הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

טיול משפחתי בחו”ל הוא מסע, הוא הרפתקה, הוא חוויה, אך ההכנה אליו דורשת תכנון ומחשבה ובמהלכו נדרשת גמישות מחשבה וגמישות פעולה. סעו ותיהנו!

10/04/2015

1.   הכינו שיעורי בית, השתמשו בחוכמת ההמונים: בעזרת האינטרנט ובעזרת חברים בעלי וותק וניסיון, ותכננו מסלול לכל יום, בהתחשב במקומות הנחיתה וההמראה (ובאירופה גם בימי קיץ עלול לרדת גשם ולכן, חישבו על חלופות ליום גשום): המסלול שלנו התחיל בשדה התעופה במלפנזה ליד מילאנו והסתיים שם, כך שבעצת רבקה קופלר החברה הנפלאה, בנינו מסלול אליפטי שכלל ארבעה ימים באזור אגם גארדה (+ יום בוונציה), יומיים באזור אגם מאג’ורה וביום האחרון חזרנו לאזור שדה התעופה וחתמנו בביקור קצר וכיפיי במילאנו. (הקניות הכי שוות של המתבגרים היו בחנות הבגדים Alcott  Corso Vittorio Emanuele, 20122 Milano החנות ממוקמת חמש דק’ הליכה מהדואמו, ובאותו רחוב הבנות נהנו לקנות לבנים שווים בyamamay . הערה חשובה: לדעתי, אין לוותר על ספר. אנחנו השתמשנו במדריך של שיחור לצפון איטליה.

2.   בדקו היטב את מקומות הלינה מבחינת מיקום, שאטל משדה התעופה ואליו, חנייה, ואינטרנט אלחוטי. Booking הוא אתר מעולה לצורך הזמנה ובירורים שכאלה: booking  הוא אתר נהדר למטייל העצמאי. רוב ההזמנות ניתנות לביטול ללא החזר כספי, המידע שנמסר הוא אמין ביותר וניתן לקרוא אותו בעברית. כשיש בעיה אפשר להתקשר אליהם והם מטפלים באדיבות ובזמן אמת בבעיה. כדאי להיעזר בחוות הדעת שניתנות באתר. מומלץ ביותר להזמין מלונות דרך booking. בטיול הנוכחי בחרנו ליום הנחיתה וליום ההמראה שני מלונות שונים הקרובים לשדה התעופה מלפנזה, בית הארחה קסום בראש גבעה בבארדולינו עיירת כרמים ומטעי עצי זית עם נוף כמו בטוקסנה, ומלון בוטיק לחוף אגם מאג’ורה. כמעט שלא הוצאנו דברים מהמזוודות, אלא את  שהיה דרוש לאותו יום ולכל אחד מהילדים הייתה מזוודה אישית  ואלה הקלו על המעבר ממקום למקום.

3.   גוונו באתרים ובאטרקציות, רצוי להציג בפני המתבגרים את המסלול ואף להעז ולבקש מהם לעיין באזור הטיול כדי שיביעו רצונות משלהם: מספר ימים לפני הנסיעה עשיתי “פרזנטציה” של המסלול וביקשתי מהם לחוות דיעה ולהציע מקומות לביקור. הם קיבלו בהכנעה את מה שאמרתי ורק חובבת המוזיקה ביקשה ללכת לבניין האופרה במילאנו (שהיה סגור, כנראה, בגלל הפסחא), וכך כשהתחילו להישמע תלונות מצד המתבגר שבחבורה, יכולתי להשתמש בטיעון האולטימטיבי: “אבל, אמרתי לך!”… וכשהאחות הבכורה חיזקה אותי, הרגשתי בלתי מנוצחת…בכל מקרה השתדלנו לגוון: אם באגם גארדה עלינו וירדנו ברכבל להר באלדו, אז באגם מאג’ורה עשינו שיט לשלושה איים, אם ביום אחד היינו יום שלם בטבע, למחרת קמנו קצת יותר מאוחר והתחלנו בביקור במרכז קניות לקצת שופנינג, אם ראינו שבמהלך סיור בעיר עתיקה נתגלתה עייפות החומר, וויתרנו על עוד מצודה וחתכנו לאכול גלידה… גמישות זהו שם המשחק.

4.   שכרו כבר בארץ רכב גדול ומרווח בעל תא מטען גדול והכינו כסף קטן לאוטוסטרדות: בתור משפחה בעלת חמש נפשות, הורים ושלושה מתבגרים ששעה אחת הם בהתקף סולדיריות שכולל צחוקים מטורפים ושעה לאחר מכן הם בטוחים שאח/ ות שלהם הם האגואיסטים הכי גדולים בעולם וחוזר חלילה, חשוב שיהיה ספייס ובמקרה של משבר ממש רציני ניתן להגלות אחד מהם לישיבה ליד הנהג בתירוץ שעכשיו תורו או תורה ללמוד לנווט. באוטוסטרדה באיטליה היו מספר פעמים ששילמנו בכניסה לאוטוסטרדה ורוב הפעמים לקחנו כרטיס בכניסה ובסוף המסלול עצרנו לשלם. רצוי שיהיה לכם כסף קטן לצורך התשלום, זה מהיר יותר. אל תכנסו למסלול שמעליו כתוב Telepass  מסלול זה מיועד למינויים. הקפידו לחנות בחניות מוסדרות ומכיוון שהשילוט הוא באיטלקית כדאי להיעזר באנשי המקום ולקבל מהם אישור שאכן מותר לחנות במקום.

5.   קנו לפחות שני כרטיסי סים מאפשרים שיחות וגלישה: חייבים אינטרנט לניווט יותר יעיל! הג’י,פי, אס לבדו לא משתלט על כל המסלול והוייז מסדר את הדרכים ואת החיים בקלי קלות, בנוסף בנסיעות הארוכות כולם מתחברים לאינטרנט וזה מעסיק ומפיג מתח, ע”ע קודם. יש אפשרות גם לקנות שני מכשירי קשר, אבל הם יעילים עד מרחק מסוים ובאחד הימים כשהם יצאו לבלות בגארדה לנד, אנחנו נסענו לטיול קסום ואפילו קצת רומנטי לאורך הגדה המזרחית של האגם, יכולנו להיות איתם בקשר רציף וחינמי בזכות השיחות של אפלקציית הווטצאפ החביבה עלינו כל כך.

6.   תכננו את תחילת היום לא לפני עשר בבוקר: גם אם ההורים הם משכימי קום כמונו, יש לקחת בחשבון שמתבגרים הם עם עייף שמתקלח שעה בבוקר, וזה בסדר! הטיול הוא לא מרוץ אחרי הזנב ולא טיול מאורגן שבו התיירים מתוזמנים בדקות, ומהרגע שמפנימים את זה, נעשה קצת יותר קל.

7.   דאגו למטענים כמספר האנשים + מטען נייד, ונסו למנות מטעין תורן ואחראי מצלמה: בהמשך לסעיף 4, בטיול מהסוג הזה יש לעיתים נסיעות ארוכות, הטלפונים מעסיקים ומרגיעים ואין צורך להסביר עד כמה ההטענה חשובה ולכן יש לדואג גם למטען לאוטו לניווט וגם מטען נייד, לכל מקרה. אצלנו תורן ההטענה והמצלמה היה האבא, אולי אתם תצליחו יותר בהאצלת הסמכויות…

8.   בקרו בסופרמרקטים מקומיים: אנחנו אוהבם סופרמרקטים בחו”ל, תמיד כיף למצוא מוצרים שלא מכירים ומי שלא ראה את שמחת מתבגרינו מוצאים מוצרי קינדר שאין בארץ, לא ראה שמחה מימיו.

9. הביאו צידנית קטנה לדרך (יש צידניות קטנות רכות, הן מצויינות): אחרי ההצטיידות בסופר, אפשר להכין לימי הטיול הארוכים כריכים ולשים אותם בצידנית יחד עם בשתייה קרה, וצ’ופרים. אין כמו כריך טעים וקינוח מתוק מול מפל או אגם כדי לשבור רעב ומתח.

10. דעו שיהיו רגעי משבר: ראשית שיטת  ”ההפרד ומשול” המוזכרת בסעיף 4 יעילה ומועילה למריבות אחים ואחיות. לפעמים גם ההורים מתרגזים על הילדים או זה על זה וזה ברור! הווקום הרצוף והצפוף אומר את דברו וגם אם לילה אחד צרחתי עליהם ושמעו אותי עד רומא או לפחות עד מילאנו, זה בהחלט לא נעים, אך כשקמים בבוקר יום חדש מתחיל.

והמספר הנוסף: תיהנו מכל יום, שעה ודקה! הנופים מגוונים ונפלאים ולעיתים אף עוצרי נשימה ואין כמו טיול שכזה להרחבת אופקים גיאוגרפיים והיסטוריים. העולם הוא גדול ויפה וכיף לטייל בו, ולמסע שכזה יש בוודאי גם ערך משפחתי.

ועכשיו בקצרה:

  1. הכינו שיעורי בית, השתמשו בחוכמת ההמונים בעזרת האינטרנט ובעזרת חברים בעלי וותק וניסיון, ותכננו מסלול לכל יום (ואם הטיול איננו בקיץ, חישבו על חלופות ליום גשום). בכל מקרה אל תוותרו על ספר.
  2. בדקו היטב את מקומות הלינה מבחינת מיקום, חנייה, אינטרנט אלחוטי. Booking  הוא אתר מעולה לצורך הזמנה ובירורים שכאלה
  3. גוונו באתרים ובאטרקציות, רצוי לבקש מראש את המתבגרים לעיין במסלול המוצע ולהביע רצונות משלהם
  4. שכרו רכב גדול ומרווח בעל תא מטען גדול והכינו כסף קטן לאוטוסטרדות
  5. קנו לפחות שני כרטיסי סים
  6. תכננו את תחילת היום לא לפני עשר בבוקר
  7. דאגו למטענים כמספר האנשים + מטען נייד, ונסו למנות מטעין תורן
  8. הביאו צידנית קטנה, ומלאו אותה בשתייה קרה וצ’ופרים לדרך
  9. בקרו בסופרמרקטים מקומיים, אין כמו שמחת מתבגרים המוצאים מוצרי קינדר שאין בארץ
  10. דעו שיהיו רגעי משבר, ואז הפעילו את שיטת ההפרד ומשול והשתדלו להפגין קלילות  וחוש הומור…

ייתכן שמקרב המטיילות הוותיקות שבכן העצות שנתתי הן ברורות מאליהן, אך בטח יש משפחות שכרגע מתכננות את הטיול המשפחתי העצמאי הראשון שלהם לחופשת הקיץ הקרבה ואני מקווה שמה שכתבתי להן יעזור בתכנון ולאלה שכבר היו ונסעו הרשימה שלי בוודאי תרענן דברים שידעו ושכחו.

 סלפי אגם סאלו

עולים ברכבל להר באלדו

אגם מאגורה נוף מאחד האיים

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה