הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

  

לקחנו את הילדים למוזיאון הישראלי לקריקטורות וקומיקס בחולון לתערוכה מיוחדת בשם: “שונרא-טיפולוגיה של חתול”. יעקב קאופמן, המעצב, יצר 3,000 איורי חתולים שחלקם מרומזים בלבד, לפעמים קצת הזויים, ובטח שרחוקים מאוד מציור ריאליסטי של חתול, ובכל זאת כולנו הבנו שאלו חתולים. איך? כי הכל קשור בהקשר. הוא הכריח את הדמיון שלנו להשלים את התמונה, הוא גרם לנו להיות יצירתיים.

קאופמן מהלך על החבל הדק הזה של הקשר (קונטקסט). מעניין אותו לבדוק גבולות והוא כותב במפורש שאלו הם “חתולים שלא היו נחשבים לחתולים אלמלא הוצגו בסביבה של חתולים”.

חבל שמוזיאון הקומיקס קטן כל כך, כי יש יותר מה להגיד ולהראות, אבל מה שהיה שם חימם את הלב. מהנה לראות יצירתיות שחיה וקיימת בתוכנו.

אחד הדברים הנחמדים הוא סדנת היצירה במקום. ישבנו וציירנו יחד, רגע תמים ומהנה של הורים וילדיהם. כן, מסתבר שאפשר ליהנות עם הילדים בלי לגהץ את הויזה על ג’ימבורי, ג’אנק פוד או בילוי צרכני מיותר בקניון. למעשה, אפשר לעשות משהו יצירתי שיהפוך לאירוע משפחתי מיוחד וזכור לטוב.

כמה פעמים יצא לכם לעשות משהו יצירתי או אמנותי בזמן האחרון? מתי השתתפתם בפעילות יצירתית, בחוג שקשור לאמנות ויצירה? מתי עשיתם משהו מהדברים הללו-ניגנתם, שרתם, ציירתם, כתבתם, הייתם יצירתיים במטבח, רקדתם, תפרתם, עסקתם בעבודות נגרות, פיסול,או בכל דבר אחר שמבטא את החלק היצירתי שבכם ושעשייתו גורמת לכם הנאה? מתי התמסרתם לטיפוח היצירתיות שבכם?

החיים ה”מבוגרים” מנתקים רבים מאיתנו מהיצירתיות שלנו, וחבל. אל תרדימו את היצירתיות שלכם ושל ילדיכם, עוררו אותה לחיים! תחגגו אותה!

בתי הספר נותנים היום במה קטנטונת, מזערית, ליצירתיות. אם שמתם לב, שיעורי האמנות והמלאכה בביה”ס היסודי הלכו והתמעטו, וכשמגיעים לתיכון בדרך כלל מתחברים לאינפוזיה שקוראים לה “בחינות בגרות” ומסיימים עם מעט מאוד רקורד יצירתי.

מי שלא לומד במגמה אמנותית (תיאטרון, מוסיקה, קולנוע וכו’) או בבית ספר לאמנויות זוכה למעט מאוד עידוד בכיוון הזה, ולהשקעה קטנה יחסית בפיתוח היצירתיות שבו.

חבל, כי המוחות הגדולים של האנושות הגיעו להישגים דווקא בזכות מחשבה “מחוץ לקופסא”. בזכות יצירתיות.

בסרטון אמריקאי מעורר מחשבה שראיתי לאחרונה, מוצעים פתרונות לשינוי במערכת החינוך העולמית. הסרטון משלב הרצאה ואיורים משעשעים ועוקצניים, וכך שומר על ערנותו וסקרנותו של הצופה, למרות ריבוי האינפורמציה שבו . הסרטון עוסק בחוסר הרלוונטיות של תפיסת החינוך הנוכחית בעולם כולו. הוא מצביע על הבעיות הקשות של מוסדות ההשכלה בימינו, וקורא לשינוי רדיקלי.

הוא תוקף את המערכת על כך שהיא מדגישה ערכים של  קו ייצור וסטנדרטיזאציה, מתעלמת מחשיבותם של לימודי האמנות וההומניסטיקה, ומתנהלת ללא שום התאמה ועדכון לצרכים של ילדי המאה ה-21 ולעולם הדינאמי מרובה הגירויים שבו אנו חיים.

לטענת יוצרי הסרט רוב בני האדם נולדים עם היכולת לחשיבה מגוונת ופורצת דרך (היכולת להעניק תשובות רבות ויצירתיות לאותה שאלה), אולם על פי מחקרים שנערכו בנושא מסתבר שרובנו מאבדים יכולת זאת לאחר 12 שנות לימוד שבהן חונכנו (או שמא אולפנו) לסגנון חשיבה אחיד. עצוב , לא?

בהקשר הזה נזכרתי באמרה המפורסמת של  הצייר הנודע, פאבלו פיקאסו:

”כל הילדים נולדים אמנים הבעיה היא לשמר את כישוריהם בזמן שהם מתבגרים…”

הנה הסרטון, כדאי לראות. גם אם לא מסכימים לכל טענה, הוא בהחלט מעורר מחשבה:

http://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U

  שיהיה לכם יום נפלא,

יעל רותם.

 

 

 

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה