לימודי ערב או לימודי בוקר – איך עושים את הבחירה הנכונה?

אם אתם נמצאים בשלב בו אתם מתלבטים בין לימודי ערב ללימודי בוקר, הנה מספר דברים שחשוב שתיקחו בחשבון – ובכוחם גם לסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

מחברת ועט

נתחיל בזה שיש אנשים שכאשר זה נוגע לנושא של הרשמה ללימודים, אין להם באמת ברירה או חופש בחירה. יש להם כבר עבודה מסודרת ומשפחה שהם צריכים לפרנס. מהסיבה הזאת, אם אותם אנשים שוקלים להירשם ללימודי אקדמיים, האפשרות היחידה שהם יוכלו לשקול היא לימודי ערב – ואם אפשרות שכזאת היא לא ריאלית, אז ככל הנראה הם יוותרו על הלימודים.
יחד עם זאת, יש גם אנשים שיכולים למצוא את עצמם מתלבטים – אומנם האפשרות של לימודי ערב יכולה בהחלט לקרוץ להם, אבל גם ללימודי בוקר יכולים להיות היתרונות שלהם.
מהסיבה הזאת, קבלת ההחלטה יכולה להיראות להם כמשימה לא פשוטה.
אז אם גם אתם נמצאים בשלב בו אתם מתלבטים בין לימודי ערב ללימודי בוקר, הנה מספר דברים שחשוב שתיקחו בחשבון – ובכוחם גם לסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

המגבלות הטמונות בהחלטה
רוב מסלולי הלימודים ובעיקר ללימודי תואר ראשון הם לימודים אשר מתקיימים מהבוקר.
למעשה, אם תתחילו להתעניין בלימודי ערב לדוגמא, עבור תואר ראשון בפסיכולוגיה, אתם עתידים לגלות שלא כל מסגרות הלימוד מציעות את האפשרות הזאת. ויכול להיות שדווקא מוסד הלימודים המועדף עליכם לא מאפשר את הבחירה הזאת.
לכן, יש לקחת בחשבון שלימודי ערב טומנים בחובם מגבלות מסוימות ולא בטוח שתהיו מוכנים להתמודד עם אותה המגבלה – כך לדוגמא, אם אתם רוצים ללמוד פסיכולוגיה ובמהלך הבירורים אתם מגלים שלימודי פסיכולוגיה מוצעים רק במסגרת לימודי יום, אבל לעומת זאת, מדעי המדינה מוצעים גם במסלול לימודי ערב.
סביר להניח שלא תמהרו לשנות את תחום הלימודים רק בגלל אותה המגבלה.

מחברת ועט

הזמן האופטימאלי ללימודים
מחקרים אשר בוצעו בנושא הגיעו למסקנה שבשעות הבוקר רוב האנשים קולטים חומרי לימוד חדשים בצורה טובה יותר. יחד עם זאת, המסקנה היא לא גורפת ויש גם אנשים אשר דווקא יכולות הקליטה שלהם משתפרות בשעות הצהריים ולאחר מכן.
מה שזה אומר, זה שאתם מכירים את עצמכם בצורה הטובה ביותר – ורק אתם יודעים אם אתם ערניים וקולטים בצורה טובה יותר חומרים לימודיים בשעות הבוקר או דווקא בשעות אחר הצהריים והערב – ולכן, גם פרמטר זה יכול להשפיע על ההחלטה.

ההעדפות אישיות
גם אם אתם צעירים אשר מבקשים להקדיש את מרבית זמן ללימודי התואר ולא בעבודה – חשוב שתשאלו את עצמכם איך אתם רואים את ה-3 או ה-4 השנים הקרובות (שנות הלימודים).
האם אתם חושבים שאם תקומו כל יום מאוחר, תעשו את כל המחויבויות שלכם ורק לאחר מכן תפנו את עצמכם ללימודים, אתם תצליחו יותר וגם התקופה הזאת עתידה להיראות לכם כנעימה יותר – אולי כדאי לכם לשקול לימודי ערב.
מצד שני, אם חשוב לכם גם חיי החברה והאווירה הסטודנטיאלית על כל המשתמע מכך, אין כל ספק כי לימודים בשעות הבוקר יהווה כבחירה הנכונה יותר בעבורכם.
כאמור, מעבר לכך, חשוב לזכור שלא כל מסלולי הלימוד מוצעים גם במסגרת לימודי ערב – כך שלפני שאתם בכלל מתחילים לעשות חושבים ולהבין מה עדיף לכם, ההמלצה היא בכלל לבדוק אם יש לכם את האפשרות הזאת.

לסיכום, מכיוון שהביקוש ללימודי ערב נמצא במגמת עלייה, יותר ויותר מוסדות לימודים בוחרים לספק מענה לצורך הזה ולהציע גם מסלול של לימודי ערב.
יחד עם זאת, עדיין לא מדובר באותו היצע כמו האפשרויות עבור אלו המוצעות עבור אלו אשר מבקשים להירשם ללימודי תואר בשעות הבוקר.
הדרך הטובה ביותר לקבל החלטה, היא להבין את מלוא הדרישות והצרכים, לסקור את האפשרויות השונות ורק לאחר מכן להחליט.