הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

איך מתמודדת גברת זקנה בשם מוד עם איבוד זיכרונה לטווח קצר. ספר עצוב וענוג שעשוי לרמז לנו מה קורה בראשם של הזקנים ומה עלול לקרות בראשנו שלנו… מומלץ מאוד!

22/02/2015

אני זוכרת את סבתא שלי בראשית מחלת האלצהיימר שלה. היא הייתה מגיעה אלינו, מביתה המרוחק מביתנו כ20 דקות הליכה, לבושה באחת משמלותיה הפרחוניות, מפציעה כך לפתע, מתיישבת בסלון ממוללת מטפחת בד ושואלת אותי אותן שאלות שוב ושוב. הבנו שמשהו לא בסדר, אבל חשבנו שהיא קצת מבולבלת כי עובדה שהיא יודעת את הדרך אלינו, ומה שקורה לה זה פשוט מה שקורה לאנשים לעת זקנה. זה אפילו היה חמוד ומצחיק ומי ידע אז שלבלבול הארור יש שם כזה מוזר בעל מצלול גרמני עם הפרוגנוזה הכי גרועה.

לאחרונה, אני נזכרת הרבה בסבתא שלי, בזכות העניין שהתחלתי לגלות בשנתיים האחרונות בקורות המשפחה בזמן השואה ואני די מייסרת את עצמי שלא שאלתי אותה אף פעם, מה באמת היה שם ובתוך קריאת כל ספרי השואה שקראתי, לאחרונה, קיבלתי את הספר “אליזבת איננה” והנה הכל התחבר לי. הדמות הראשית בספר היא מוד, אישה בשלהי חייה שזיכרונה מתעתע בה ונדמה כי מפרק לפרק ואף מעמוד לעמוד עוד ועוד תאים במוחה נמחקים ללא שוב ופוגעים בזיכרונה לטווח הקצר ובמקביל היא משחזרת לפרטי פרטים את תקופת חייה כנערה צעירה המאבדת את אחותה ומעבדת את החוויה בצער ובגעגוע.

מוד מכניסה אותנו לתוך מוחה הקודח, והיא לא רק מבכה את אחותה, אלא גם מחפשת את אליזבת חברתה שהייתה לה כנפש תאומה ומחפשת ללא הרף מילים להצמיד לחפצים ולאנשים והשמות הארורים האלה, אינם נשלפים! אנו מלווים את מוד שחייה נמקים ודוהים, מתגעגעת לאחותה, לחברתה ולעצמה אך שום דבר לא יכול לעצור את התהליך!

התמונה שעל כריכת הספר מוצלחת מאין כמוה, והיא מתארת באופן הממחיש ביותר והנחוש ביותר את התהליך ההרסני שעובר מוחה של מוד וכיצד היא מנסה להיאחז בשרידי זיכרונה בעזרת פתקאות נייר שהיא רושמת לעצמה, אך ללא הועיל.

הקריאה בספר מצערת, הלב נצבט, הגם שאינני מכירה את מוד, אני מרגישה שאני מבכה איתה, את האישה שהייתה ובצד זה אני מבכה את סבתי. בצד הצער יש בקריאה משהו ענוג ומנחם, שכן זהו גלגל החיים.

אליבת איננה

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה