הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

ממליצה על “איקטוס”, רומן היסטורי שייקח אתכם רחוק אל האימפריה הרומית וייתן לכם אפשרות ללמוד קצת יותר על התקופה ועל דוקטרינת הלחימה של האימפריה, וכמובן שאי אפשר בלי הנקודה היהודית, שגם בה תפגשו בספר.

21/07/2015

“סיפורם של אזרח רומאי ועבד יהודי תחת שלטון האימפריה הרומית”, משפט זה מופיע על חזית הספר ואין ספק שזוהי תמצית נאה לסיפור המסופר בספר, אך יש בו יותר מכך. האימפריה הרומית מוכרת וידועה לכל בוגר מערכת החינוך וכולם יודעים שטיטוס הרס את בית המקדש השני  בט’ באב ובזז את כלי הקודש של בית המקדש, כולל המנורה (שעם השנים הפכה להיות סמל המדינה). לקינוח, הוגלו היהודים מארצם ושבו לכאן עם הקמת הציונות . נו, טוב, הפוסט הזה הוא בוודאי לא שיעור בהיסטוריה, אך אי אפשר להתעלם מהרקע ההיסטורי הזה כשבאים לקרוא את “איקטוס”.

ובכן, “איקטוס”, לא עוסק ביחסים שבין היהודים לרומי, והוא בכלל לא ספר היסטוריה, אלא הוא עוסק בהתפתחותו האישית של צעיר בתוך הארגון הענק שהזה ששמו האימפריה הרומית ובתככיה (זיכרו זאת, בסוף הספר!). הצעיר, יארניס, מגיע מרקע משפחתי לא מיוחס ובזכות נישואי אימו לאיש עשיר, סוחר חיטה, שמעמדו ברומי היה רם, הוא סולל את דרכו בצבא והופך מטירון לקצין מצטיין לדרגה הרמה ביותר של מפקד הליגיון. אך, גיבורנו, יארניס לא מוצג רק כמכונת לחימה, חסרת רגשות ומחשבות, אלא כאדם משכיל, שעובר הכשרה פילוסופית, אשר עוזרת לו גם בגיבוש אישיותו וגם בעל יכולת רגשית, רמז, הוא מתאהב… והוא אפילו בעלים לכלב, מה שמאוד מרכך את כובעו כקצין מאומן, מיומן ואמיץ, שלא לומר, אכזרי.

ובלי הנקודה היהודית, בכל זאת אי אפשר, ולנישה הזו, נכנס , יואיר, עבד יהודי שהופך ליועץ הסתרים של יארניס, ובעצם היום היינו קוראים לו קוצ’אר או מורה רוחני. יואיר בעל אינטילגנציה רגשית מפותחת וחושים חדים מנחה את יארניס בכל שלב בחייו ורואה כיצד הוא עושה חיל תרתי משמע.

הדבר שעניין אותי מכל בספר, היה תיאור המבט המפנים על תורת הלחימה של הליגיון הרומי ועל פי הספר, יארניס בכבודו ובעצמו פיתח מבנה בשם “שושנה” (הסבר בעמ’ 202) כתרגיל טקטי מתקדם של דוקטרינת הלחימה הרומית. מסתבר שזה מרתק לקרוא על כך! הספר עורר בי חשק לרוץ לאינטרנט ולקרוא עוד וללמוד עוד על התקופה ועל תורת הלחימה הרומית  וזה כשלעצמו מעיד על העניין שגיליתי בנושא ועל החיות שבה מוצג הנושא בספר.  ניכר שהסופר, אלי אבידר, הינו בעל ידע רב ומרשים בדוקטרינת הלחימה הרומית, ואני בהחלט ממליצה על הספר, גם אם בדרך כלל, אתם לא נוטים לקרוא רומנים היסטוריים, ובעתיד אשמח לקרוא עוד ספרים של אלי אבידר.

ומי שירצה לדעת, מה פירוש המילה איקטוס? יקרא נא את הספר ויבין…

איקטוס

 

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה