הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

מה יחסכם לעבר? מה עושה לכם המילה נוסטלגיה?

18/02/2011

 

הסוד של שלמה ארצי

זמר שמצליח לרגש קהלים רחבים, ולהיות פופולארי ורלבנטי לאורך שנים, הוא זמר שפיצח סוד. במסעי לגילוי סודו של שלמה ארצי, גיליתי שהתשובה טמונה במידה רבה במילה ‘נוסטלגיה’. שלמה ארצי מבין באופן עמוק ויסודי את הצורך האנושי בגעגוע, ושיריו מעניקים באופן עקבי לגיטימציה לעניין הזה.

כשארצי מקדש את הנוסטלגיה הוא מאפשר לקהל שלו להתגעגע בלי לחוש אשמה, להתרפק על זיכרונות מתוקים או מרים, ולהיזרק בבת אחת לתוך אסוציאציות ומראות רחוקים מן העבר. יש והשירים שלו מאפשרים גם לדמעה או שתיים להתגלגל, ומעודדים לחלוחית ממרקת בקצה העין. או בקיצור, קתרזיס.

בשורות כמו: “בגן העדן של ילדות אשר היה פורח הייתי חלק מהנוף, היום אני אורח” הוא חוזר לתקופת הילדות, ובשירים אחרים שלו הוא מדבר על נעוריו ועל החריקות שחווה בתחילת הקריירה: “והם צרחו תורידו ת’נמוך עם הטוקסידו/ורק אחד אמר: ילד, ילד עוד תוריד את הירח בשבילם”. הוא משחזר את האישה הראשונה, האהבה שנעלמה,  ישראל הישנה, טבע, שדות של אירוסים, וכל מיני ימים אחרים ואנשים שחלפו מזמן. מאזיניו מבקשים יחד אתו, שיחזירו להם בלחיצת כפתור של שלט רחוק דמיוני את החיים הישנים שלהם, שהתפוגגו זה מכבר:

בשלט רחוק, מביט רחוק,
את שוב לובשת לך שמלת כלה,
ואני תקוע בחליפת חיינו.
בשלט רחוק מביט רחוק,
לא אני לא אניח לך,
עד שהאהבה,
תחזור אלינו.

בשיריו הוא נותן לקהל הישראלי הנאמן שלו נחמה ישר לתוך הוריד, והופך אותו לשעה קלה לנרקומן של זיכרונות. הוא מעניק לאוהדיו הזדמנות נוספת להשתכשך ברגעים מעברם, כמו בתוך אמבטיית-תינוק חמה ומפנקת. לשם נדמה, כולם רוצים לחזור. 

כשארצי כתב: “שם היו בתים פזורים איים איים/ שם ילדותי ומה איתי/ אני אקדח טעון געגועים” הוא ברא מטאפורה רבת-עוצמה ביחס לתחושת הגעגוע . הצירוף בין אקדח (אלימות, סכנה) לבין געגועים (רוך, חולשה) הצליח לאחד בין הצד הגברי והנשי שקיים בכל נפש אנושית, ולכן קלע בול לתוך הבטן הרכה של נשים וגברים גם יחד. נראה שהקהל השתוקק להשתתף במטווח, בשעה שידו המיומנת של ארצי היתה קלה על ההדק.

מה קורה כשאוכלים יותר מידיי קצפת מתוקה?

עם כל חיבתנו לנוסטלגיה ולשיריו של שלמה ארצי, חשוב לעמוד על המשמר ולא לתת לאקדח הגעגוע שלו או שלנו להשתלט על חיינו ועל תודעתנו. הרי ההיצמדות לעבר אינה מאפשרת לנו להתקדם הלאה, ולחוות את כל מה שעוד צפוי לנו בעתיד וממתין לנו שם, מעבר לפינה. כי, אחרי הכל, נוסטלגיה היא סוג של משקולת, שמושכת אותנו למטה, ולמרות שלעיתים היא משקולת מתוקה היא עלולה להיגמר ברע, ממש כמו הגזמה באכילת עוגת-קצפת מפתה ומתוקה.

האמת על העבר

פעם… שתינו בהנאה זיפ – משקה שמורכב בעיקר מצבעי מאכל ופחית

   

פעם… ניסינו לרקוד כמו ג’ון טרבולטה, אבל הוא היה היחיד שהצליח

 

פעם… צפינו בנאמנות בסדרות טלביזיה אדיוטיות   

              

האם אתם מכורים לזיכרונות? זיכרונות מן העבר הם חלק ממה שאנחנו כיום, אבל לא צריך לעשות בהם שימוש יותר מידיי תכוף, לא להתמכר. או כמו שכבר נאמר: ‘עישנתי, אבל לא לקחתי לריאות’.

כשאנחנו מדברים על העבר, יש לנו נטייה לצבוע אותו בצבעים ורודים, אבל בינינו, זה לא מדויק שפעם היה לנו רק טוב. אפילו ארצי מודה בשיר אחר כי “אתמול היה טוב, ויהיה גם מחר”. ובזמן שארצי מפלרטט עם בועת הנוסטלגיה, בא שלום חנוך ויורה בה מטווח אפס: ‘כה מתוקה האשליה – נוסטלגיה’, מתוך “דז’ה וו” – כאן בדואט נפלא עם דיוויד ברוזה

 להרשם לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים – להקיש כאן 

שיהיה לכם שבוע נפלא,

יעל רותם

 

 

 

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה