הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

פרידה מהמשוררת הגדולה ויסלבה שימבורסקה שהלכה לעולמה השבוע

עצוב לי מאוד להיפרד מאישה שאני כל כך אוהבת ומעריצה, אחת הנשים המשפיעות של דורנו, המשוררת ויסלבה שימבורסקה שנפטרה השבוע. יחד איתי אבלים עכשיו מיליוני קוראים שקראו אותה בכל השפות והתרגשו כמוני מהאופן שבו הצליחה לכתוב בשפה ברורה ובהומור דברים גדולים, ולתאר בדרך אוהבת ואירונית את העולם ואת בני האדם.

באחד משיריה כתבה על עצמה: “אני שאלה שעונה על שאלה”. כמה יפה. ובאמת בשיריה תמיד דאגה להציב סימן שאלה, תמיד בדקה תמיד את האפשרויות השונות, המורכבות והאלטרנטיבות.

אני בוחרת להיפרד ממנה דרך אחד משיריה הנקרא “ורמיר”. בשיר היא מתארת התבוננות באחד מהציורים המפורסמים של הצייר ההולנדי וורמיר, ציור שנקרא “מוזגת החלב” ומוצג במוזיאון הריקסמוזיאום באמסטרדם.

ורמיר / ויסלבה שימבורסקה

כָּל עוֹד הָאִשָּׁה הַזֹּאת מֵהָרַיְקְסְמוּזֵיאוּם
מוֹזֶגֶת יוֹם אַחַר יוֹם
חָלָב מִכַּד לִקְעָרָה
בִּדְמָמָה וּבְרִכּוּז מְצֻיָּרִים
הָעוֹלָם אֵינוֹ רָאוּי
לְקֵץ הָעוֹלָם.

מפולנית: רפי וייכרט

הבחירה שלה נהדרת: היא אינה בוחרת להתמקד בציור דרמטי או בדיוקן מלכותי של גברת מפורסמת, אלא דווקא מהופנטת מציור שמתאר פעולה פשוטה של אישה כפרית, שאפילו שמה לא ידוע. הרגע כולו מואר בנוכחותה: מוארת מהאור שמציף את החדר, מרוכזת ורגועה ועוסקת בשלה.

לכאורה, אנו רואים אישה פשוטה ולא חשובה, אבל שימבורסקה מבהירה לנו שדווקא האישה הפשוטה הזאת חשובה יותר מכל. היא מעבירה לנו את הידיעה שגם רגע אחד של מעשה יומיומי אינו בהכרח בנאלי, אלא דווקא יש בו גדולה והוא חלק מהזרימה השקטה והמופלאה של החיים.

שימבורסקה כותבת בשיר שכל זמן שאפשר לחוות יצירה אמנותית כזאת גדולה המעוררת פליאה והשראה “אין העולם ראוי לסוף העולם”, ובמילים אחרות: ליצירות אמנות יש תפקיד עצום בעולם והן נותנות טעם לחיינו והופכים אותם לראויים יותר.

וכמו ששימבורסקה התפעלה מורמיר, כך אני מתפעלת ממנה ומשיריה  שבעיניי הם מתנות נפלאות ההופכות את העולם שלנו לטוב יותר .

עולם טוב יותר בזכות אישה אחת.

שלכם,

יעל רותם

www.your-story.co.il

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה