הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

לו היתה לי היכולת לאמר לכם מה עומד להתרחש בחייכם השנה, האם הייתם רוצים שאספר לכם? האם הייתם מבקשים שאגלה לכם מה יקרה בסוף?

העתיד שלנו הוא המסתורין הגדול שאופף אותנו, ולעיתים הוא שולח לנו רמזים, “טיזרים” קטנים, שמדגימים לנו מה יקרה בסוף, ומה עלול או עשוי להתרחש. מאז ומעולם בני אדם פיתחו יחס אמביוולנטי בנוגע לניבוי העתיד ועניין זה מפרנס בהצלחה מיסטיקנים, קוראים בקפה ובמזלות, משיחים וחוזים למיניהם. מצד אחד קיימת כמיהה עזה ומובנת להציץ אל הסוף, למה שמחכה אי-שם, ומנגד התנגדות חריפה מצידם של פחדים וחששות, המהולים ברצון להפתעה ולגילוי.

כשאנחנו קוראים סיפורים, תמיד עולה שאלת הסוף שבחר הכותב ומידת הנחת שהוא מקנה לנו. אנו שואלים את עצמנו – האם הסוף התאים? האם היה “נכון”? האם זה היה הסוף שציפינו לו או שקיווינו לקבל? הניסיון כבר לימד אותנו לתת כבוד לסוף, מתוך ידיעה שסוף שתפור ביד גסה עלול “להרוס הכל” ולקלקל את החוויה.

כשאנחנו מאוכזבים או כועסים מסוף מסוים, מעניין לבדוק מדוע התעוררו דווקא הרגשות הללו: האם משום שהגיבור העז לעשות מה שאנחנו לעולם לא נעז לעשות? או אולי משום שהוא מובס ו”מוותר לעצמו” בדיוק כמו חלקנו? והאם סוף מתקתק יעצבן אותנו באופן נוראי משום שאין שום קשר בינו לבין המציאות, או דווקא ירגיע אותנו וייתן לנו את הנחמה שאנחנו מחפשים לעצמנו?

בכל פעם שיש לנו מחשבות על סוף אחר, שנראה לנו ראוי יותר, מעניין לבדוק כיצד הסוף הזה משקף את התנהגותנו בכלל, ואת מה שמעסיק אותנו או מטריד באותה נקודת-זמן.

דיון על סוף אחר הוא גם תרגיל ואימון במחשבה תוצאתית, בקבלת החלטות ובבחינת אלטרנטיבות. נסו ליזום שיחה על האפשרויות לסוף אחר עם ילדיכם בשעת ההקראה של סיפור שלפני השינה או בשיחה על אירוע מחייהם של בני הבית.  דמיינו יחד איתם אפשרויות אחרות לסיים את אותו סיפור בין אם הוא יצירה ספרותית ובין אם הוא סיפור מהחיים, משהו שקרה לאחד מכם לאחרונה. תרגול של מחשבה על סוף אחר מעודד התפתחות בכיוונים רבים: פיתוח של דמיון וחשיבה יצירתית, גמישות מחשבתית ויכולת לחשיבה מגוונת על אלטרנטיבות .

שימו לב לעוד דבר-מה שקשור לסוף: אגדות ומעשיות רבות מסתיימות במשפט “הם חיו ביחד באושר ועושר עד עצם היום הזה”.

כידוע לכם זה הסוף המקובל בעברית. אולם הסוף המקובל לאגדות נשמע שונה מעט בשפה האנגלית:

“And they lived happily ever after”. ה”עושר” לא מופיע באנגלית, אלא רק עניין השמחה (Happily) . העושר הוא כבר תוספת שלנו! תחשבו על זה…

לסיום: סוף נהדר שזכור לא פחות מהסרט כולו

שלכם,

יעל רותם

www.your-story.co.il

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה