הבלוג של Yuval Erel

הבלוג של יובל אראל

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2012

מופע השקת אלבומם השני של חברי פאניק אנסמבל, מוצ”ש, מועדון בארבי ת”א 09.06.2012 23:00 היה, האזין, צפה, תיעד ומדווח – יובל אראל.

יעל קראוס, פאניק אנסמבל. בארבי. צילום: יובל אראל

יעל קראוס, פאניק אנסמבל. בארבי. צילום: יובל אראל

אתחיל בציטוט מתוך דיווח שלי אודות המופע האחרון של פאניק אנסמבל בו נכחתי, כפתיח:

מי שלא נכח מעודו בהופעה של האנסמבל לא יוכל להבין, זהו תבשיל בו נטמנים תבלינים שונים ומגוונים, מהצליל האלקטרוני הנובע ממקלדותיו של רועי ירקוני, המעבד המוסיקלי והאבא הרוחני..כפי שכינתה אותו יעל ק., עובר דרך מר בוריס מרצ’ינובסקי על האקורדיון, נראה קצת זחוח עד שאצבעותיו מרפרפות על הקלידים המפיקים צלילים משעשעים, עובר לגיטרה החשמלית של עומר הרשמן שהציג במהלך הערב כמה וכמה פירושים לדרך שבה יש לנגן על גיטרה חשמלית, ממשיך לחצוצרה של אדון דירק קונש, שגם מסייע בשירה, מדלג ישירות אל גליה חי על הוויולה היודעת ליבב, לצווח וגם, מסתובב דרך הריתם סקשיין של גיורי פוליטי בתופים ויונתן לויטל על הבס, ומזנק לקדמת הבמה אל דמותה השברירית של הגברת יעל ק. המנצחת על כולם בשירתה המיוחדת, הקול שלה נקי, חלק ומלטף משרה אווירה קסומה.

אז כן, זו תמצית שבתמצית מהמתרחש בהופעות של ההרכב הקסום והמופלא הזה, היכרותי עם ההרכב החלה לאחר שנכחתי במופע בו השיקה יעל קראוס את אלבום הבכורה שלה “בוטיק” בתיאטרון תמונע לפני כשנתיים, נדלקתי על הקול והעטיפה המוסיקלית והמשכתי בחקר עד ללהקת האם שלה “פאניק אנסמבל”, כשהופיעו, התייצבתי.

גליה חי, פאניק אנסמבל, בארבי. צילום: יובל אראל

גליה חי, פאניק אנסמבל, בארבי. צילום: יובל אראל

אמש התקיימה הופעת ההשקה לאלבומם השני –  ”A Different Story”, האלבום טומן בחובו את מרכיבי הקסם והכישוף השמימיים שהיו נוכחים באלבום הבכורה, אותם מובילה בגאון הסולנית יעל קראוס, ובו זמנית נושא איתו רוח חדשה – חיבור חזק אל הקרקע, ארציות שמוצאת ביטוי, בין השאר, בסאונד חשמלי רענן וצבעוני יותר.

באלבום החדש נתנה הזכות לחברי ההרכב לעבוד ולעבד את מילות השירים של המשוררת קרן אלקלעי-גוט, שכתבה את כל מילות השירים של פאניק אנסמבל.

קרן אלקלעי-גוט נולדה בלונדון, אנגליה בסוף מלחמת העולם השניה, וגדלה ברוצ’סטר, נו יורק—שם סיימה את הדוקטורט שלה בספרות אנגלית.  היא מלמדת באוניברסיטת תל אביב ומכהנת כיושבת ראש אגודת הסופרים כותבי אנגלית בישראל, ספריה הרבים הופיעו באנגלית ושירים הופיעו בתרגום לעברית, פולנית, ספרדית, רומנית, איטלקית,  פרסית, רוסית, ועוד.  את החיבור עם פאניק אנסמבל החלה בשנת 2004 כאשר יחד עם רועי ירקוני, האיש מאחורי ההרכב המופלא הזה השתתפה באלבום “Thin Lips” – הדיסק המשותף של אלקלעי גוט, רועי ירקוני וישי זומר, האלבום האוונגרדי הזה יצא בלייבל פוך.

על מנת להעמיק את מימד הסאונד של פאניק אנסמבל חבר רועי ירקוני אל אבי בללי (נקמת הטרקטור) וביחד הפיקו את האלבום. את המיקס, שמשלים בעדינות את המארג הפאניק אנסמבלי של שמיימי מול גשמי, ביצע ריצ’ארד וודקראפט (שזכה בגראמי על עבודתו עם רדיו הד ועבד לאורך השנים עם ארקטיק מאנקיז, ניל יאנג, רובי וויליאמס ואחרים) באולפני Flexi Sound  בלונדון.

קרן אלקלעי-גוט, משוררת, בארבי. צילום: יובל אראל

קרן אלקלעי-גוט, משוררת, בארבי. צילום: יובל אראל

האלבום כולל עשרה שירים שכאמור מילותיהם נכתבו בידי קרן אלקלעי-גוט באנגלית, שירים הנוגעים בדמיון התעתוע…  imaginary Insects

On days they had arranged to meet | He would sometimes wake from a  dream | That he had been spread with honey | And now could not escape the flies

Those nights they had agreed to meet | She would immerse herself in cream | She would win him with her softness | And he’d be locked within her thighs

For hours after he would catch himself | Flicking them away | Imaginary insects


אכן הרפתקה ביזארית מהולה בתאווה, פיתוי, אהבה, ותעלולים, עולם דמיוני לחלוטין, כל זאת מתובלן בצלילים המיוחדים שיוצר השילוב של כלי הנגינה כוויולה, אקורדיון, חצוצרה והרכב רוק’נרול קלאסי, עונג לאוזניים ולמחשבה.

דוגמא נוספת לעולם המתגבש במחשבותיה של המשוררת – על תשוקה, התפרפרות ורצון לתפוס את הכל ברגע – How Many Ways

How many ways are there, you ask | How many ways are there, you ask | The tortoise who tries always | The tortoise who tries always | To move forward even when | Heavy rocks block your path

Every one of the women you loved | Might have brought you joy | Had you known how to turn from the rocks

גליה, יעל ודירק, פאניק אנסמבל, בארבי. צילום: יובל אראל

גליה, יעל ודירק, פאניק אנסמבל, בארבי. צילום: יובל אראל

מועדון הבארבי קיבל אמש נופך שונה מהרגיל, לא בכל יום מגיעה הרכב מסוגה של פאניק אנסמבל להופיע במקום, במיוחד להשיק אלבום חדש, גם תמונת הקהל הייתה שונה, יותר דמויות מאפירות שיער, מהפן האקדמי, האמנותי, השירתי, כן גם המחותנים של האלבום התייצבו וישבו במקום כבוד, המשוררת קרן אלקלעי-גוט והמפיק אבי בללי.

כפי שציינתי בפתיח, חברי ההרכב כולם מוסיקאים מנוסים, חיים את ההוויה שלהם מידי יום ועסקים במוסיקה כדרך חיים, מעבר להנאה שבהאזנה לחומרים מהאלבום החדש המשמרים את הצליל המוכר והמאפיין של ההרכב התווספה ההנאה מהביצועים המצוינים גם לחומרים ישנים, של האנסמבל ושל יעל ק. מעבר להתרגשות שאחזה בה ונשמטו מפיה כמה שורות תוך כדי שירה, הי יעל, המרחק מעבר לאוקיינוס (ניו יורק) לא עובד כל כך לטובה..

עדיין יש משהו קסום במופע שכזה, לצפות ולהאזין ליעל, לכינור המתפרע של גליה, לחצוצרה והכלים המוזרים של דירק, לסולו של עומר והאקורדיון של בוריס, כל אלו המתפרצים להם בקטעי סולו ברגעים הנכונים, נעזרים במעטפת המצוינת של רועי, יונתן וגיורי.

אוונגרד, בוריס רועי וגליה, פאניק אנסמבל. צילום: יובל אראל

אוונגרד, בוריס רועי וגליה, פאניק אנסמבל. צילום: יובל אראל

הייתה זו הופעה חד פעמית וחבל, שמעתי כי הייתה תוכנית להעלותם להופעה במקדש אינדי נוסף בתל אביב הערב אולם בשל אילוצים זה לא יצא לפועל. כאשר הייתי צריך להחליט במי אבחר אמש, פאניק אנסמבל או קיצו שאף הם השיקו אמש את אלבומם החדש באיזור, נפל הפור על פאניק, לא הצטערתי. המלצה – רוצו לחנויות המוסיקה ורכשו את האלבום.

פאניק אנסמבל –  ”A Different Story”, מילים: קרן אלקלעי גוט | לחנים: רועי ירקוני |עיבודים: פאניק אנסמבל – יעל קראוס – שירה, רועי ירקוני – קלידים, גליה חי – ויולה, עומר הרשמן – גיטרות, יונתן לויטל – באס, בוריס מרצינובסקי – אקורדיון, דירק קונש – חצוצרה, גיורי פוליטי – תופים וכלי הקשה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150941173489654.437713.721654653&type=1&l=f1aadb6eaa

וידיאו

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

עוד מהבלוג של Yuval Erel

תצוגה מקדימה

חגיגת העליצות של מונטי פיורי - Monti Fiori Allegro

מופע השקה לאלבום השלם של להקת מונטי פיורי "אלגרו", מועדון בארבי ת"א 17.05.2012, 23:00 אורחים ריף כהן, אפרת גוש, ספי ציסלינג ואייל תלמודי. חגג, רקד, צילם ומדווח – יובל אראל. אמש, אחרי החגיגה הגדולה שחברי ...

המתוק של ורד פיקר

מתוך מופע השקת אלבום בכורה "או שזה מתוק", ורד פיקר, תאטרון תמונע, 26.11.2012, אורח - יהונתן גפן. נכח, צילם, תיעד, התענג ומדווח - יובל אראל. ורד פיקר, תמונע. צילום: יובל אראל ...

תצוגה מקדימה

אסף ונדב מגיעים לזאפה תל אביב

אסף שלם ונדב הופמן מגיעים לראשונה לזאפה תל אביב להופעה מיוחדת עם הרכב מלא, ביצועים מרגשים לקלאסיקות ישראליות ושירים חדשים. 18.03.2012 22:00. היה צילום ומדווח - יובל אראל. כתבה נרחבת אודות מופע קודם של הצמד בבלוג של יובל אראל - ...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה