הבלוג של דר יועד אליעז

הבלוג של יועד אליעז

אני פסיכולוג המסייע למבוגרים, בני נוער וילדים. אני מייעץ באופן פרטי על מכלול נושאים הקשורים לקשיים בקשר בין אישי, מצוקה ובעיות בחיים. יש לי ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובני נוער בכל הגילים. ליוויתי ילדים ומשפחות במשברים... +עוד

אני פסיכולוג המסייע למבוגרים, בני נוער וילדים. אני מייעץ באופן פרטי על מכלול נושאים הקשורים לקשיים בקשר בין אישי, מצוקה ובעיות בחיים. יש לי ניסיון רב בעבודה עם ילדים ובני נוער בכל הגילים. ליוויתי ילדים ומשפחות במשברים הקשורים לבעיות התנהגות והפרעות אכילה מצד אחד, ומצד שני למחלות, לאבדן, ולקשיים עם בית הספר. בעבודתי אני משלב בין שלושה דברים: 1. מאמץ להיות מנטש (אדם טוב באידיש) 2. מאמץ להבין את שורשי המצוקה 3. מאמץ לפתור את הבעיה בוסף, פיתחתי תובנות אחדות באשר לפסיכולוגיה של ההרזיה ובאשר לגורמים הפסיכולוגים שעושים את ההבדל בין הצלחה לכשלון בהרזיה. חלק מהתובנות האלו הובילו אותי לכתיבת מאמרים קצרים אותם ניתן למצוא באתר שלי.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מיולי 2010

בהרבה מקרים הורים אינם מודעים לכך שילדיהם מתנהגים באופן פוגעני. יש משפחות בהן לא נהוג להעליב ולפגוע זה בזה, ובכל זאת הילדים מתנהגים באופן פוגעני כשהם בחברת בני גילם. נראה כי ההתנהגות הפוגענית נרכשת בקלות רבה מאוד

17/10/2010

מדי פעם, כשילדינו הפעוטים היו חוזרים מהגן או מבית הספר, היו מספרים שאחד הילדים, או אחת הילדות העליבו אותם. בכל פעם כזאת הרגשנו חסרי אונים נוכח העלבון שהקטנים שלנו ספגו לחינם. היינו מעודדים אותם, ומסבירים להם עד כמה לדברים הפוגעניים שנאמרו להם אין שחר. מאז אני חושב כיצד גדלים ילדים פוגעניים? לא אחת אני פוגש בקליניקה שלי מבוגרים שבילדותם היו קרבן לעלבונות, העובדה שאינם שוכחים את העלבון לאחר שנים רבות מבהירה שאין מדובר לא באירועים שוליים. בדרך כלל ילדים זוכים לעידוד מצד הוריהם ומחניכהם. העידוד מסייע להם לפתח אמונה בעצמם ואמון בבני אדם. ואז, כאשר אחד מחבריהם אומר להם דבר מרושע נפגע האמון הזה. הנה שתי דוגמאות:

  • מיטל בת שלוש עדיין לובשת חיתול. רוב החברות בנות הגיל שלה כבר נגמלו מחיתולים. והנה אחת מהחברות אומרת לילדים בגן: “מיטל היא תינוקת, היא עדיין לובשת חיתול”.
  • דניאל בן החמש לא אוהב להסתפר. גם אביו של דניאל מגדל רעמת שער, ואין להוריו שום התנגדות שלדניאל  יהיה שער ארוך. חלק מהילדים בגן חושבים אחרת, ולא אחת אחד החברים מודיע לכל מי שמוכן להאזין לו כי “דניאל הוא לא בן, יש לו שער ארוך ולכן הוא בת”.

בשני המקרים הורי הילדים שנפגעו היו צריכים לנחם ולעודד את ילדיהם. הוריה של מיטל הסבירו לה ללבישת חיתול אינה מעידה על כך שהיא תינוקת. היא הולכת בכוחות עצמה, משחקת ומדברת ולכן היא ילדה לכל דבר. הוריו של דניאל אמרו לו שהרבה בנים אוהבים שהשער שלהם ארוך, וגם לאבא שלו יש קוקו.

בבתים בהם ההורים פוגעים זה בזה, ואינם מהססים להעליב את ילדיהם, יגדלו ילדים פוגענים. גם במשפחות בהן ההורים בוחרים “לא להתערב” כאשר אחים גדולים מעליבים את אחיהם הצעירים, הילדים ילמדו שהתנהגות פוגענית היא לגטימית.  לעומת זה בהרבה מקרים הורים אינם מודעים לכך שילדיהם פוגעניים. בהרבה מקרים הורים אינם מודעים לכך שילדיהם מתנהגים באופן פוגעני. יש משפחות בהן לא נהוג להעליב ולפגוע זה בזה, ובכל זאת הילדים מתנהגים באופן פוגעני כשהם בחברת בני גילם. נראה כי ההתנהגות הפוגענית נרכשת בקלות רבה מאוד. בנוסף, העלבונות שילדים מטיחים בחבריהם מבטאים רעיונות פשוטים וקליטים, קלישאות שקל מאוד להסחף אחריהן.

לכן, תפקידם של הורים לחנך את ילדיהם לא לפגוע בילדים אחרים. עליהם להיות מודעים לפיתוי שבהתנהגות הפוגענית, ולפעול נגדה. הנה מספר טיפים כיצד לחנך נגד התנהגות פוגענית:

  • בדקו האם התנהגות פוגענית מהווה חלק משגרת המשפחה שלכם. באם כן, שאלו את עצמכם, האם אתם רוצים שילדיכם יחקו אתכם ויהיו פוגענים כלפי בני גילם?
  • אין זה מספיק לשנן באזני ילדים ש”לא יפה להעליב”. צריך להסביר להם עד כמה עלבון והשפלה מכאיבים לזולת.
  • עודדו התנהגות של הזדהות עם הזולת אצל ילדיכם. עזרו להם להיות מודעים לכך שנוכח סבל של האחר הם עצמם מרגישים סבל.
  • חנכו את ילדיכם להזהר מפני אימוץ רעיונות פשטניים וקלישאות. למדו אותם כי שטויות פוגעניות אינן נכונות.

עוד מהבלוג של דר יועד אליעז

מהי "הפסיכולוגיה של ההרזיה"? / ד"ר יועד אליעז

הרזיה והשמנה נקשרות אצל רובנו לאכילה ולשרפת קלוריות. לפי תפיסה רווחת זו הרזיה היא פונקציה של דיאטה ואימוני כושר. אולם, דווקא אלו שהתנסו בתוכניות הרזיה המבוססות על דיאטה ואימוני כושר יודעים שקיים מרכיב פסיכולוגי חשוב בכל...

תגובות

פורסם לפני 10 years

כאשר המתבגרים שלנו אינם הולכים בתלם...

כאשר שתי בנותינו הגיעו לגיל ההתבגרות, הן בחרו בדיאטה טבעונית. הן הפסיקו לאכול כל דבר שמקורו מהחי, וכל דבר שכרוך בניצול של בעלי חיים. כך שמלבד בשר, מוצרי חלב וביצים, נמנעו אפילו מאכילת דבש – שהפקתו כרוכה בניצול הדבורים!...

תצוגה מקדימה

הונאה עצמית והרזיה / ד"ר יועד אליעז

קיימים מספר תנאים שמאפשרים לנו לשקר לעצמנו: רק אנחנו מפקחים על עצמנו – אכילה היא בהרבה מקרים עניין אינטימי, חלק ניכר מהאכילה שלנו היא כאשר אנחנו לבד.  גם כאשר אנחנו אוכלים עם עוד אנשים, הם אינם יודעים כמה אכלנו כבר...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה