הבלוג של יפעת יודובסקי

yifatyud

שמי יפעת. לפני הכל, אמא לאופיר בת החמש וחצי ולאופק בן השלוש ואשתו של עידודי- עולם ומלואו בשבילי. אי של שקט ואהבה. בשנה האחרונה גם יזמית עצמאית. לאחר שנים של ניהול פרוייקטים והפקות, הגיע מבחינתי הרגע המתאים בו כל מה שעשיתי... +עוד

שמי יפעת. לפני הכל, אמא לאופיר בת החמש וחצי ולאופק בן השלוש ואשתו של עידודי- עולם ומלואו בשבילי. אי של שקט ואהבה. בשנה האחרונה גם יזמית עצמאית. לאחר שנים של ניהול פרוייקטים והפקות, הגיע מבחינתי הרגע המתאים בו כל מה שעשיתי התנקז לנקודה בה החלטתי- אני עושה! (ומי שמכיר אותי גם יאשר שברגע שהחלטתי שום דבר גם לא יעמוד בפני)

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מדצמבר 2013

שמי יפעת. אמא לאופיר, בת החמש וחצי ולאופק, בן השלוש.
אשתו של עידו, החצי השני שלי- משפחה המייצגת עבורי עולם ומלואו. אי של אהבה.

” לאן אתה דוהר?” של דור דניאל עוסק בחלומות וביקורת עצמית כלפי הדרך בה בוחר האדם ללכת במסע לעשות את מה שאתה אוהב. מדהים איך אנחנו מתעסקים בזה כל כך הרבה. מצד אחד משהו שאמור להיות כל כך טבעי, מצד שני זה ממש לא עניין של מה בכך. עולם מוזר.אם לא נעשה מה שאנחנו אוהבים, מה נעשה?

“ אין אחד שלא מביע משאלה
אולי אחת תתגשם
מה יהיה אם זאת שהכי רצית
תלך איתך ואז תיעלם?
תיזהר

על החלומות שלך תתבונן
אל החלומות שלך תתכוון
הם עלולים להתגשם….. ”

 

כהורים, עוד במהלך ההיריון הראשון עלו השאלות סביב נושא החינוך אותו נרצה להקנות לילדינו. מהם הערכים אותם נרצה להקנות, מהי סביבת המגורים הנכונה עבור ילדנו ועד כמה נרצה ונוכל להשקיע בעבור שאיפות אלו.

סטיב ג’ובס אמר פעם שהיעוד שלנו בחיים מתגלה תוך כדי עשיה של הדברים שאנו אוהבים ותוך שימוש באינטואיציה. את התמונה הגדולה נוכל להבין רק ברגע שנחבר את הנקודות לאחור. כמה נכון….

מאז שאני זוכרת את עצמי עולמות התוכן בהם עסקתי כמעט תמיד סבבו סביב ילדים, טכנולוגיה, חינוך, וידאו, ופיתוח פרויקטים חוצי יבשות “יש מאין”.

סוגאטה מיטרה  (Sugata Mitra. פרופסור לטכנולוגיה חינוכית בביה”ס למדעי החינוך, תקשורת ושפות באוניברסיטת ניוקאסל באנגליה), מוביל לדעתי כיום את אחד המחקרים המרתקים ביותר בעולם החינוך .

מיטרה התפרסם בזכות ניסוי בשם ” A hall in the wall” שערך בשנת 1999. ניסוי שנגע בשאלת המוקד בחינוך – ובו הדגים את יכולת ההנעה ללמידה עצמאית של ילדים.  במהלך הרצאה שנתן בכנס TED בשנת 2013  שיתף מיטרה בחלום לבנות בית ספר בענן. מקום בו, יוכלו ילדים  לשאול את השאלות הגדולות ולחקור את התשובות בעצמם באמצעות המשאבים הזמינים ברשת.

באותה שנה זכה מיטרה בפרס TED על יזמות חובקת גבולות ובאמצעות כספי הזכייה הקים את  ”ביה”ס הראשון בענן” באנגליה ומיד לאחריו הוקמו בית ספר נוסף באנגליה ושניים נוספים בהודו.

חוקר נוסף ומומחה בעל שם עולמי בתחום פיתוח היצירתיות והחדשנות הוא סר קן רובינסון  (Sir Ken Robinson) . רובינסון טוען כי מערכת החינוך כיום, בתצורתה הנוכחית, זהה לכשהייתה לפני מס’ עשורים ובתוך כך בתי הספר מתקשים  להתאים את עצמם לעידן הטכנולוגי ,מחסלים את היצירתיות של התלמידים ומדכאים את האינדיבידואליות שלהם.

מחקרים אלו ,כמו מחקרים רבים ונוספים בתחום , בנוסף לפגישות רבות עם אנשי חינוך , אקדמיה ובני נוער הובילו אותי למסקנה כי גישת מערכת החינוך במתכונתה הנוכחית כבר אינה עובדת. עלינו להמשיך ולהשקיע בחינוך ולהציע לכל תלמיד באשר הוא סביבת למידה  גמישה , עדכנית (וחינמית) , המשלבת למידה הן בבית הספר הרגיל והן במסגרת וירטואלית.

עם מסקנה זו פניתי לחבר טוב, קולגה, בעלים של חברת חינוך ידועה ומובילה והצגתי לו ראיון, חלום!
יחד, המשכנו בסבב פגישות בהם פיתחנו את הרעיון העומד מאחורי המוצר ולבסוף הצגנו את הרעיון המשותף אף למנכ”ל החברה ולצוות הפיתוח העסקי .
לא היה פשוט לשכנעם, אך לאחר כמה פגישות נוספות התקבל אור ירוק והחל תהליך שכלל בתוכו הגדרת מוצר ומחקר מקיפים ועמוקים יותר ולבסוף חתמנו על הסכם שותפות ויצאנו לדרך להגשמת החלום: הקמת רשת חברתית , בינלאומית , מבוססת וידאו המיועדת לבני נוער, תחת הרעיון “ילדים מלמדים ילדים”, בה כל משתמש יכול לעלות סרטון ובו סוג של הדרכה / הרצאה על חומר לימודי.

את העבודה על המיזם המשותף התחלנו לפני כחצי שנה ואני בראשו.

הדרך לפנינו עוד ארוכה וכמספר העליות כן גם מספר הירידות. יש לנו עוד המון מה ללמוד אך עם זאת, עם כל צעד ועל כל שעל אני יודעת שזכיתי “להיבנות” ושמחה על כל שיעור שנקרא בדרכי. אני צמאה לכל מה שיש לעולם הזה להציע לי ויודעת בלב שלם כי  מצאתי את ייעודי בחיים.

 

“Education is the most powerful weapon which you can use to change the world” 
Nelson Mandela

עוד מהבלוג של יפעת יודובסקי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה