הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

15/01/2011

 

האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?  

בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן הטבעיים. מנגד, זכתה מראה אחרת לחיבה וקירבה מיוחדת, משום שכולן הסכימו על כך שהן נראות בה רזות יותר. ואתם יודעים איך זה, הרוב קובע.

תופעת ‘המראות המרזות’ ידועה זה מכבר לכל מי שמדדה ג’ינס בחנות בגדים ונראתה בו ‘מיליון דולר’, אך כשהגיעה הביתה גילתה שהמראה הביתית מספרת לה סיפור אחר. הייתכן? הרי כל זה נוגד לגמרי את רעיון ההשתקפות המושלמת, חוקי האופטיקה וההבטחה המילונית והקונספטואלית של המילה מראה.

כולנו מוקפים במראות: חברים לעבודה, בני משפחה, ידידים ומכרים שסובבים אותנו, גם הם סוג של מראות. לצערנו לא כולם מהסוג המיטיב. לפעמים אנשים סביבנו מטפטפים לתוכנו באופן מתמשך רגשות שליליים וגורמים לנו נזק משמעותי. הם חוסמים אותנו, גורמים לנו לבטל חלקים בעצמנו ולממש רק מזערית מהיכולות שיש בנו. איפה אנחנו באותו זמן? כנראה שאנחנו עסוקים בלהיות אנושיים, פגיעים, מכחישים.

רחל שפירא כתבה שיר יפיפה בשם ‘אנשי הגשם’, אנשי הגשם המתוארים בשיר הם אנשי שלומנו, אותם חברים אמיתיים ונאמנים, שעלינו לטפח ולשמור מכל משמר, ובשום אופן לא לקבלם כמובנים מאליהם.

ברוח הדברים של רחל שפירא, אני מכנה את האנשים שעושים לנו רע ואינם החברים המיטיבים שלנו בשם ההופכי- אנשי החמסין, כי במקום להמטיר עלינו גשמי ברכה ועידוד, הם מייבשים את מעיין היצירה והשמחה שלנו, עם רוח חמסין יבשה והרסנית שבוקעת את הנפש.

אנשי החמסין פועלים כך מסיבות שונות, ולעיתים קרובות הם עצמם אינם מודעים לזה. הם נוהגים כך מתוך הפחדים שלהם עצמם, מתוך תחרותיות סמויה, מתוך חוסר הבנה,  חוסר אמפאטיה, בגלל הבעיות שהם חווים ולא פתרו עם עצמם, או קנאה שרוחשת מתחת לפני השטח. אחדים אינם מקשיבים באמת לקול לבנו, אלא עסוקים בעיקר בעצמם.

לפעמים אתה חי את זה חיים שלמים, אך יש ואתה מתעורר פתאום בתדהמה, מקיץ מתרדמת חייך. מחליט לשנות מזג אוויר. זהו הסיכוי שלך להצלחה, יצירתיות ואושר.

כדאי שנברר היטב עם עצמנו מיהם אנשי הגשם שלנו, מי עושה לנו טוב, וניצמד לאנשים שבאמת עושים לנו טוב. נהיה כמה שיותר עם האנשים שאיתם אנו מעזים להיות בדיוק כפי שהננו – בלי מסיכות, בכנות גמורה. 

נדרשת תשומת לב מאוד זהירה, כדי להבין מי הן המראות המיטיבות, מיהם האנשים הרגישים, אלו המקשיבים באמת ומשתדלים להיות עמנו בטוב וברע, ממש כמו בשבועת נישואין נאמנה.

ג’וליה קאמרון, סופרת, מבקרת, מחזאית ומורה לכתיבה, מזהירה בספרה “הזכות לכתוב” מפני מפלצות יצירה (באנגלית שם הספר נשמע הרבה יותר טוב- “”The right to write”) .מפלצות יצירה הם אנשים שכל יוצר צריך להימנע מהם. אלו אנשים שמדכאים את היצירתיות שלך, משום שהם מעירים בעיקר הערות שליליות, המביעות חוסר אמון וחוסר התלהבות לגבי היצירה שלך וסיכוייך להצליח.

זה לא אומר שאין לדעתה מקום לביקורת. קאמרון עצמה היא מבקרת ספרות ותיקה, המספרת מניסיונה שבמרבית המקרים גילתה שכאשר אתה מחזק את הצדדים הטובים בכתיבתו של יוצר, אתה תורם הרבה יותר לצמיחתו ושיפור כתיבתו, מאשר כאשר אתה מבקר את הצדדים החלשים יותר. ביקורת שלילית גורמת לדבריה במרבית המקרים רק להחלשה, רגשי נחיתות, ייאוש ובסופו של דבר להפסקת ניסיונותיו של אותו כותב.
בשוק ההון מדברים על אנג’לס (Angels), אותם משקיעים ראשונים שמאמינים במיזם, כשהוא בשלביו הראשונים ונותנים לו את הדחיפה הפיננסית הראשונה שיש בה סיכוי, אך גם סיכון רב.

גם אנחנו צריכים אנג’לס מיטיבים בחיינו שיאמינו בנו, ולמרבה השמחה הם קיימים סביבנו, רק חשוב שנזהה אותם ולא נבלבל בינם לבין האחרים.

אסיים במילותיה של רחל שפירא מתוך השיר אנשי הגשם:

כשאוהבייך יִשְׁכְּחוּ

וְכָל כלבייך יִנְבְּחוּ

אנשי הַגֶּשֶׁם יאספוך אֵל מִטָּתָם.

וְהֵם יָרִימוּ אֶת ראשך

וִיְאַמְּצוּ אֶת ייאושך

לחממך בְּפֵרוּרֵי אַהֲבָתָם.

http://www.youtube.com/watch?v=o9EP2F-kSOU

 

שיהיה לכם יום נפלא,

יום של אנשי גשם,

יעל רותם

 

עוד מהבלוג של יעל רותם

Thumbnail

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 10 years
Thumbnail

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 10 years
Thumbnail

חתול הוא חתול

   לקחנו את הילדים למוזיאון הישראלי לקריקטורות...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים