודים ומסלול הלימודים, היא בחירה משמעותית ובעלת חשיבות גבוהה ולכן, חשוב לבצע אותה בצורה מושכלת. כדאי לקחת בחשבון את כל הגורמים המשפיעים ולשאוף להגיע להחלטה שלמה – בכל זאת, גם אם בסופו של דבר לא תעסקו במקצוע אשר קשור לתחום הלימודים שבחרתם, עדיין תוכלו להעביר את 3 שנות הלימוד של התואר הראשון בצורה נעימה.