מה חשוב לדעת על המסלולים ללימודי הנדסה?

מסלולים ללימוד הנדסה נחשבים כיום לאחת מהאפשרויות היוקרתיות והמבוקשות ביותר.
יחד עם זאת, לפני ההרשמה ללימודים, יכולות להעלות לא מעט שאלות בנושא

מהנדס עם תרשימים

מסלולים ללימוד הנדסה נחשבים כיום לאחת מהאפשרויות היוקרתיות והמבוקשות ביותר.
יחד עם זאת, לפני ההרשמה ללימודים, יכולות להעלות לא מעט שאלות בנושא, בקרב המתעניינים ובין היתר: איזה תחום הנדסה כדאי ללמוד? היכן ניתן וכדאי ללמוד הנדסה? מה הלימודים כוללים בתוכם? ושאלות רבות נוספות.
אם גם אתם מתעניינים באותם הלימודים, המאמר הבא יסייע לכם לעשות קצת סדר ולסייע לכם לקבל את ההחלטות הנבונות והמתאימות ביותר לגבי הלימודים.

תחום ההנדסה – קווים לדמותו
כאשר מדברים על הנדסה יכולים להתכוון למגוון רחב של תחומים שונים, כאשר מה שמשותף ביניהם זאת העובדה שהם עוסקים בתחום של תכנון וייצור מערכות טכנולוגיות מסוגים שונים.
דבר נוסף המשותף לכל תחומי ההנדסה הוא העובדה שבכדי לעסוק בתחומי ההנדסה יש צורך בידע מדעי ומתמטי – כאשר, את הידע הזה ניתן לקבל במסגרת לימודי ההנדסה.

מה חשוב לדעת על לימודי ההנדסה?
ניתן לחלק את המתעניינים בלימודי הנדסה לשני סוגים – הסוג הראשון הם אלו שיודעים במדויק איזה תחום הנדסה הם מבקשים ללמוד – לדוגמא, הנדסת תוכנה או הנדסת חומרים.
הסוג השנים הוא כאלו אשר יודעים שהם רוצים ללמוד הנדסה אבל אין להם מושג חד משמעי לגבי תחום מסלול לימודי ההנדסה בו הם מבקשים לבחור.
לא משנה על איזה סוג אתם נמנים ישנם מספר דברים שחשוב שתדעו על לימודי ההנדסה והם: העובדה שלרוב הלימודים אורכים בין 4 ל-5 שנים.
תוכנית לימודי ההנדסה נוגעת במגוון רחב של נושאים שונים ובין היתר: כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, פיזיקה ונושאים רבים נוספים.
מי שעומד בכל הדרישות ותנאי הלימודים עתיד לקבל בסיומם תואר B.Sc – תואר אשר יפתח לו צוהר להשתלב במגוון רחב של מקומות עבודה ותחומי עיסוק שונים.

מהנדס עם תרשימים

היכרות עם מסלולי לימודי הנדסה
לימודי הנדסה כוללים כאמור מגוון בחר של מסלולים, כאשר בכדי לבצע את הבחירה הנכונה, ההמלצה היא להכיר לפחות את התחומים המרכזיים המוצעים בתחום ובין היתר:
לימודי הנדסת תוכנה – תחום זה עוסק בתכנון, פיתוח ובתחזוקה של מערכות ממחושבות שונות, על כל רכיבי התוכנה והחומרה שהן כוללות בתוכן.
לימודי הנדסה אזרחית – תחום זה מתמקד בפיתוח ובתכנון של פרויקטים מעולמות הנוף, חקלאות והבנייה.
לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה – תחום אשר מתמקד בפיתוח ובתכנון של התקנים חשמליים ומכשור אלקטרונים מסוגים שונים.
לימודי הנדסת תעשייה וניהול – תחום הנדסה זה מתמקד בהיכרות, תכנון ויישום של מערכות המשלבות בין: כוח אדם לבין ייצור וטכנולוגיה.
חשוב לציין, שמעבר לנושאים הטכניים לימודי הנדסה גם אמורים להקנות לסטודנטים לרכוש מיומנויות מסוגים שונים ובין היתר: כיצד לפתור בעיות שונות, תקשורת בין אישית, עבודת צוות וכלים ללימוד עצמי.

מהם תנאי הקבלה ללימודים?
תנאי הקבלה ללימודי הנדסה הם לרוב דורשניים והם יכולים להשתנות בין המכללות השונות והאוניברסיטאות אשר מציעות את אותם מסלול הלימודים.
ברוב המקרים בכדי להתקבל ללימודים יעל הצורך בממוצע גבוה של ציוני בגרויות – כאשר, ברוב המקרים הדרישה תהיה ל-5 יחידות לימוד במקצועות הריאליים שונים (מתמטיקה, פיזיקה וכיוצא בזה). מעבר לכך, בכדי להתקבל ללימודים יהיה צורך גם בציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית – כאשר הציון אשר יתקבל בשקלול של שני הציונים הללו יקבע אם המועמד אכן עומד בתנאי הקלה.

אז היכן ניתן ללמוד הנדסה?
כיום ניתן ללמוד הנדסה במגוון רחב של מוסדות שונים להשכלה גבוהה ברחבי הארץ. הלימודים מתקיימים גם באוניברסיטאות השונות הפעולות במדינה וגם בלא מעט מכללות אקדמיות – אשר בלא מעט מקרים מתמחות באופן פרטני בלימודי הנדסה.