הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

 

‘אישה אינה נולדת אישה, אלא נעשית אישה’

הרבה מים זרמו בנהר, מאז שהכריזה סימון דה בובואר ש’אישה אינה נולדת אישה, אלא נעשית אישה’. ביצירתה הפילוסופית הגדולה ‘המין השני’ שממנו לקוח הציטוט המפורסם, תבעה דה בובואר התבוננות על החיים שנשים בוחרות לחיות. מכאן עולה סוגית הבחירה שכל אישה מבצעת בנוגע לחירותה: בחירה בעצמאות כלכלית, יצירתית ואינטלקטואלית. על כל אחת מאיתנו לשאול את עצמה: האם אני מודעת לחירותי או מסתירה אותה? האומנם אני משתמשת במלוא המשאבים שבידי, בכישרונותיי, במאוויי, ביכולותיי, בתשוקותיי, בכוחי, על מנת לממש את החירות שלי ?

מי עומד מאחורי אישה מצליחה?

כתבות שמספרות על נשות קריירה בתפקידים בכירים בישראל תמיד מגיעות לדיון בשאלה: ‘איך את מצליחה לשלב בין חיי משפחה וקריירה’. משום מה ההערה הזאת לא מרבה להופיע בכתבות עם זכרים, ולכן מקוממת. כולנו מכירים את המשפט השחוק ‘מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה’. אבל מי עומד מאחורי אישה מצליחה? אם תשימו לב, תגלו שמאחורי אישה כזאת מסתתרות בדרך כלל נשים אחרות והרבה פחות גברים. הנשים הללו מאפשרות לה את הצלחתה: האישה שמנקה את ביתה, הסבתא ששומרת על ילדיה, מטפלת שמגדלת את הצאצאים בשעות הרבות שהיא נעדרת מביתה והמורה הפרטית שמסייעת לילדיה בלימודים . כל אישה שמקדישה את עצמה לקריירה ומנהלת במקביל חיי משפחה והורות מוקפת במעגל תמיכה של נשים אחרות, בין אם הן עוזרות בתשלום או סבתות בהתנדבות. נראה שנשים הן סוג של בבושקה רוסית: את פותחת אחת ובתוכה עוד אחת ועוד אחת, עד האחרונה שבהן.

הבובה הקטנטונת שבפנים

אני מחזיקה בובת בבושקה בידי: בחוץ היא תפוחה וייצוגית, אבל הפס הרוחבי בבטנה מזכיר שיש לה עולם פנימי נסתר. צריך לקלף את כל השכבות, עד שמגיעים לבובה הקטנטונת, זו שנבלעת בכף היד.

מיהן הבובות החבויות בבטנה של הבבושקה הגדולה? ייתכן שהן הנשים שהיינו עד שהפכנו לאישה העכשווית, דגם 2011, מוצגת בחזית חלון הראווה שלנו, האישה שכולם מכירים. הבובה הקטנה שבפנים היא אולי הילדה שהיינו פעם, מזמן, לפני הרבה שנים, ויש שהיא מודחקת כל כך חזק עד שכמעט ונשכח דבר קיומה . נשארו רק תמונות באלבום וכמה זיכרונות מטושטשים.

כשאני מסתכלת על כל אישה, אני תוהה איזו ילדה היא היתה. אני מסוקרנת לדעת מה חשבה פעם, מה היו תקוותיה, מה אהבה לעשות, איך נראו חייה, מה רצתה להיות כשתהיה גדולה ואלו דרכים הובילו אותה למקום ולמצב הנוכחי של חייה.

מה אומרת לך הילדה הקטנה שבתוכך?

הנה תרגיל כתיבה קטן שמחבר אישה בוגרת עם הילדה שהיתה פעם: דמייני כי בדרך פלאית את פוגשת את הילדה שהיית פעם. היא ניצבת מולך, מתבוננת בך ובחייך ומדברת איתך. היא אומרת לך משהו. לו התקיימה פגישה כזאת – מה לדעתך היא היתה אומרת? מה היו המשפטים שלה? מה היתה חושבת עלייך? כתבי את הדברים שאמרה לך בפגישתכן הדמיונית, והרהרי במשמעותם לגבייך. זוהי תשדורת מעולמך הפנימי, אולי אפילו קריאת השכמה.

 http://www.youtube.com/watch?v=aSFPttqYlTU

 שיהיה לכם יום נפלא,

יעל רותם.

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה