הבלוג של יעל רותם

מה הסיפור שלך?

מנחת הסדנה - מה הסיפור שלך? התפתחות אישית דרך סיפורים www.your-story.co.il

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מנובמבר 2010

02/01/2011

                                                   

 

אמהות תמיד עומדות במשימה כמעט בלתי אפשרית. אני נוהגת לאמר שכל אחד משלושת ילדיי זקוק לאמא אחרת, כיוון שמבנה האישיות שלהם כל כך שונה, אך אני רק אחת, ולא יצור מרובה ראשים. משימה לא פשוטה.

להיות אמא זהו תפקיד עוצמתי וחשוב מאין כמוהו,שלא ניתן ללמוד משום ספר, למרות שמדפי החנויות ממהרים להציע ספרי הדרכה לאמהות לצד הנחות לצנצנות קפה.

רק החיים מלמדים אותנו להיות אמהות, רק הילדים שלנו מלמדים אותנו להיות אמהות.

זה תפקיד שתמיד מאתגר, מפתיע ודורש ממך להיות במיטבך. בכוננות חיבוק, בכוננות ספיגה. עבורי זהו תפקיד חיים מתסכל ומדהים, מרגש ומכאיב, תובעני, מעצים ומחבק.

כשאני מדברת על אמהות, אני נזכרת גם ב’יום האם’, חגה של כל אם עברייה, שנגוז עם השנים. אני נזכרת בשיעורי המלאכה והציור בבית הספר, בהם עמלנו על הכנת  המתנות שנעניק לאימהותנו בגאווה.כמה היינו נרגשים כשפסענו מבית הספר בדרכנו הביתה, ובידינו המתנה שהכנו אנחנו,  במו ידינו, לאמא!

האמהות מצידן, שיתפו פעולה מלאה והשתדלו לצאת מגדרן באופן משכנע, ולהעניק לילדיהם את ההרגשה שהצליחו להפתיע ולרגש בצורה מושלמת. היה זה תהליך של קתארזיס מלא, שסיומו הגיע רק לאחר שאחרון האורחים הביע את התפעלותו מהאביזר הלא ברור שהכין הילד.

לדעתי לא רק הבעת האהבה היתה חשובה בתהליך, אלא ההוקרה והכרת התודה.

כולנו זקוקים מאוד להוקרה ותודה, דלק רגשי שמזין אותנו, מפעיל וממריץ לפעולה. אין כמו מילת תודה אמיתית, שנאמרת לנו בזמן וברגע הנכון. אנחנו יודעים את זה, אבל האם תמיד אנו נדיבים מספיק בפיזור תודות?

מאז שהתבטל יום האם, בשל תקינות פוליטית ורגישות למודלים חדשים של משפחות, נושל דור שלם של אמהות מהזכות ליום משלו. הסיבות להחלטה ידועות ואף מובנות בהחלט, ועדיין אני ושכמותי מסתובבות בעולם כשבלבנו געגוע ליום האם משלנו, ועצב קל מפעפע מתחת לפני השטח: דווקא עכשיו כשאנחנו אמהות ביטלו? מה אתנו? גם אנחנו רוצות יחס מיוחד!

כל האמהות שאתם מכירים צריכות תדלוק רגשי, ואל תספרו לי עכשיו על  יום המשפחה, זה לא אותו דבר. אז מה עושים עכשיו?

מעל בימה צנועה זאת, בלוג של אמא ישראלית, אני קוראת בזאת לכתוב מכתבי תודה לאמהות. ככה סתם, בלי לחכות לסיבה מיוחדת.

אני לא יודעת אם עשיתם זאת אי פעם, אבל בטוחה שאם אמכם אינה האם החורגת של סינדרלה או כפילותיה המכשפות, בוודאי גם לכם יש משהו טוב לכתוב. מילה טובה .

אל תחששו. אני יודעת שאנשים רבים חוששים מכתיבה, אבל זאת לא תחרות כישרונות, אין לי ספק שביכולתכם לכתוב כמה מילים.

מי שמרגיש חסום יכול להיעזר בכמה היגדים כלליים, שאותם ניתן להשלים בצורה חופשית, כמו: תודה אמא שהענקת לי… רציתי להודות לך אמא על .. והרי מספר היגדים כאלה הם כבר מכתב.

אולי תמצאו את עצמכם מתלהבים וכותבים יותר, ייתכן ותופתעו. בסופו של עניין לא חייבים לכתוב מגילות, גם כמה מילים טובות הן מתנה מרגשת.

 

לרבים מאיתנו ביקורת, משקעים, התחשבנויות וכעסים. אבל גם אם אנחנו צודקים, כדאי שנזכור, ששום דבר אינו מובן מאליו, ושהאמהות שלנו לא יהיו אתנו לעולם.

אני עוצמת את עיניי ומדמיינת גשם של מכתבי אהבה לאמהות, אושר גדול. 

אם יש לכם איזושהי מילה טובה, כתבו עכשיו , לפני שיהיה מאוחר מידיי.

 

שיהיה לכם יום נפלא,

יעל רותם.

 

אריק איינשטיין שר “אמא שלי”. לחן שלום חנוך: http://www.youtube.com/watch?v=pALaH8J2Wzg

 

 

 

עוד מהבלוג של יעל רותם

תצוגה מקדימה

אושר הוא כמו אגל טל בדשא

  מהו האושר שלכם? האם אתם מרשים לעצמכם להיות מאושרים? העצב והדכדוך הם יצורים שתלטניים בעוד שהאושר הוא חמקמק, כפי שמתואר בשיר היפה של ויניסיאוס דה מוראס: העצב אין לו סוף, לאושר יש ויש. אושר הוא כמו אגל טל בדשא, שקוף...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

כנגד כל הסיכויים

   סיפור אמיתי על אהבת-אם ועל עוצמתו של כוח נשי הימים היו ימי המלחמה הנוראה, מלחמת העולם השנייה. פניה, אישה יהודיה צעירה, יפה ואמיצה, הצליחה לברוח מוורשה ברגע האחרון לפני הכיבוש...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אנשי הגשם

  האם אתם מכירים מראה או חברה שגורמת לכם להרגיש גרוע במיוחד?   בסטודיו בו אני מתעמלת הוכרזה מראה אחת כמראה עוינת. המתעמלות החליטו שזאת מראה שגורמת להן להראות מלאות מנתוניהן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה