הבלוג של זהר מנשס

zoharmenshes

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מנובמבר 2015

לנתץ חומות מבטון – על ספרה של ציונית פתאל קופרוואסר – התמונות שעל הקיר

24/11/2015

“התמונות שעל הקיר” הוא רומן הביכורים של הסופרת ציונית פתאל קופרווסר.  הספר לקח אותי למסע מרתק וקסום אל גדות הפרת והחידקל, לסימטאות הרובע היהודי בבגדד, עירק,  במחצית הראשונה של המאה הקודמת.

בצבעוניות רבה מספרת לנו הסופרת סיפור על עולם עשיר בתוכן ויסודות חזקים של רומנטיקה שזורים בעלילה.

סיפורו של עולם שהיה ואיננו עוד.

דמויותיה של הסופרת מבטאות אהבות עזות, יצריות ומשנות נתיבי חיים, אהבות שטומנות בחובן נאמנויות שמתגברות או מנסות להתגבר, על ייסורי פרידה כפויה ומחלה, נאמנויות לתקופת חיים שלמה.

מרתק היה לקרוא על מקומה של המיסטיקה בחיי הקהילה, עם שלל הכישופים, הברכות והפחדים מהשדים והשימוש באלמנטים רוחניים ופיסיים כדי לקשור או להתיר בין לבבות הנמשכים זה לזה וכדי לזכות בהגשמת חלומות.

ביד אמונה משרטטת הסופרת את דיוקנה של האשה היהודיה בקהילה היהודית הפאטריאכלית ודרכה המורכבת לא רק לשרוד אלא גם לפרוץ, לנתץ, תקרות זכוכית ואולי בעצם היו אלו חומות מבטון.

דרך עיניה של הגיבורה, נוריה, אנו מתוודעים לכל הניואנסים הדקים של חייה, החל מראשית נישואיה לגבר שהצילה מאונס, קשר שאמור היה להיות אהבה גדולה ועזה וזוגיות משגשגת,  אך  הלך והפך מול עיניה הכלות של נוריה לכדי קשר נוקשה, אטום לרגשותיה ואף מזיק ביותר לשלמותה כאדם, כאשה וכאם, המשך בלידת בניה וסיפור חייהם שהוא סיפור חייה, וכלה בזיקנה  ופרספקטיבת ההסתכלות על החיים שבאה עימה.

הספר גם מציף באורח מעניין מאוד את המאבק האידאי בין הציונים בקהילה שרצו לעלות למולדת ולהגשים את חלום הדורות לבין אלו שראו בעירק את הבית, את המולדת , והתנגדו למחשבה הציונית.

“התמונות שעל הקיר”- ספר מרתק, בעל חשיבות עצומה להערכתי להנצחת ולימוד פרק בחיי הקהילה היהודית המפוארת של עירק.

התמונות שעל הקיר

עוד מהבלוג של זהר מנשס

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...