הבלוג של הבלוג של צילה

zila

בלוג בו תמצאו - סקירת מוצרים, מתכונים, השקות, מבצעים, לייף סטיל, נופש וחופשות טעימות וטעמים, ריחות וקולינריה והחשוב ביותר ציון מקומות נגישים ועד כמה הם נגישים וקצת מהחיים האישיים שלי ולו כדי שתוכלו להכיר את הפרסונה... +עוד

בלוג בו תמצאו - סקירת מוצרים, מתכונים, השקות, מבצעים, לייף סטיל, נופש וחופשות טעימות וטעמים, ריחות וקולינריה והחשוב ביותר ציון מקומות נגישים ועד כמה הם נגישים וקצת מהחיים האישיים שלי ולו כדי שתוכלו להכיר את הפרסונה מאחורי ההמלצות וקצת ביקורת על החברה בה אנחנו חיים. אמא של, אשתו של, הבת של ואזרחית של מדינה שעדיין לא עושה מה שצריך עבור האזרחים, ותואר בקרימינולוגיה שלא ממש עזר לי למצוא עבודה במדינה טרופה בה ההנגשה מיותרת לדידם של הרבה שיושבים בכנסת

עדכונים:

פוסטים: 213

החל מאוגוסט 2013

575857_3433865558322_2056838025_n

לפני מאה שנים בערך חוקרים החלו לתהות באשר לאינטילגנצית האדם, ניסו לבנות מבחנים שבהם ניתן יהייה למדוד את האינטליגנציה.

אבי מבחן ה IQהיה בינה, בינה טען כי ילד איטי או טיפש, כן כן טיפש, הוא כמו ילד נורמאלי עם בעיה “קטנה ” אחת, גדילה מנטלית מפגרת. כלומר, מי שאינו עומד בתקן אותו הציב בינה במבחני ה  IQפשוט דביל !

בשנות ה 60′ קם חוקר אמיץ בשם, הווארד גארדנר, והעז לצאת חוצץ כנגד השיטה הישנה והטובה שבינה הגה. גארדנר טען טיעון אמיץ באותם ימים, כי ישנן כמה סוגי אינטליגנציות וכל אחת יכולה להימדד באופן נפרד. ברשימה שלו היו שבע סוגי אינטליגנציות :

    אינטליגנציה לשונית

    אינטליגנציה מוזיקאלית

    אינטליגנציה לוגית-מתמטית

    אינטליגנציה מרחבית

    אינטלגנצית גוף תנועה

    אינטליגנציה תוך אישית

    אינטליגנציה בין אישית

כעבור כמה שנים רצה להוסיף עוד שלוש סוגי אינטליגנציה אך העדיף להשאירה כך.

בשני העשורים האחרונים אנחנו עדים למהפכה המתרחשת לנגד עיננו. ישנם ילדים בעלי לקות למידה, שברור שאינם עומדים בסטנדרטים של בינה והיו נחשבים לטיפשים. אממה, היום עם כלל האפשרויות הפתוחות בפי העולם כולו אפשר לתת לאותם “טיפשים” להתפתח בכיוון המתאים להם, לדעת בדיוק מהי האינטליגנציה החזקה אצלם וללכת בכיוון הזה לפיתוח האינדיווידואל שבילד.

הבת שלי לקוית למידה, לא מפגרת ולא טיפשה כמו שבינה היה מכנה אותה ! פשוט לקוית למידה. כשהייתה בת 8 החלטנו לנסות להכיר לה את עולם המוזיקה, עולם שלנו היה זר, הגענו לקונסרבטוריום ושם שידכו לה סקסופון. כן, היינו סקפטיים מאוד אפילו, גם חשבנו שחבל על הכסף. אבל היא הפתיעה אותנו פחות משנה ניגנה באופן שוטף יצירות גדולות עליה ובאופן מדהים. מי זה ההוא שאמר “עם האוכל בא התיאבון”, אחרי 8 שנים שהיא מבלה בקונסרבטוריום 3 פעמים בשבוע היא מנגנת על, גיטרה חשמלית, גיטרה בס, פסנתר וכמובן סקסופון, וככה לקינוח לומדת גם פיתוח קול.

אז למה כל ההקדמה הזאת ? בעצם למה מוזיקה היא לא ביבוז כספי ההורים ?

המוזיקה היא מדע: היא מדויקת, ספציפית, תובעת נתונים אקוסטיים מוגדרים. כאשר מנצח עומד ומניף את שרביטו מול התזמורת דבר זה אינו אלא כגרף המציין תדירויות, עוצמות, מהירויות, צירופים ועוד מדעים מדויקים.

המוזיקה היא מתמטיקה: המוזיקה עובדת על חלוקה מתמטית של מקצבים ומשכם. פיתגורס(582 לפנה”ס) כלל את המוזיקה כחלק בלתי נפרד ממחקריו על המתמטיקה.

המוזיקה היא פיסיקה: עוסקת בתנועות הקול בחלל, מטפלת בדרכים בהן נוצרים צרופים צליליים תואמים או מתנגשים. כמו כן מבנהו השונה של כל כלי נגינה מאפשר הפקת צליל שונה.

המוזיקה היא היסטוריה וסוציולוגיה: המוזיקה משקפת תקופות, סגנונות חיים,השלכות חברתיות ומאפיינים של עמים וארצות במהלך הזמנים.

המוזיקה היא שפה זרה אך בינלאומית: רוב המושגים במוזיקה לקוחים מהשפות האיטלקית, גרמנית ואנגלית. התווים הינם סימנים בינלאומיים. אני לא מכירה עוד שפה כזו שהיא אוניברסאלית.

המוזיקה היא חינוך גופני: הנגינה תובעת קואורדינציה של: פה, ראש, רגליים, ידיים, סרעפת ולמעשה כמעט כל איברי הגוף. היות והנגינה תובעת תגובה מיידית לגירויים המוזיקאלים השונים היא אכן תובעת קואורדינציה גבוהה.

אילו כישורים ניתן לפתח תוך כדי לימוד מוזיקה ?

פיתוח הרגלי למידה, תרגול אימון ושינון. מייחסים לאונה השמאלית את הכשרים האנליטיים ולאונה הימנית את הגלובאליים. היות ומרבית התהליכים הלשוניים מתבצעים בעזרת האונה השמאלית לכן היה מקובל לחשוב כי מרבית התהליכים המוזיקליים מושתתים על האונה הימנית. בשנת 1974 הוכח במחקר מקיף כי אנשים שלא קיבלו חינוך מוזיקלי שיטתי מבחינים במלודיות בעזרת האונה הימנית. אולם, אלו בעלי ההשכלה המוזיקלית מפרשית מלודיות בעזרת האונה השמאלית. זאת בעיקבות התייחסותם של המוזיקאים אל המוזיקה כשפה נוספת אותה רכשו. המחקר הראה הבדל מהותי בהיקף פעילות המוח אצל מוזיקאים מאשר אצל אלו שאינם מוזיקאים.(Bever,T Chiarello,r 1974)

ריכוז ומשמעת, שליטה עצמית וכושר ללמידה עצמאית. מייחסים לאונה השמאלית את הכשרים האנליטיים ולאונה הימנית את הגלובאליים. היות ומרבית התהליכים הלשוניים מתבצעים בעזרת האונה השמאלית לכן היה מקובל לחשוב כי מרבית התהליכים המוזיקליים מושתתים על האונה הימנית. בשנת 1974 הוכח במחקר מקיף כי אנשים שלא קיבלו חינוך מוזיקלי שיטתי מבחינים במלודיות בעזרת האונה הימנית. אולם, אלו בעלי ההשכלה המוזיקלית מפרשית מלודיות בעזרת האונה השמאלית. זאת בעקבות התייחסותם של המוזיקאים אל המוזיקה כשפה נוספת אותה רכשו. המחקר הראה הבדל מהותי בהיקף פעילות המוח אצל מוזיקאים מאשר אצל אלו שאינם מוזיקאים.(Bever,T Chiarello,r 1974) . החניכים מגיעים לחינוך הבלתי פורמאלי מתוך וולונטריות וויתור על שעות הפנאי ואכן מצליחים להגיע להישגים נאים ואף מצליחים לקבל על עצמם מרות. (קלר,ד 1996)

סבלנות וסובלנות, תקשורת ונימוסים.

הסמלה והפשטה, כושר קריאה וקואורדינציות מורכבות. מחקר עסק בקשר בין המוזיקה לכושר הקריאה. החוקרים בדקו האם פעילות מוזיקלית שיפרה את כושר הקריאה בקרב תלמידי כיתות א’. קבוצת הניסוי קיבלה שיעורי מוזיקה על פי הגישה הקודאית, בעוד קבוצת הביקורת לא קיבלה הכשרה מוזיקלית. אולם, היו באותה רמה סוציואקונומית ובאותה רמת משכל. התוצאות היו חד משמעיות, הקבוצה שקיבלה שיעורי מוזיקה הראו יתרון משמעותי על אלו שלא נגען במוזיקה.(Hurwitz,I.Bortnick,B 1975)

עוד מהבלוג של הבלוג של צילה

תצוגה מקדימה

קפה לואיז - משהו קטן וטוב בקריית מוצקין

  בשכונה שקטה בקרית מוצקין, ברחוב ורד  26  נמצא הסניף החדש והכשר של קפה לואיז. לא זו בלבד שהסניף כשר הוא כולל אוכל בריא צמחוני וחלקו טבעוני. קפה לואיז - חווית לקוח המשלבת מסעדה, בית קפה, מעדניה ובריאות. חייבת להודות...

תצוגה מקדימה

יום המשפחה - כשהמשפחה מצליחה לנצח את הכל

יצאנו מהפגישה עם הרופא, אחרי שהסביר הכל, לא מספיק שהסביר, אלא גם תלה את הצילומים על לוח הניאון והראה לנו, לשי ולי, בדיוק מה הבעיה, איפה היא נמצאת ומה יעשו בניתוח. ישבתי שם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

עוגה לימונית

התקשרו חבר'ה וביקשו שתחממו מים לקפה כי הם תוך שעה אצלכם ? לא קרה כלום, המתכון הבא לעוגה לימונית תפור בדיוק למיקרים כאלה. אז איך ? ככה בדיוק : 3 ביצים כוס סוכר שמנת...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה