הבלוג של Yuval Erel

הבלוג של יובל אראל

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2012

מופע אחרון בסדרת מופעי האיכות האלבומים’ שתשודר בטלוויזיה בערוץ 8, הסוקרת חמישה אלבומי קאלט בתרבות הישראלית בעריכתו של יואב קוטנר ובהפקת נורמה הפקות. הפעם – פלונטר של פורטיס, על בנות שמתירות את הפלונטר לפירוש חדשני, הגיח, ראה, שמע, צילם ומדווח – יובל אראל.

רמי פורטיס, פלונטר, עטיפת האלבום. צילום: ג'ראר אלון

רמי פורטיס, פלונטר, עטיפת האלבום. צילום: ג'ראר אלון

חפירה ראשונה (זהירות, רעיל – חומר שכבר פרסמתי):

הכרות שלי עם הזמר רמי פורטיס מתחילה ממש באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת, במסגרת שיעורי הגדנ”ע שהתקיימו בבית הספר התיכון נשלחה הכיתה כולה לסייע לצבא כשירות לאומי למשך שבוע ימים, נשלחנו לבסיס מחסנים בצריפין על מנת לתת יד פה ושם, היה זה ממש בין 1973 ל 1975, לקחתי עמי לבסיס טייפ קסטות נייד וקלטות להאזנה, ביניהן קלטת עם האלבום הראשון של להקת רוקסי מיוסיק שבאותה עת נמכר במחיר מוזל בחנויות (קט אאוט). במחסן אליו נשלחתי לעזור הסתובב בחור אחד שפניו אורו למשמע המוסיקה, פנה אלי ואמר לי משהו בסגנון “אתה בסדר, שומע את המוסיקה הנכונה” וכך במהלך הימים החולפים הייתי צמוד אליו ודאגתי מידי יום להגיע עם קלטות נוספות של מיטב הרוק המתקדם של אותה עת. לימים הייתי מגיע בימי שישי למסיבות ריקודים בגימנסיה הרצליה ותיכון חדש שם היו מופיעות להקות צעירות, ביניהן להקת “ברזל מלובן” של בחור בשם נטי ויסמן, עימו היה מופיע אותו “חבר” מהמחסן, רמי פורטיס…

בערך שנה לאחר מכן, בשנת 1975 כשעבדתי בחנות התקליטים הצעירה שנפתחה בכיכר מסריק בתל אביב, מעוז חנויות התקליטים של אותה תקופה, חנות שבעליה, אברי רוזנטל,  היה עסוק רוב הזמן בנגינת שירי ג’ימי הנדריקס בגיטרה, נפתחה באחד הימים הדלת ונטי ויסמן על רעמת שערותיו הארוכה, מלווה ברמי פורטיס נכנסו פנימה, המוניטין של המקום המיוחד הגיע לאזניהם והם באו להתרשם. באותו זמן שהה בחנות איש אחד, שאול גרוסברג שמו, הוא החל ליזום ערבי מוסיקה בבית לסין, תחת השם “חולצה כחולה – מועדון הרוק הישראלי“, כנער הכי צעיר במקום זרקתי לחלל האוויר אמירה בנוסח “הי, זה הנגנים של ברזל מלובן, נראה לי שהם באו לנגן אתך”. אותו רגע היה ככל הנראה הדלקת הניצוץ שהפעיל את המושג רמי פורטיס.

בקיץ 1977 אני מתגייס לצבא, אנואר סאדאת מגיע לביקור בירושלים ואני יורד דרומה למשולש הסטלנים הכי גדול במזרח התיכון – שארם א שייח, כמה חודשים לאחר מכן, בשביעי לינואר 1978, התקליט הראשון של רמי פורטיס והחברים ממועדון הרוק הישראלי יוצא לחנויות – פלונטר.

פורטיס כבר זוכה לכינוי משוגע, עוד מעט ובתל אביב צומחת סצנת המועדונים של הדאון טאון – פינגווין, ליקוויד וקולנוע דן. במבט לאחור אפשר לאמר כי פורטיס הוביל הלכה למעשה את הרוק הישראלי להתבונן פנימה והצידה לשוליים, למוסיקה והאמנים שאינם בזרם המרכזי.

חפירה שנייה ( הכל מכתוב אבל חובה לשנן שוב):

האלבום הציב את ישראל על מפת הפאנק והמחאה העולמית, מה שנקרא פער הדורות, נגע בנושאים שנחשבו לחריגים בנוף המוזיקלי של ישראל. שירים כגון “אינקובטור”, “המוות אינו מחוסר עבודה” ו”דבש” מהווים עד היום את אבן היסוד של הרוק האלטרנטיבי בישראל.

חבורה די גדולה התקבצה סביב רמי פורטיס כדי להפיק את האלבום – חיים רומנו מהצ’רצ’ילים שהפיק מוסיקלית את האלבום וניגן בגיטרה, בס ותופים, נטי ויסמן מזבוב ומים חמים שניגן בגיטרה, יוסי בוזין, גם יוצא זבוב ומים חמים בתופים, דוקטור דויד גריבס – גיטרה בס, קובי כהן – גיטרה בס, פטר ורטהימר  בסקסופון, דודי רוזנטל (דודי אתה מבאס אותי…) מזינגלה על פסנתר וקלידים, טוני בראוור מזינגלה בכינור חשמלי, שלוש זמרות צעירות שנתנו את קולותיהן – קורין אלאל, נאוה ברוכין וריקי מנור.

חלקם הגדול של התמלילים נכתב עבור רמי פורטיס בידי חבר שלו, סמי, כן, סמי בירנבך שמאוחר יותר חבר עם פורטיס להקמת מינימל קומפקט

לחצו להאזנה מקוונת לאלבום

הערה שולית ולא חשובה:

בדיוק על השעון, 1980, אני משתחרר מהצבא, רמי משיק את אלבומו השני – כרומוזום, הוא גורר לשם את שולץ האיום ( דורון אייל) בשירה וסקסופון, את דוקטור דיוויד גרוואי בסינתי ושירה ואת רונה ורד בסינטיסייזר, אחר כך רונה ושולץ מקימים את “היחידה לטיפול נמרץ” אבל זה בסיפור אחר, כששולץ יעשה קמבק…

שלושים שנה מאוחר יותר, בשנת 2008 האלבום הושק מחדש במהדורת תקליטור כפול ומורחב. האלבום עבר עריכה דיגיטלית משופרת, תקליטור הבונוס המצורף כולל קטעים הופעות חיות, הקלטות ביתיות נדירות, שירים גנוזים ווידיאו קליפים שצולמו במסגרת תוכנית הטלויזיה של ירון לונדון “עלי כותרת”.

יעל דקלבאום, דבש, אוזן בר. צילום: יובל אראל
יעל דקלבאום, דבש, אוזן בר. צילום: יובל אראל

המילוי בחפירות:

הסדרה ‘האלבומים’ המשלבת בין פרקים המשודרים בערוץ 8 של הוט, לבין מופעי מחווה של אמנים צעירים המבצעים את חמשת אלבומי הקאלט הנדונים בסדרה, כל זאת בעריכתו של יואב קוטנר ובסיוע של האוזן השלישית, אוזן בר.

הפרקים והמופעים של הסדרה כללו את האלבומים: אביתר בנאי – ‘אביתר בנאי’ (1997) שבוצע בידי מעיין הירשביין, זקני צפת – ‘זקני צפת’ (1992) שבוצע בידי רוצי בובה, ברי סחרוף – ‘סימנים של חולשה’ (1994) שבוצע בידי TREE, איפה הילד – ‘זמן סוכר’ (1993) שבוצע בידי נאג’ חמאדי, ההופעה האחרונה בסדרה היא בביצועו המיוחד של חיים לרוז במחווה ל’פלונטר’ של רמי פורטיס, במסגרת המופע התארחו אפרת גוש, יעל דקלבאום ,שאול עשת, רועי אביטל, אורי מור ופלד לביצוע שונה של שירי האלבום.

אני חייב לנצל את ההזדמנות הזו ולציין כי במקרה של פורטיס והאלבום פלונטר, כבר נעשו גרסאות מחווה לשירים מתוכו, אזכיר בקצרה, שולץ האיום (דורון אייל) מבצע כבשגרה את “המוות אינו מחוסר עבודה, ירונה כספי מבצעת את “דבש“, משינה מבצעים את “רד מעל מסך הטלוויזיה שלי“, קורין אלאל, שנטלה חלק באלבום המקורי, מבצעת ל”עבודה עברית” את “שמש לך מצפים“,

אפרת גוש, המוות אינו מחוסר עבודה, אוזן בר. צילום: יובל אראל
אפרת גוש, המוות אינו מחוסר עבודה, אוזן בר. צילום: יובל אראל

רגב העפר האחרון:

אמש, ערב חמישי 02.02.2012 בשעה 21:00 באוזן בר בתל אביב, התקיים המופע האחרון, פלונטר, הנגנים בצעו את שירי האלבום, לאו דווקא לפי הסדר הזה – דבש, הדור הזה, היא קילקלה את כולם, למדי אותי הלילה, המוות אינו מחוסר עבודה, רד מעל מסך הטלוויזיה שלי, שמש לך מצפים, April Fools, מחפש את עצמי, אינקובטור.

חיים לרוז ושאול עשת לקחו את השירים, ערכו ועיבדו אותם מוסיקלית באינטרפרטציה שונה, חדשה ומאפשרת גוון אישי לכל אחד מהמבצעים, הרבה רגאי והיפ הופ זרמו במופע, יעל דקלבאום לקחה את השירים למחוזות שלה, הספיקה גם לשרבב את אחד משיריה, אולם כאשר ניגשה לבצע את “דבש” נחשפה יעל אחרת, יעל פנקיסטית, רוקרית, מזעזעת את הבמה ומרטיטה את הקהל. כך גם הביצועים השונים כל כך של אפרת גוש בפרשנות המיוחדת שלה, פלד לקח את השיר שביצע למחוזות ההייפ, כן, הצעירים האלו לקחו את שיריו של האולד סקול, פורטיס, ונתנו להם פרשנות שונה, החזירו אותם לשוליים, השוליים החדשים, כי “פלונטר” כבר מזמן במרכז הזרם.

על עובדות לא מתווכחים:

המופע החל בשעה תשע בערב, הסתיים בסביבות עשר פלוס, באחת עשרה הבליח רמי פורטיס על במת מועדון בארבי במסגרת המופע החמישי בסדרת הקאמבק של מינימל קומפקט, לצידו של סמי בירנבך, מי שכתב את רוב רובם של שירי פלונטר, פורטיס לא היה באותו ערב באוזן, במחווה לאלבומו הראשון, דמותו ניבטה בתחילת המופע בקדימון וידיאו לפרק העוסק באלבומו במסגרת הסדרה אלבומים בטלוויזיה, חבל, מאור כהן כן נתן כבוד, כשבוצעה מחווה לזקני צפת, הוא הגיע, ואף ביצע קאבר לעצמו, פורטיס, היית יכול להגיע ולו לחצי שיר, זה נכתב בדפי ההיסטוריה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150567270829654.398920.721654653&type=1&l=dfc0c692cc

מקטעי הווידיאו שצילמתי החלטתי לפרסם רק את הקטעים שהבנות בצעו, אפרת ויעל, למה? ככה. והסאונד לא משהו, אבל זהו עוד פרק בהיסטוריה של מוסיקת השוליים בישראל, אז פשוט תצפו.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

הבלוג של יובל אראל מתמקד בתיעוד וסיקור מופעים במיוחד מהסצנה העצמאית אלטרנטיבית בתל אביב, מעת לעת יתפרסמו כאן בסלונה כתבות העוסקות במוסיקאיות.

עוד מהבלוג של Yuval Erel

תצוגה מקדימה

חגיגת העליצות של מונטי פיורי - Monti Fiori Allegro

מופע השקה לאלבום השלם של להקת מונטי פיורי "אלגרו", מועדון בארבי ת"א 17.05.2012, 23:00 אורחים ריף כהן, אפרת גוש, ספי ציסלינג ואייל תלמודי. חגג, רקד, צילם ומדווח – יובל אראל. אמש, אחרי החגיגה הגדולה שחברי ...

המתוק של ורד פיקר

מתוך מופע השקת אלבום בכורה "או שזה מתוק", ורד פיקר, תאטרון תמונע, 26.11.2012, אורח - יהונתן גפן. נכח, צילם, תיעד, התענג ומדווח - יובל אראל. ורד פיקר, תמונע. צילום: יובל אראל ...

תצוגה מקדימה

אסף ונדב מגיעים לזאפה תל אביב

אסף שלם ונדב הופמן מגיעים לראשונה לזאפה תל אביב להופעה מיוחדת עם הרכב מלא, ביצועים מרגשים לקלאסיקות ישראליות ושירים חדשים. 18.03.2012 22:00. היה צילום ומדווח - יובל אראל. כתבה נרחבת אודות מופע קודם של הצמד בבלוג של יובל אראל - ...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה