הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

להקשיב לקולו של העכברוש או להשתיק אותו?

26/03/2011

סיפורי אגדות מכילים יערות קסומים, מפתים ביופיים, מפתיעים. ביערות הללו צמחיה עבותה המטשטשת את הדרך, חיות טרף העלולות להגיח מתוך הסבך וסכנות בלתי צפויות.

כל גיבור שנמצא ביער חייב לפלס לעצמו דרך, להתמודד עם הפחדים הגדולים ביותר שלו ועם החשש המוחשי לאובדן.

אגדות שמגדות, רק נדמה שזהו סקריפט דמיוני, הרי מדברים פה על מה שקורה בחיים שלנו. של כולנו.

סיפורי אגדה כמו אלו שליקטו האחים גרים מספרים על התמודדויות קשות מאוד וכלל לא מלטפות. ילדים שנחשפים לסיפורים הללו נפגשים אמנם עם תכנים מאיימים, אך גם לומדים באמצעותם שיעור חשוב על העולם ועל טבע האדם.

אני בוחנת את הגיבורים החדשים של סדרות הטלוויזיה לילדים צעירים שמשודרות כיום וגם את גיבוריהם של ספרי ילדים רבים שיצאו בשנים האחרונות, והם נראים לי חיוורים מאוד, עדינים ומגוננים מדי. מי יזכור אותם עוד מאתיים שנה? עוד מאה שנה? לא נראה לי שהם משאירים חותם תרבותי אמיתי ושייזכרו לאורך זמן.  לעומת זאת במבחן ההיסטוריה מוכיחות אגדות האחים גרים, שהן עדיין רלבנטיות: הן פורסמו לראשונה ב – 1812 ומאז הן לא מפסיקות להיות מודפסות ולקבל עיבודים חדשים. למרות שאגדות אלו אינן פשוטות לעיכול ודורשות תיווך הורי, הן-הן הדבר האמיתי.בערוצי הילדים משתקף עולם ברור ומרגיע, והקשיים שבו לא דרמטיים ומעוררי מחשבה במיוחד: קטר שהתקלקל ב’עיר הקטרים’, פטיש שהלך לאיבוד ל’בוב הבנאי’ ודאגה קטנטונת  ל’יובל המבולבל’ שלא זוכר איפה שם את הכובע שלו. 

אגדות קלאסיות כמו כיפה אדומה, עמי ותמי ושלגייה הם סיפורים מדאיגים ומבהילים, שמעולם לא נתנו הנחות לילדים ולהוריהם. הם הציגו מצבים קשים עמם התמודדו ילדים נטושים, מאוימים או אבודים בתוך היער.היערות אליהם נכנסו גיבורי האגדות הללו היו טריטוריה לא מחבקת, מקומות לא מוכרים, והיה צורך במאמץ מוחשי, בתושייה, בכוחות נפש ובעשייה, על מנת להיחלץ מהקשיים שהציגו .הילדים שהקשיבו לאגדות למדו הרבה דברים: הם למדו על קיומו של ה’יער’ – מקום שיש בו סכנות איומות, ובמקביל למדו על כך שיש ביער  גם הצלה, הצלחה, גילוי וסיכוי. כמו בחיים.

סיפורי האגדות הקלאסיים של פעם לא רק הציגו מציאות קשה, אלא גם הציעו פתרונות. הם הפגישו את גיבוריהם עם מי שעשוי לעזור להם ברגעים החשוכים ביותר של חייהם: גחליליות, גמדים, ציפורי שיר, ינשופים חכמים או פיות. ביער גם גילו הגיבורים כיצד לחלץ את עצמם בכוחות עצמם ולצאת מחוזקים מהמסע.

לא רק באגדות, אלא גם במציאות חיינו, לכל אחד מאיתנו ה’יער’ שלו. בידנו תמיד הבחירה – האם לצאת אליו או להישאר במקום המוכר, להשקיף מרחוק ולעולם לא לדעת איך היו נראים חיינו אם היינו מעזים להיכנס לתוכו.

על ההחלטות שלנו ביחס ל’יער’ חיינו, כתב כל כך יפה קנת גרהאם בספרו ‘הרוח בערבי הנחל’:

מאחורי יער-העד נמצא העולם הגדול”, אמר עכברוש. וזה בכלל לא עניינך ואף לא ענייני. אני לא הייתי שם מעולם ואף פעם גם לא אהיה שם, כך גם אתה, אם יש טיפת שכל בראשך. ושוב, אל תזכיר זאת, אני מפציר בך.

זהו זה! כאן פינת המים השלווים שלנו, סוף כל סוף, זאת פינתנו, כאן נשב וכאן נאכל לחם.”  

ואנחנו, האם נקשיב לעכברוש או נשקיט את קולו וניכנס ל’יער’? 

 אפרד עם דבריה של מישהי שאני מאוד אוהבת, שאף היא הלכה יום אחד לאיבוד ביער:

 

שיהיה לכם שבוע נפלא,

יעל רותם.

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה