הבלוג של דר יועד אליעז

הבלוג של יועד אליעז

אני פסיכולוג המסייע למבוגרים, בני נוער וילדים. אני מייעץ באופן פרטי על מכלול נושאים הקשורים לקשיים בקשר בין אישי, מצוקה ובעיות בחיים. יש לי ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובני נוער בכל הגילים. ליוויתי ילדים ומשפחות במשברים... +עוד

אני פסיכולוג המסייע למבוגרים, בני נוער וילדים. אני מייעץ באופן פרטי על מכלול נושאים הקשורים לקשיים בקשר בין אישי, מצוקה ובעיות בחיים. יש לי ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובני נוער בכל הגילים. ליוויתי ילדים ומשפחות במשברים הקשורים לבעיות התנהגות והפרעות אכילה מצד אחד, ומצד שני למחלות, לאבדן, ולקשיים עם בית הספר. בעבודתי אני משלב בין שלושה דברים: 1. מאמץ להיות מנטש (אדם טוב באידיש) 2. מאמץ להבין את שורשי המצוקה 3. מאמץ לפתור את הבעיה בוסף, פיתחתי תובנות אחדות באשר לפסיכולוגיה של ההרזיה ובאשר לגורמים הפסיכולוגים שעושים את ההבדל בין הצלחה לכשלון בהרזיה. חלק מהתובנות האלו הובילו אותי לכתיבת מאמרים קצרים אותם ניתן למצוא באתר שלי.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מיולי 2010

הפסיכולוגיה של ההרזיה היא התחום שבו לומדים את גורמי הרגש, החשיבה, והמוטיבציה הקשורים באכילה. הכרות עם הגורמים הללו עשויה להיות בעלת חשיבות רבה עבור כל אלו שרוצים לשלוט במשקל הגוף שלהם. מצד שני, התעלמות מהגורמים הפסיכולוגים עלולה להוביל לדיאטות והשמנה מחזוריים, ולתסכול רב. הפסיכולוגיה של ההרזיה עשויה לסייע בשבירת הקשרים המאמללים בין אכילה לבין רגשות דיכאוניים, ובין אכילה לדפוסי חשיבה מוטעים. בנוסף, תחום זה מסייע לאנשים להפסיק לשקר לעצמם, ולקבל החלטה שתהיה עמידה לשנים ארוכות באשר לשינוי הרגלי האכילה.

22/07/2010

הרזיה והשמנה נקשרות אצל רובנו לאכילה ולשרפת קלוריות. לפי תפיסה רווחת זו הרזיה היא פונקציה של דיאטה ואימוני כושר. אולם, דווקא אלו שהתנסו בתוכניות הרזיה המבוססות על דיאטה ואימוני כושר יודעים שקיים מרכיב פסיכולוגי חשוב בכל הקשור להרזיה. הם יודעים שלא תמיד הדיאטה והכושר מביאים לתוצאות הרצויות, ושלאחר שמסתימת תוכנית הרזיה, חוזרים תוך זמן קצר למשקל הקודם. להלן הגורמים הפסיכולוגיים העיקריים הקשורים בהרזיה:

  1. רגשות – השמנה כרוכה בדרך כלל ברגשות של כשלון, בושה ואשמה. בחברה בה רזה = יפה כמעט בלתי אפשרי להימנע מרגשות קשים אלו. מנגד, הרזיה מעוררת רגשות של הצלחה, שחרור, סיפוק ואושר. ברובד יותר עמוק, הרגשות שנקשרים עם השמנה קשורים לדיכאון: שעמום, ריקנות, בדידות, אי התאמה לחברה, העדר סיפוק ותסכול. נוף הרגשות הכרוכים בהשמנה שונה מאדם לאדם. אצל אחדים ההשמנה מעוררת בושה ורחמים עצמיים, ואצל אחרים ההשמנה מובילה לייאוש ואף למחשבות אובדניות. הכרת הרגשות האלו, והבנת המקור העמוק שלהם עשויה לתרום להחלשת עוצמתם. כאשר הרגשות הללו מובנים ומוחלשים האכילה המופרזת עשויה להיחלש ואף להפסק.
  2. דפוסי חשיבה – השמנת יתר מלווה בדרך כלל בדפוסים אופייניים של חשיבה. דפוסי החשיבה האלו קושרים באופן לא רציונלי בין אכילה לסיפוק. כך למשל רבים חושבים ש”האוכל מרגיע”, ש”האכילה נותנת כוח”, או ש”האכילה עושה טוב”. מקור דפוסי החשיבה האלו מצוי בתרבות ובחינוך שאינם תואמים את מציאות החיים. אמנם אכילה מרגיעה תינוקות, אך אין זה מתאים עוד לילדים, בני נוער ומבוגרים לנסות ולהירגע באמצעות אכילה. אנחנו צריכים לאכול כדי לצבור כוח בגוף, אולם אין זה נכון לאכול באופן מוגזם כדי לצבור עוד ועוד כוח. ואכן, אכילה עושה לנו טוב, אבל יש דרכים נוספות ליהנות ולהרגיש סיפוק, ובטווח הארוך אכילה רבה ומיותרת עושה רע.
  3. הונאה עצמית – המכשול הפסיכולוגי העיקרי בירידה במשקל הוא הונאה עצמית – כלומר, אנחנו משקרים לעצמנו. אנחנו מרמים את עצמנו בדיאטה, ואנחנו מרמים באשר לאימוני הכושר הגופני שלנו. שמירה על דיאטה ואימוני כושר דורשים מאמץ, והמאמץ כרוך בסבל וכאב. מצד שני, גם ההונאה העצמית כרוכה בסבל, אנחנו לעולם לא יכולים לשקר לעצמנו באופן מושלם כי אנחנו הרי יודעים את האמת, וכתוצאה מכך אנחנו חווים השפלה ובושה. כאשר משקללים את  מחיר  הסבל שכרוך במאמץ ההרזיה, לעומת המאמץ הכרוך בהונאה העצמית, נמצא כי הסבל הכרוך בהתמדה ובמאמץ שבהרזיה “שוקלים” יותר מהסבל הכרוך בהונאה העצמית, ולכן בוחרים רבים מאיתנו באופציה האחרונה.
  4. מוטיבציה –המוטיבציה היא גורם מכריע עבור כל מי שמנסה להרזות. סיפורי הצלחה של אנשים שהצליחו להוריד ממשקלם כוללים כמעט תמיד משפטים המלמדים על חשיבות גורם ההחלטה בהצלחתם: “החלטתי באופן סופי שהפעם, זו בהחלט הפעם האחרונה”, או “הגעתי למצב שבו הייתי חייבת לסיים אחת ולתמיד עם ההשמנה”. כדי להצליח לצאת ממעגל הדיאטה-השמנה-דיאטה צריך לקבל החלטה המחייבת את עצמך שלא לחזור עוד לעולם להרגלי אכילה מופרזת.

עוד מהבלוג של דר יועד אליעז

כאשר המתבגרים שלנו אינם הולכים בתלם...

כאשר שתי בנותינו הגיעו לגיל ההתבגרות, הן בחרו בדיאטה טבעונית. הן הפסיקו לאכול כל דבר שמקורו מהחי, וכל דבר שכרוך בניצול של בעלי חיים. כך שמלבד בשר, מוצרי חלב וביצים, נמנעו אפילו מאכילת דבש – שהפקתו כרוכה בניצול הדבורים!...

האם ילדיכם מתנהגים באופן פוגעני?

מדי פעם, כשילדינו הפעוטים היו חוזרים מהגן או מבית הספר, היו מספרים שאחד הילדים, או אחת הילדות העליבו אותם. בכל פעם כזאת הרגשנו חסרי אונים נוכח העלבון שהקטנים שלנו ספגו לחינם. היינו מעודדים אותם, ומסבירים להם עד כמה לדברים...

תצוגה מקדימה

הונאה עצמית והרזיה / ד"ר יועד אליעז

קיימים מספר תנאים שמאפשרים לנו לשקר לעצמנו: רק אנחנו מפקחים על עצמנו – אכילה היא בהרבה מקרים עניין אינטימי, חלק ניכר מהאכילה שלנו היא כאשר אנחנו לבד.  גם כאשר אנחנו אוכלים עם עוד אנשים, הם אינם יודעים כמה אכלנו כבר...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה