הבלוג של גדעון 23

חלום מתוק

איש מגוון ,מתעניין בהרבה דברים . אוהב את החיים ,ומקווה לקבל בחזרה.

עדכונים:

פוסטים: 564

החל מאוקטובר 2011

ביום שלישי האחרון נערך כנס של עמותת בוגרי המכללה לבטחון לאומי ,אשר העמיד במרכזו את מערכת “כיפת ברזל” ,אשר הגנה היטב על אזרחי ישראל במבצע “עמוד ענן”. הכנס התקיים במכון ויצמן ברחובות ,והוקדש לנושא “המדע והטכנולוגיה בשירות עתיד ישראל ,וכיצד תורם הפיתוח הטכנולוגי הלאומי לבטחון המדינה.

08/12/2012

ביום שלישי האחרון נערך כנס של עמותת בוגרי המכללה לבטחון לאומי ,אשר העמיד במרכזו את מערכת “כיפת ברזל” ,אשר הגנה היטב על אזרחי ישראל במבצע “עמוד ענן”.

הכנס התקיים במכון ויצמן ברחובות ,והוקדש לנושא “המדע והטכנולוגיה בשירות עתיד ישראל ,וכיצד תורם הפיתוח הטכנולוגי הלאומי לבטחון המדינה”.

בכנס נכחו עוד, בין היתר, שר המדע פרופ’ דניאל הרשקוביץ, מפקד המכללות הצבאיות – האלוף יוסי ביידץ, נשיא מכון ויצמן – פרופ’ דניאל זייפמן, נשיא אוניברסיטת חיפה – עמוס שפירא, יו”ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח – האלוף (מיל’) פרופסור יצחק בן ישראל ,  ראש מינהל חומ”ה במפא”ת – יאיר רמתי, ראש עיריית רחובות – רחמים מלול ועוד. במסגרת הכנס הוענק תואר עמית של כבוד לדוד פולק, מנכ”ל חלל תקשורת, על תרומתו לפעילות עמותת בוגרי המב”ל. 

את היום התחילו משתתפי הכנס בביקור במפעלי טכנולוגיה ביטחונית, ביניהם: אלתא, מל”מ, מב”ט, תע”א ועוד. במהלך הסיורים למדו המשתתפים ללמוד מקרוב על הפיתוחים המדעיים והטכנולוגיים עליהם שוקדים כיום במפעלי הטכנולוגיה הבטחונית של ישראל. 

אלוף (מיל.) אייל בן ראובן, יו”ר עמותת בוגרי המב”ל, אמר: “1,200 בוגרי המב”ל לדורותיו הם קבוצה בעלת איכויות וכישורים שתורמת ועוד תתרום למדינת ישראל. לפני שנה כאשר החלטנו על נושא הכנס – מדע וטכנולוגיה לשירות בטחון ישראל – לא ידענו שהכנס יתקיים לאחר מבצע צבאי משמעותי דוגמת ‘עמוד ענן’. המימד הטכנולוגי שהיה במהלך המבצע הן בהתקפה והן בהגנה מעלה שאלות רבות לגבי הפעלת העוצמה הלאומית ברמה הטקטית וברמה האסטרטגית. בשנה הקרובה יתכנסו בוגרי המב”ל לדון בנושאים הללו”. 

פרופ’ אלוף (מיל.) יצחק בן ישראל, יו”ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, הדגיש כי “במלחמת יום הכיפורים הסיכוי של מטוס לפגוע בטנק היה 1%-2%, בעוד כיום הסיכוי הוא למעלה מ- 100%. זו ללא ספק מהפכה שכיום היא מובנת היטב”.

פרופ’ בן ישראל ציין 3 אירועים מרכזיים שעיצבו את לוחמת הסייבר של ימינו: תקיפת מערכות המחשבים של אסטוניה על ידי הרוסים באמצעות התקפת  DDOSבשנת 2005, אשר שיתקה תשתיות לאומיות חשובות באסטוניה; אירוע שהתרחש בזמן המלחמה בין רוסיה לגיאורגיה בה במקביל ללחימה, רוסיה ביצעה לוחמת מיחשוב, אשר שיתקה את מערכות השלטון והמכ”מים של הגיאורגים ותולעת ה”סטאקסנט”, אשר שיתקה בשנת 2010 סנסורים בכור הגרעיני בבושהאר ושינתה את התפישות הקיימות לגבי איומי הסייבר כיוון שתקפה סנסורים מכניים. 

“כיום ידוע כי המערכות הפגיעות עליהן חשוב להן הן התשתיות הלאומיות כגון מערכות החשמל, המים, מערכות תחבורה וכו’. לכן הקמנו בישראל את הרשות לאבטחת מידע שתפקידה לשמור על התשתיות הלאומית הקריטיות של ישראל,” הוא הסביר. 

יאיר רמתי, ראש מינהל חומ”ה במפא”ת, דיבר על הגנה מפני איומים בליסטיים ואמר: ” ההגנה האקטיבית היא חלק מראייה כוללת של אסטרטגית ההגנה של מדינת ישראל. בשנות ה- 80 וה- 90 לא היינו בטוחים אם אפשר ליירט טילים מן האוויר.

היום התשובה לכך ברורה.

הכמות ומגוון הרקטות המאיימות על ישראל הולכים וגדלים בקצב מהיר.

המשמעות היא שסך האיום על מדינת ישראל הולך ומחריף.

לכן, מדינת ישראל צריכה להשקיעה במערכי הגנה חדשים כפי שנעשה עם ‘כיפת ברזל’ ו’חץ ’2 הקיימות ו’בבני רשף’ ו’שרביט קסמים’, אשר בפיתוח. ‘

כיפת ברזל’ פותחה בזמן שיא ויודעת כיום לספק הגנה בגובה נמוך, פועלת בכל מזג אויר והיא בעלת יעילות גבוהה.

מערכות הגנה אלו צריכות להתמודד לא רק עם יריית טילים בצורה בודדת, כי אם גם במטחי טילים, המחייבים עוצמת הגנה גדולה יותר”. 

מוקדם יותר דיבר פרופ’ דניאל זייפמן, נשיא מכון ויצמן, ואמר: “פריצת דרך מדעית אף פעם לא נעשית במעבדה, אלא בראשו של המדען. לכן התפקיד לנו הוא לחנך את המדען בצורה הגבוהה ביותר. 

כמו כן נשא דברים ראש עיריית רחובות, רחמים מלול: “אנו מעריכים ומוקירים את  בוגרי המכללה לבטחון לאומי ואת ההתנדבות של בוגריה, אשר מעמידים את ניסיונם ומירצם לצורכי מדינת ישראל. מדינת ישראל אינה יכולה במשאביה ועם ארגוניה להגיע לכל תחום ולכל צורך במשאביה הקיימים.

אנו מציינים 60 שנה לפטירתו של חיים ויצמן, מדען גדול ודגול, אשר אמר: “אני בטוח שהמדע והטכנולוגיה יביאו שלום לארץ הזו”. 

                                   האורח המרכזי בכנס

האורח המרכזי בכנס היה השר לעניינים אסטרטגיים והמשנה לראש-הממשלה משה (בוגי)יעלון.

יעלון אמר בכנס השנתי ע”ש ראש המוסד המנוח מאיר עמית של עמותת בוגרי המכללה לבטחון לאומי את הדברים הבאים: “הממשק הנכון שבין המצביא לבין איש הטכנולוגיה חייב לעסוק באתגרי המלחמה הבאה ולא בזו שהייתה.

שדה הקרב משתנה כל העת.

ולפיכך, השינוי הוא הדבר הבטוח המרכזי, וצריך לשאול כל הזמן מה השתנה.

על המצביא פועלים כוחות המושכים אותו אל הישן והמוכר וזה מקשה עליו להתרומם ולצפות לעתיד.

המצביא חייב להתגבר על משקלות העבר, על המוכר והידוע ולחשוב על אופי המלחמה הבאה”, והוקדש לנושא “המדע והטכנולוגיה בשירות עתיד ישראל וכיצד תורם הפיתוח הטכנולוגי הלאומי לביטחון המדינה”.

השר יעלון הוסיף: “אם בעבר, המצביא דרש מהטכנולוג את היכולות אותן הוא צריך, מהפכת המידע וההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת כיום למצביא לבחור את הטכנולוגיות בהן ישתמש, מתוך מגוון האפשרויות שהטכנולוג מציע”. 

יעלון סיכם ואמר: “מדינת ישראל, אשר חגגה 64 שנים יכולה להתגאות בכך שהפכה למעצמה אזורית, אך היא המדינה היחידה שאני מכיר שזכותה להתקיים בצורה עצמאית עדיין מוטלת בספק.

כאשר בודקים את עוצמתה של ישראל הנתונים הפיזיים לרעתה: שטח קטן, אוכלוסייה מועטה וחוסר במשאבי טבע, אך למרות זאת ישראל היא מעצמה אזורית.

יכולותיה נשענות בין היתר על איכות אנושית בפיתוח אמצעי לחימה והפעלתם.

למדע והטכנולוגיה חשיבות עצומה לעתידה של מדינת ישראל ולכן חשוב להשקיע בהם מאוד באמצעות מערכת החינוך”. 

                                       אודות עמותת בוגרי המכללה לביטחון לאומי

עמותת בוגרי המכללה לביטחון לאומי הינה ארגון ללא כוונת רווח לתמיכה ולתרומה לביטחון הלאומי בישראל.

חשוב לציין כי,בעמותה חברים כ 1,000 בוגרי המכללה ביובל השנים לקיומה.

הבוגרים ממלאים מגוון רחב מאד של תפקידים בלב מוקדי ההשפעה במדינה.

חלקם, שכבר פרשו מעשייתם הציבורית, ממשיכים לתרום לביטחונה הלאומי של ישראל בתפקידי ליבה במגזר המוניציפאלי, במגזר הפרטי-תעשייתי-עסקי, בחינוך ובמגזר השלישי.

עוד מהבלוג של גדעון 23

תצוגה מקדימה

מותה הטרגי של נטי פיינברג

אמש (ה') הלכה לעולמה אשת התקשורת נטי פיינברג והיא רק בת -38 . היא החלה את הקריירה המקצועית שלה כעורכת ומגישה "ברדיו חיפה",ו"ברדיו צפון". פיינברג הצטרפה בשנת 2011 לחדשות 10 בו שמשה בתחילה כקריינית חדשות בתחנות הרדיו...

תגובות

פורסם לפני 4 years

פטמות חלופיות לחולות בסרטן השד

בשנת 2009 חלתה מיכל בסרטן השד. היא עברה טיפולים כימותרפיים, ניתוח כריתה ושחזור של שד אחד. לאחר 3 ניתוחים הסתכלה על עצמה ולא הייתה מרוצה. משהו היה חסר- הדובדבן שבקצפת. ניסיונות רבים של חיפוש פתרונות (תוך כתיבת  בלוג...

תגובות

פורסם לפני 8 years

מאבקה של מורה ערבייה לקבלת זהותה במקום עבודתה

הבמאית גנית אילוז עקבה במשך שנת לימודים אחת אחר הדיל, מורה ערביה צעירה וכריזמטית, המלמדת בבית ספר יסודי בהוד השרון. נוסף לגזענות ולקונפליקט הזהות, מתמודדת הדיל גם עם לחץ כבד מצד המגזר למצוא חתן, בהיותה רווקה המתקרבת לגיל...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה