הבלוג של גדעון 23

חלום מתוק

איש מגוון ,מתעניין בהרבה דברים . אוהב את החיים ,ומקווה לקבל בחזרה.

עדכונים:

פוסטים: 534

החל מאוקטובר 2011

ניתן לראות כי שינוי דפוס החשיבה הזה יכול להיות דבר מאתגר ,וכן הוא דורש לפעמים מאמץ ממשי מהאדם לעצור את עצמו מלעשות מעשים שאנחנו מאוד רוצים. לעתים זה קשה במיוחד משום שבהרבה מקרים מדובר באנשים הקרובים לנו ביותר, שאנחנו רוצים בטובתם. אם אתם במצב כזה, נסו לחזור אל התרגיל ולהשלים את המשפט כל פעם עם מילה אחרת, ואפילו בנוגע לאדם אחר. כשתצליחו להשתחרר מתחושת האחריות על אחרים זה יהיה לא רק מקל ומשחרר עבורכם, זה גם כנראה יהפוך את מערכת היחסים שלכם עם אותו אדם לקלה וטובה יותר.

12/06/2019

אחד הדברים החשובים בפסיכולוגיה הם עיוותי חשיבה.

נשאלת השאלה: מהם עיוותי חשיבה?

                                הגדרת המונח עיוותי חשיבה

מדובר בדברים שבחלק מהזמן עוזרים לנו לעשות סדר בעולם.

אלו צורות חשיבה שבחלק מהזמן עוזרים לנו לעשות סדר בעולם.

מדובר בצורות חשיבה שונות שבעזרתן אנחנו מעוותים את המציאות מעט (או הרבה) כדי להסביר לעצמנו דברים בעולם, השתלשלות של אירועים ולשכנע את עצמנו שדבר מסוים הוא לא באמת כמו שהוא.

אולם, למרות שאותם עיוותים עשויים לעזור לנו במקרים מסוימים, הם יכולים בקלות לגרום לנו לסבל, להזין מתח וחרדה ולגרום לנו להרגיש בעיקר רע עם עצמנו, לפעמים בלי שאנחנו שמים לב.

                                       מהי פרסונליזציה?

אחד מעיוותי החשיבה האלה הוא פרסונליזציה – דפוס חשיבה מוטעה שבו האדם רואה את עצמו, באופן שגוי, כגורם לדברים שאינם באחריותו, ומהווה גורם משמעותי לחרדה והאשמה עצמית.

                                         סוגי פרסונליזציה

קיימים שני סוגים של פרסונליזציה – האחד שנוגע לדברים שקורים לנו, והשני שנוגע לדברים שקורים לאחרים.

אולם המשותף לשני הסוגים הוא שהחשיבה שלנו מעוותת בצורה כזו שלא משנה מה קורה – זה בגללנו, אנחנו לוקחים את זה באופן אישי.

הצורה הראשונה של פרסונליזציה היא לקחת באופן אישי דברים שקורים לנו, למרות שהאופן שבו הם קורים לא בהכרח קשור אלינו.

צורת החשיבה הזו נפוצה בעיקר כאשר אנחנו חווים אכזבה ממשהו או נאבקים במשהו. כולנו כמובן חווים את זה, אבל כאשר צורת החשיבה שלנו היא פרסונלית, אנחנו בטוחים שאותם אירועים בלתי נמנעים הם תוצאה של איזו תכונה שלנו.

                           דוגמה לסוג הראשון של האישיות

נסו לדמיין למשל, שלא קיבלתם העלאה במשכורת שביקשתם או שלא קודמתם בעבודה.

אם צורת החשיבה שלכם היא פרסונלית תניחו כנראה שזה בגלל שאתם לא טובים מספיק, כאשר למעשה, יכולים להיות לכך הסברים אחרים שאין להם שום קשר אליכם.

אולי החברה בקשיים כלכליים שאתם לא יודעים עליהם? אולי מי שקיבל את הקידום הוא האחיין של הבוס שלכם שהבטיח להורים שלו ש”יסדר” אותו? אדם שחושב בצורה פרסונלית יתקשה אפילו לחשוב על האלטרנטיבות האלה, ובאופן אוטומטי יקפוץ למסקנה (שזה עיוות חשיבה נוסף) שזה בגללו.

                                    פתרון לבעיה הראשונה

קיימות שתי אסטרטגיות לפתרון הבעיה

1: הזכירו לעצמכם שאתם לא תמיד (הרבה יותר ממה שנדמה לכם) יודעים מדוע אנשים מתנהגים כמו שהם מתנהגים.

כשאתם מרגישים מאוכזבים ממישהו – בן/בת הזוג שלכם חוזרים הביתה עצבניים, חבר/ה שלא מתקשרים במשך שבועות, הבוס שלא קידם אתכם – במקום להאשים את עצמכם זכרו שבמקרים רבים אתם לא יודעים את הסיבה האמתית לשאלה מדוע הם מתנהגים כך.

כל אחד מתנהג את הדברים שהוא מרגיש בצורה אחרת וייחודית. יכול להיות שבני הזוג שלכם עצבניים כי קרה להם משהו בעבודה, יכול להיות שהחבר/ה שלכם לא מתקשרים כי הם עמוסים בהתחייבויות משפחתיות, ולדברים האלה אין קשר אליכם או למשהו שעשיתם או לא עשיתם.

בסופו של דבר, במקרים רבים אתם פשוט לא יודעים למה אחרים מתנהגים באופן שבו הם מתנהגים, ולכן לקחת את ההתנהגות שלהם באופן אישי ולהניח שזה בגללכם זה פשוט לא הוגן כלפי עצמכם.

2: חשוב להיות מודעים לנטייה הבסיסית של האדם להאשים את עצמו כאשר דברים לא הולכים כמתוכנן.

נסו לשים לב לאופן שבו את מגיבים לאכזבות אישיות, ושאלו את עצמכם האם באופן אוטומטי אתם קופצים למסקנה שמה שלא קרה, זה בטח בגללכם.

זיהוי הנטייה הזו יכול לעזור לכם לשאול שאלה נוספת וחשובה לא פחות – האם התגובה שלכם סבירה ורציונלית?

השאלות האלה יעזרו לכם להפנים שדפוס חשיבה אוטומטי כזה לא רק שהוא חסר תועלת, הוא פוגע בכם. אכזבות הן חלק בלתי נפרד מהחיים ואף אחד לא יכול להתחמק מהן, במילות השיר של האבנים המתגלגלות – you can’t always get what you want. נכון, לפעמים אולי היינו יכולים להתאמץ יותר או לעשות משהו בצורה אחרת, אבל בחלק גדול מהפעמים זה פשוט לא קשור אלינו.

במקום להאשים את עצמכם נסו לעצור לרגע ולחשוב אם זה קשור אליכם או לא – אם כן, נסו ללמוד מזה, אם לא, אל תאשימו את עצמכם וזיכרו שלפעמים החיים פשוט קשים. אל תהפכו אותם לקשים עוד יותר דרך האשמה עצמית בדברים שמחוץ להשפעתכם.

                                       הסוג השני של פרסונליזציה

הצורה השינה של פרסונליזציה היא להרגיש אחראים לאושר של אחרים, ולאכזבות שלהם.

כלומר,בניגוד לצורה הקודמת, כאן מדובר  שדברים שקשורים לאחרים, ולא אליכם, הם בגללכם – אתם חושבים שאתם אחראים לאחרים ולמצב הרוח שלהם, בין אם מדובר ביכולת שלהם להיות שמחים או להצליח, ובין אם היה להם כיף בפעם האחרונה שנפגשתם.

מדובר בעול בלתי נתפס על האחריות שלכם.

ניתן לראות כחי צורת החשיבה הזו, עלולה להוביל להתנהגות מרצה בלתי-פוסקת ולתחושת אשמה כבדה.

פתרון לבעיה

אם אתם מרגישים כך, הנה אסטרטגיה אחת שיכולה לעזור לכם עם זה: נסו לבחון ולאתגר את תוקף האמונה שלכם שאתם נושאים באחריות על אנשים אחרים – לצורך כך, חשבו קודם כל על אדם שאתם מרגישים אחראים לגביו, והשלימו את המשפט הבא: אני אחראי לגורלו של …

בשלב השני רצוי לחשוב האם רצוי שהאדם יתפוס את עצמו כאחראי לתפקודו של אדם אחר.

התשובה האמתית היא שזו לא הערכה ראלית והיכולת לעשות את זה מאוד מוגבלת. האושר של אחרים, ההצלחה שלהם והיכולת שלהם לתפקד ולהתמודד תלויה במספר רב של גורמים – הילדות שלהם משפיעה, ההיסטוריה האישית שלהם משפיעה ואפילו הגנטיקה שלהם יכולה להשפיע.

                                              סיכום חלק זה

ניתן לראות כי שינוי דפוס החשיבה הזה יכול להיות דבר מאתגר ,וכן הוא דורש לפעמים מאמץ ממשי מהאדם לעצור את עצמו מלעשות מעשים שאנחנו מאוד רוצים.

לעתים זה קשה במיוחד משום שבהרבה מקרים מדובר באנשים הקרובים לנו ביותר, שאנחנו רוצים בטובתם. אם אתם במצב כזה, נסו לחזור אל התרגיל ולהשלים את המשפט כל פעם עם מילה אחרת, ואפילו בנוגע לאדם אחר. כשתצליחו להשתחרר מתחושת האחריות על אחרים זה יהיה לא רק מקל ומשחרר עבורכם, זה גם כנראה יהפוך את מערכת היחסים שלכם עם אותו אדם לקלה וטובה יותר.

 

עוד מהבלוג של גדעון 23

תצוגה מקדימה

מותה הטרגי של נטי פיינברג

אמש (ה') הלכה לעולמה אשת התקשורת נטי פיינברג והיא רק בת -38 . היא החלה את הקריירה המקצועית שלה כעורכת ומגישה "ברדיו חיפה",ו"ברדיו צפון". פיינברג הצטרפה בשנת 2011 לחדשות 10 בו שמשה בתחילה כקריינית חדשות בתחנות הרדיו...

תגובות

פורסם לפני 3 years

פטמות חלופיות לחולות בסרטן השד

בשנת 2009 חלתה מיכל בסרטן השד. היא עברה טיפולים כימותרפיים, ניתוח כריתה ושחזור של שד אחד. לאחר 3 ניתוחים הסתכלה על עצמה ולא הייתה מרוצה. משהו היה חסר- הדובדבן שבקצפת. ניסיונות רבים של חיפוש פתרונות (תוך כתיבת  בלוג...

תגובות

פורסם לפני 7 years

מאבקה של מורה ערבייה לקבלת זהותה במקום עבודתה

הבמאית גנית אילוז עקבה במשך שנת לימודים אחת אחר הדיל, מורה ערביה צעירה וכריזמטית, המלמדת בבית ספר יסודי בהוד השרון. נוסף לגזענות ולקונפליקט הזהות, מתמודדת הדיל גם עם לחץ כבד מצד המגזר למצוא חתן, בהיותה רווקה המתקרבת לגיל...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה