הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

היסטוריה חלופית, מסתבר שיש ז’אנר ספרותי כזה. והפעם: מה היה קורה אילו היטלר ניצח? שאלה מצמררת והתשובות בספר

21/11/2015

ארץ אבות מאת: רוברט האריס

ז’אנר: מותחן, היסטוריה חלופית

הוצאת כנרת זמורה ביתן 332 עמודים

מה היה קורה אילו היטלר וחבר מרעיו היו מנצחים במלחמת העולם השנייה? תסריט אימה שבוודאי הטריד אי אלו אנשים וכיום אפילו אקטואלי מתמיד שכן אירופה שוב נמצאת תחת איום וכיבוש של קיצוניים אכזריים שברצונם להשתלט על היבשת ואף על העולם כולו.

ובכן, הסופר רוברט האריס חשב על התסריט הזה ואף כתב אותו והוציא אותו לאור לפני 20 שנה בספר “ארץ אבות”, וכעת לרגל יובל ה-20 לספר הודפסה מהדורה חדשה עם הקדמה מעניינת שכתב הסופר על גילגולי הכתיבה של הספר, שלא לומר ייסוריי הסופר.

הספר הוא למעשה מותחן, המתרחש באפריל 1964 בברלין, ובו קצין בשם זאוויר מארץ’, בלש בשירות  משטרת הפלילים הנאצית, המוכרת בשמה המקוצר, קְריפּוֹ, נתקל במותם של בכירים לשעבר במפלגה הנאצית והוא זה אשר מנהל את החקירה. חלק מהדמויות בספר אכן היו דמויות מפתח במשטר הנאצי וניכר כי הסופר ערך תחקיר ונתן לנאצים האלה חיים לאחר המוות לצורך קיום העלילה הבדיונית.

כבר בתחילת החקירה, מארץ’ איננו מצטייר כנאצי טיפוסי, אכזרי ובלתי אנושי,  וגם בלי לרצות התחלתי לחבבו, מארץ’ כקצין וותיק מריח שמה שנראה על פני השטח הינו טיוח של מעשים חמורים ואפלים והוא נרתם לחקירה בכל נימיו, וככל שהוא מתקדם בגילוייו הוא עצמו נתון בסכנת חיים ממשית, אך זה לא מרתיע אותו.

לצידו, מופיעה דמות של עיתונאית, אמריקאית צעירה ומשוחררת, אשר מתגוררת בברלין בזכות מוצאה הגרמני של אמה. בתחילה מערכת היחסים בין מארץ’ לבינה אפופה בחשדנות ובניכור תרבותי, אך ככל שתהליך החקירה נמשך, האווירה ביניהם מפשירה ועל אף הבדלי הגילים (42 ו-25) מתרחש ביניהם רומן קצר ובלתי נמנע. אם יש לי ביקורת על הספר, הרי שדמות העיתונאית, בעיניי מאוד סטריאוטיפית, אך אני מבינה את הצורך להעצים ולהדגיש את ההבדלים בין התרבות האמריקאית “הטובה”, וההתרבות הנאצית “הרעה”.

היטלר כדמות איננו מופיע בספר ואיננו משולב ישירות בעלילה, אך שמו מוזכר מספר פעמים, וברור שרוחו הרעה שוררת בכל דף ועמוד ומטילה אימה, ובכלל אווירת האימה, הפחד, הניכור, והחשדנות ההדדית החזקה מפעמת בעלילה וכן תרבות חוסר הנאמנות וההלשנה שהייתה קיימת בין הנאצים לבין עצמם עולה כתופעה שיגרתית בין קולגות ואף בין בני משפחה ואלה הזכירו לי מאוד את אווירת הספר “לבד בברלין” של הנס פאלאדה. גם סופו של הספר איננו מבשר טובות לגיבורו, ממש כפי שהסתיים “לבד בברלין”, אך עדיין משאיר פתח לתקווה!

הספר מותח וסוחף ומתכתב היטב עם ההיסטוריה המוכרת לנו שבה כמעט שאין תיעוד כתוב ל”פתרון הסופי”. הספר מעלה סוגייה זו ופותר אותה בדרכו. בזכות גילוייו של מארץ’ יידע העולם סוף סוף כיצד נעלמו כל יהודי יבשת אירופה, אבל, הרי, אנחנו כבר יודעים זאת!

זו פעם ראשונה, מזה זמן רב שלא יכולתי ללכת לישון ונסחפתי אחר העלילה. הלכתי לישון רק כשסיימתי את הספר וזה קרה בשעות הקטנות של הלילה, מכאן ברור שאני ממליצה בחום על הספר! ולמי שלא קרא עדיין את “לבד בברלין”, אני ממליצה שבהזדמנות קרובה יקרא גם ספר זה, כך שהתמונה על השפעת הנאציזם גם על הגרמנים עצמם תהיה יותר רחבה.

ארץ אבות

מצ”ב קישור לסקירה שלי על הספר “לבד בברלין”

http://saloona.co.il/yefrha123/?p=900?ref=blog_main

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה