הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

עוקבים: 23

החל מאוגוסט 2012

מה אספר לילד? כיצד ניתן להרגיע את ילדינו ותלמידינו במציאות כל כך אלימה. מה חושבים ילדי מהגרי העבודה והפליטים על מה שקורה בזמן האחרון? בשתי מילים: הם מפחדים! כמו כולנו!

19/10/2015

אתמול בערב התרחש הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע. אזרח אריתריאי, נתין זר שנקלע למקום, מקבל את תפקיד (סוף) חייו, הוא היה האדם הלא נכון, בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון! כתוצאה מכל המהומה, הוא נחשד כמחבל, נורה וכשהוא זוחל בשארית כוחותיו ומנסה להתחמק, קבוצת אזרחים חמומי מוח, לוקחת לידיהם את החוק ומסיימת את המלאכה ופשוט מבצעים בו לינץ’!

מה אומרים לילדים במקרים כאלה?! מתלמידי כיתה ו’, כבר אי אפשר להסתיר מידע ואי אפשר לכבס מילים. בעיה!

והיום בבוקר נכנסתי לכיתתי, כיתה ו’. בכיתה יושבים תלמידים אשר הוריהם מכונים מהגרי עבודה ופליטים. ביניהם מספר בנים ובנות אשר נולדו באריתריאה ואשר הגיעו לארץ לפני כארבע שנים או חמש שנים. וכמו כל יום בזמן האחרון, כשאני נכנסת לכיתה, רבים התלמידים המבקשים “תעשי שיעור אקטואליה”.

“מי ראה אתמול חדשות?” אני שואלת, עוד ועוד ידיים מתרוממות. “מה קרה אתמול?” אני ממשיכה לשאול ומספר ילדים כבר מפרטים בדיוק את קורות האימה של ליל אמש. כן, כבר יש לנו תרגולת בשיעורי אקטואליה שהכותרת המתמשכת שלהם היא גל הטרור: קודם מספרים את העובדות הידועות, אחר כך מדברים על הרגשות: המילים פחד, חשש וחרדה נאמרות שוב ושוב, אחרי הרגשות צצות השאלות, וכל פעם מחדש הם שואלים: “למה הם עושים לנו את זה?” שואלים ילדים שהוריהם מרחבי אפריקה, ואשר רובם נולדו בישראל והם מפוחדים כמו הילדים “שלנו” ואז עולות השמועות. לכל אחד יש סיפור שהעבירו לו בווטצאפ או שלחשו על אוזנו, סיפור על מחבל שהסתובב בשכונה “תפסיקו להקשיב לשמועות”, מזדעק ג’ ופונה לילדי הכיתה: “אתם לא מבינים שזאת הכוונה שלהם, להפחיד אותנו?”… הוא צועק בכיתה ואני נדהמת מהבנתו.

ותלמיד אחד מאריתריאה, ילד נבון ומרשים, שעבר מסע מפרך ומסוכן עד שהגיע לישראל עם משפחתו, תלמיד אשר מרבה להשתתף ולתרום לדיונים הנערכים בכיתה, ישב שקט מהרגיל, ולא אמר מילה, אולי הוא חשב על המסע עבר עם משפחתו עד לישראל, “הארץ המובטחת”, ואלי חשב שהארץ המובטחת בעצם כבר לא בטוחה לא  להם, לא לנו ולא לכולנו.

מצב רוח

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה