אופק- קחו את השליטה לידיים.

אנחנו "איתך לאורך כל הדרך" אז "בוא לגדול איתנו..", "לוקחים אותך אישית" כי "זה טוב למשפחה".

אם נחבר את כל סיסמאות הבנקים נוכל באמת לקבל תמונה של עתיד מבטיח- השמש זורחת, הציפורים מצייצות, השמיים כחולים וחשבון הבנק עמוס פלוס-פלוס.

האם באמת אתם איתנו לאורך כל הדרך? גם כשהיא בשיפוע שלילי? מי באמת גדל אתכם, אנחנו או בעלי השליטה בבנק? אולי אתם לוקחים אותנו אישית, אבל העמלות הגבוהות, הריביות על ההלוואות וההצמדות, לוקחות מאיתנו כל אפשרות לשפר את מאזן החובה מול הזכות, מאזן האימה של המחשבה, איך נגיע לחודש הבא. זה לא טוב למשפחה, זה רע. מה הפתרון? אופק- קחו את השליטה לידיים.

אנחנו "איתך לאורך כל הדרך" אז  "בוא לגדול איתנו..", "לוקחים אותך אישית" כי "זה טוב למשפחה".

אם נחבר את כל סיסמאות הבנקים נוכל באמת לקבל תמונה של עתיד מבטיח- השמש זורחת, הציפורים מצייצות, השמיים כחולים וחשבון הבנק עמוס פלוס-פלוס.

האם באמת אתם איתנו לאורך כל הדרך? גם כשהיא בשיפוע שלילי? מי באמת גדל אתכם, אנחנו או בעלי השליטה בבנק? אולי אתם לוקחים אותנו אישית, אבל העמלות הגבוהות, הריביות על ההלוואות וההצמדות, לוקחות מאיתנו כל אפשרות לשפר את מאזן החובה מול הזכות, מאזן האימה של המחשבה, איך נגיע לחודש הבא. זה לא טוב למשפחה, זה רע.

לקחת את השליטה לידיים- מימון המוני

ענף הבנקאות בהגדרתו הכלכלית הוא קרטל, ענף ריכוזי שנמצא בידי שיעור מצומצם של בעלי שליטה – 95% מענף הבנקאות נמצא בידי 5% בעלי שליטה.

אין תחרות ומשום כך אין גם אפשרות להורדת מחירי העמלות ושיעור הריביות על מינוסים והלוואות בסטיות תקן משמעותיות, שיובילו לשינוי מגמתי ולאורך זמן.

שם הקוד הוא 'מימון המוני'.

מהו 'מימון המוני'? אין יותר בעל שליטה אחד או מספר בעלי שליטה בבנק, שבסיומה של כל שנת מס מקבלים דיבדנדים מרווחי הבנק. כל לקוחות הבנק הם בעלי השליטה יחדיו. כך מייצרים זהות אינטרסים בין הבנק ולקוחותיו.

רואים את האופק- מיזם חברתי לאיגודי אשראי

הרעיון הזה יפה ומרשים גם ברמה הערכית, כמו גם, בתועלתו הכלכלית, אך בכדי להצליח לממש אותו דרושים אנשים שמבינים היטב כלכלה ופיננסיים, שמבינים כיצד עובד המשק הישראלי.

כאן נכנסות לתמונה, אירה פרידמן וצפי הדר-ריכטר, שתי פיגורות מוכרות ובעלות רזומה רחב היקף בענף הבנקאות והכלכלה בארץ. אירה פרדימן עסקה שנים רבות בתחום הפיקוח על הבנקים והייתה מנכלית בית השקעות וצפי הדר-ריכטר שימשה כיועצת משפטית בכירה בהנהלה הראשית של בנק הפועלים.

אירה וצפי שלבו ידיים טובות, איחדו כוחות וכיום הן מובילות את המיזם החברתי של איגודי האשראי בישראל, באמצעות 'אופק' שהינה אגודה שיתופית. (אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא אודות חברי ההנהלה של האגודה).

אירה פרידמן, מנהלת מטה ההקמה של 'אופק'
צפי הדר-ריכטר, היועצת המשפטית של 'אופק'

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

פפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

פפפפפפפפפ

אופק מקימה את הבנק הקואופרטיבי הישראלי הראשון, בנק פיננסי לכל דבר, אבל הבידול שיוצר את השינוי הוא שאין בו בעל שליטה. הבנק נמצא בבעלות ובשליטה של הלקוחות.

כל לקוח רוכש מניית חברות אחת בעלות של 3,000 ש"ח ועל ידי כך מקבל קול אחד בישיבות ההנהלה הנוגעות להחלטות מרכזיות הקשורות לבנק עצמו.

רעיון איגודי האשראי אינו חדש והוא פועל בהצלחה ולאורך שנים בארה"ב ובאירופה. הצלחה מטאורית תהיה אם הבנק הקאופרטיבי יתרחב ויגיע בעתיד לדרגת יציבות איתנה כזו, שתאפשר להוזיל את עלות מניית החברות ולאפשר גם לאלו שאין בכיסם 3,000 ש"ח פנויים, להצטרף אליו כלקוחות בעלי שליטה.

אחת הדוגמאות לכך היא הבנק הקואופרטיבי בהולנד שעלות המנייה שלו הוזלה משמעותית בזכות יציבותו של הבנק.פ

פקטורים חשובים הנובעים מהאיפיון של מיזם הבנק הקואופרטיבי:

1. מייצר זהות אינטרסים בין הבנק והלקוחות. לא בנק מול לקוח. הבנק והלקוח באותו צד.

2. הבנק חייב להיות מוסד רווחי, אבל הרווח יחזור ללקוחות שרכשו מניית חברות- עמלות מופחתות, ריביות נמוכות יותר להלוואות וגבוהות יותר לפקדונות.

3. מייצר תחרות – הבנקים הקיימים במודל הקפיטליסטי הטהור, יאלצו ברבות הזמן עם הצלחתו ויציבותו של הבנק להוריד אף הם את מחירי העמלות והריביות.

הבנק הקואופרטיבי מבוסס על מודל בנקאות אינטרנטי ידידותי עם נגישות והנדסה אנושית יעילה, תוך שימוש בכלים נוחים לניהול תקציב.

כל הצוותים כולל אירה וצפי האמונים על הקמת הבנק, עובדים בשלב זה בהתנדבות. צוותי הבנק מורכבים מאנשי מקצוע ומנהלי הצוותים שימשו בעברם בתפקידים הבכירים בכלכלה הישראלית:

צוות מוצרים בראשות רונן ישראלי שהיה מנכל הבנק הישיר הראשון של בנק לאומי.

צוות מודל פיננסי בניהול משה הלפרין.

בנוסף, צוות דמוקרטיה וערכים שעניינו הוא המבנה האירגוני, מחויבות לאסיפה הכללית מול ההנהלה, מעורבות קהילתית ושימור ערכים ובקרוב גם צוות קיימות.

שתיים מהאג'נדות העיקריות של הבנק שהעוגן שלו הוא ניהול מקצועי עם ערכים חברתיים :

דגש על עסקים קטנים – קידום עסקים קטנים על ידי מתן אשראי, לאחר בדיקת תוכנית עסקית ואישורה.

חינוך פיננסי– מתן כלים והסבר על התנאים לקבלת אשראי, הן כלקוח פרטי והן כלקוח עסקי, כמו גם, לימוד של מושגים כלכליים ופעולות בנקאיות שונות, על מנת שהלקוח יוכל לנהל בתבונה את תקציב משק הבית הפרטי שלו.

אז מתי באמת רואים את האופק?

הבנק נמצא בתהליך רגולציה מתקדם. ישנה תמיכה וליווי של שר האוצר יאיר לפיד.( יצויין כי המיזם הוכר כמיזם צרכני וככזה קיבל פטור מהרשות לניירות ערך). תוך שנה וחצי- שנתיים של הקמה ותהליך חקיקה, אמור הבנק להיפתח וכל רוכש מניה יוכל לפתוח בו חשבון בבנק.

יעד ראשוני : גיוס 30,000 לקוחות שירכשו כל אחד מניה אחת של 3,000 ש"ח.

ניתן לרכוש מניית חברות דרך אתר 'אופק'. היכנסו כאן.

כיצד מתחלקים 3,000 הש"ח שאתם משקיעים במניית החברות?

1,000 ש"ח להקמה +2,000 ש"ח בחשבון נאמנות סגור עד להשלמת הרגולציה.

נחכה שהשאר נצטרף ואז נראה.. למה שאנחנו נרכוש מניית חברות ראשונים?

זו אמירה מוכרת, אתם לא היחידים, אבל אתם חייבים להבין- מדובר פה על שינוי שהוא לא רק לכאן ועכשיו, הוא לדורות הבאים. אם רוצים ליצור שינוי, צריך להביט לאופק, לקחת צעד קדימה בכדי להניע את כל אלו שנשארו מאחור. דרוש פאזל של אנשים שדרוכים לכונן שינוי גורל.

אירה וצפי שבמודל העסקי של 'אופק' מצאו כי קהל היעד הוא קהל מבוסס יחסית שיש בכיסו הכסף הפנוי לרכישת מנייה ובגילאים 40-60 , נדהמות מידי יום מכמות הפניות דווקא מהצעירים הרבים שפונים ומתעניינים ולא רק בהצטרפות כלקוחות, אלא גם סטודנטים לכלכלה ואחרים שרוצים להתגייס ל'מילואים' ולהיות שגרירים של המיזם המופלא הזה.

ופרט נוסף חשוב שנראה לי כי תשמחו לדעת, כאשר ייפתח הבנק, מדרג המשכורות של עובדי הבנק יהיה ביחס של 1 ל-10 בין השכר הנמוך ביותר לשכר הגבוה ביותר. לא עוד פערים הזויים ומשכורות מפלצתיות.

אני הייתי במפגש שארגנה סלונה יחד עם אירה פרידמן וצפי הדר-ריכטר והתרשמתי שיש עתיד (אין קשר ליאיר לפיד, אבל אני מקווה כמו אירה וצפי שהוא יהיה הגואל ויצליח כפי שהבטיח, להשלים את תהליך הרגולציה של הבנק הקואפרטיבי הראשון בישראל).

פפפפפפפפ

אתם מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של 'אופק' לשאלות ולתגובות וגם לשאול ולהגיב פה אצלי בפוסט. אירה, צפי וכל הצוות רואים וקוראים ויתנו לכם את כל התשובות וההבהרות.